MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Putin zachęca do rodzenia dzieci, wprowadzając tytuł „Matki-bohatera”

Andrzej Pisalnik
Andrzej Pisalnik
Do rodzenia jak największej liczby dzieci agitowano rosyjskie kobiety także  w czasach ZSRR. "Chwała Matce Bohaterce!" brzmi hasło na agitacyjnym plakacie
Do rodzenia jak największej liczby dzieci agitowano rosyjskie kobiety także w czasach ZSRR. "Chwała Matce Bohaterce!" brzmi hasło na agitacyjnym plakacie Fot. artchive.ru
Rozwiązania stalinowskie są w Rosji uznawane za najbardziej skuteczne nawet w zakresie poprawy sytuacji demograficznej. Wobec katastrofalnie kurczącej się od 20 lat liczby Rosjan Władimir Putin próbuje odwrócić tendencję, wprowadzając tytuł „Matki-bohaterki”. Tak samo postąpił wobec milionowych strat ludzkich ZSRR w czasie II wojny światowej sowiecki dyktator Josif Stalin.

W 2021 r. spadek liczby Rosjan odnotował kolejny rekord - ludność kraju skurczyła się o milion.

Już w 2022 r. od stycznia do czerwca liczba zgonów przewyższyła w Rosji liczbę urodzin o 382,3 tys. W tym bilansie liczba zgonów wyniosła 1,019 (spadek o 7,4 procent w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej), a liczba urodzin zaledwie 635,9 tysięcy, (6,2 procent mniej niż rok temu).

Rosji grozi cofnięcie się do stanu sprzed ponad stulecia

W tegorocznej statystyce najgorszym pod względem liczby urodzin okazał się kwiecień. W tym miesiącu przyszło na świat mniej niż 100 tysięcy Rosjan, co jest najgorszym wskaźnikiem w całej historii współczesnej Rosji, czyli w ciągu 31 lat.

Specjaliści ONZ prognozują, iż w przypadku utrzymania się tej tendencji w 2050 roku liczba mieszkańców kraju skurczy się do 133 milionów, co będzie stanowić 12-milionowy spadek ludności w stosunku do obecnych 145 milionów.

„Matka-bohater” dostanie milion rubli

Zapobiec tak gwałtownemu kurczeniu się rosyjskiej ludności ma stymulowanie liczby urodzin poprzez wprowadzenie honorowego tytułu „Matki-bohaterki”. Tytuł ten wraz z jednorazowym świadczeniem wysokości miliona rubli (ok. 76 tys. złotych) i odznaczeniem ze złota będzie przysługiwał matkom, które „urodzą i wychowają” dziesięcioro i więcej dzieci. Wszystkie dzieci, podobnie jak wielodzietna matka, muszą mieć rosyjskie obywatelstwo.

Tytuł „Matki-bohaterki” był wprowadzony po raz pierwszy w ZSRR p w 1944 roku przez sekretarza generalnego KC KPZR Josifa Stalina jako forma zachęty do rodzenia dzieci po II wojnie światowej.

W ZSRR odznaczona mogła liczyć na wiele przywilejów, m.in. otrzymanie lokalu mieszkalnego poza kolejką, a także na bezpłatne korzystanie z komunikacji publicznej.

Dekret Władimira Putina o przyznawaniu honorowego tytułu „Matki-bohaterki” nie przewiduje przywilejów innych niż jednorazowe świadczenie finansowe. Matka dziesięciorga dzieci może na nie liczyć pod warunkiem, że najmłodsze dziecko przeżyje co najmniej rok, a żadne ze starszego rodzeństwa nie umrze.

W ZSRR w ciągu niespełna 50 lat nadawania tytułu został on przyznany ponad 750 tysiącom kobiet, głównie z sowieckich republik Azji Środkowej, w których wielodzietne rodziny są normą. Także współcześnie, prowadzone w Uzbekistanie badania pokazują, iż 4,5 procent badanych pochodzi z dziesięcioosobowej bądź jeszcze liczniejszej rodziny.

Rosjan ubywa także za sprawą masowej emigracji

Czy dekret Putina o ustanowieniu tytułu „Matki-bohaterki” skutecznie wpłynie na pogarszającą się sytuację demograficzną?

Przeszkodzić temu może wojna z Ukrainą. I nie chodzi o straty na polu walki. Po wybuchu wojny z Ukrainą liczba mieszkańców Rosji zmniejszyła się o 800 tysięcy ludzi, którzy wyemigrowali z kraju. Według socjolog Uniwersytetu w Helsinkach Margarity Zawadskiej, która przeprowadziła sondaż wśród przedstawicieli tej największej od upadku ZSRR fali rosyjskiej migracji, zaledwie 3 procent z wyjeżdżających Rosjan planuje powrót do kraju. Zdecydowanej większości nie odstrasza na obczyźnie ani to, że znacznie obniży im się standard życia ani to, że nie odnajdą się w wyuczonym w Rosji zawodzie i będą musieli podjąć pracę fizyczną.

[/polecany]23603957[/polecany]

mac

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Putin zachęca do rodzenia dzieci, wprowadzając tytuł „Matki-bohatera” - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna