MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PUW Białystok. Prawie 200 mln zł otrzymały podlaskie samorządy na rozwój gmin z powiatów popegeerowskich

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W piątek (15.07) poznaliśmy wyniki naboru wniosków w ramach trzeciej edycji Programu Inwestycji Strategicznych dla terenów popegeerowskich. Pomoc finansowa jaką otrzymają w ramach tego programu podlaskie samorządy przekracza 193 mln zł. Rządowe wsparcie pozwoli zrealizować 93 inwestycje (głównie drogowe) w 88 gminach.

Jak przyznał podczas piątkowej konferencji (w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku) wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, zdecydowana większość podlaskich samorządów - które złożyły wnioski o pomoc - otrzymało ją. Cel na jaki gminy i powiaty z terenów popegeerowskich zabiegały o pieniądze był dowolny, ale większość pozyskanych funduszy trafi na budowę dróg.

- Ale widać też, że ważna jest kanalizacja i wodociągi, a także budynki użyteczności publicznej Cieszymy się, że Podlaskie uzyskuje dodatkowe pieniądze i te samorządy, które często są biedniejsze otrzymują dodatkowe środki na to, aby poprawiać infrastrukturę drogową i poprawiać warunki życia swoich mieszkańców - podkreślił Dariusz Piontkowski.

- 1,3 tys. gmin w Polsce otrzymało dofinansowanie w ramach tego komponentu Polskiego Ładu, który jest przeznaczony na inwestycje dla wsparcia rozwoju gmin, gdzie kiedyś działały Państwowe Gospodarstwa Rolne. W Podlaskiem na 118 gmin 71 skorzystało z tej edycji programu. Mamy drugą edycję wsparcia dla trenów po PGR-ach i program ten ma być kontynuowany - stwierdził poseł Jarosław Zieliński.

Czytaj również:

- Cieszę się, że te pieniądze trafią do tych najbiedniejszych samorządów, w których kiedyś były PGR-y. A moja radość jest tym większa, że samorządy przejęły niektóre budynki i majątki po gospodarstwach rolnych. Np. w gminie Grabowo jest dworek Wagów, który od wielu lat właściwie nie był remontowany, a dziś samorząd dostał 2,5 mln zł dzięki czemu obiekt odzyska dawny blask - zapewnił poseł Kazimierz Gwiazdowski.

Jak przyznał senator Jacek Bogucki, w czterech południowych powiatach Podlaskiego (czyli w okręgu wyborczym senatora - red.) ponad 20 samorządów skorzystało z rządowego wsparcia. - Ponad 43 mln zł trafiły do tych powiatów, a głównym beneficjentem jest powiat bielski, bo właśnie tam jest najwięcej terenów po dawno zlikwidowanych PGR-ach - konkludował senator Bogucki.

- Zgłosiliśmy do programu zapotrzebowanie na 4,5 mln zł i ku własnemu zaskoczeniu, tyle dostaliśmy. Te pieniądze zostaną przeznaczone głównie na drogi w powiecie, bo to jest priorytet. Poza tym jest jeszcze szpital w Łapach i w obsługa DPS-ów. Inwestycje drogowe będą realizowane m.in. w takich miejscowościach jak: Straszewo, Nowa Wola, Dąbrówki, Brzozowo. Na naszym terenie jest 1,1 tys. km dróg, więc bez rządowego wsparcia i różnych programów, sami (jako powiat) nic byśmy nie zrobili - podkreślił wicestarosta białostocki Roman Czepe.

- Nasza gmina otrzymała prawie 2 mln zł na rozbudowę świetlicy oraz pomieszczeń garażowych naszej Ochotniczej Straży Pożarnej, podczas gdy nasz wkład własny wynosi jedynie 40 tys. zł. Dzięki tym inwestycjom strażacy zyskają odpowiedni garaż dla sprzętu, a także zyskają możliwość normalnego funkcjonowania, co oznacza, że będą mieli gdzie się przebrać i umyć po akcji. Dla nas jest to bardzo duże dofinansowanie, za które dziękujemy - mówił wójt Juchnowca Kościelnego Krzysztof Marcinowicz.

- W tym programie dofinansowanie dla inwestycji sięga do 98 procent. Otwiera się przed samorządami bardzo poważna możliwość, aby swoje wieloletnie zapóźnienia teraz nadrabiać. W czerwcu zeszłego roku 19 podlaskich gmin mogło skorzystać z pierwszej edycji programu popegeerowskiego, a wsparcie w stosunku do obecnego było niewielkie, bo zbliżało się do 8 mln zł. A dzisiaj mówimy o ponad 193 mln zł i inwestycjach, które w ponad 50 proc. będą dotyczyły dróg. To świadczy o deficytach jakie jednostki samorządy w tym względzie widzą - podsumował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Czytaj również:

Z kolei senator Mariusz Gromko przypomniał, że nowe rozdanie pieniędzy w ramach Polskiego Ładu to jest to kolejny krok do realizacji zobowiązania wyborczego jakim był zrównoważony rozwój Polski i wsparcie samorządów: - Cieszę się bardzo, że prawie 200 mln zł trafia na Podlasie, bo to znacznie więcej niż średnia dla innych województw - dodał.

Natomiast wicewojewoda Tomasz Madras zauważył, że nic się nie zmieni, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jednak to finansowe wsparcie to krok do zakopywania podziałów między Polską A a Polską B. Między regionami, które mogą się szybko rozwijać, a tymi, których możliwości były długo ograniczone.

Na projekty realizowane w trzeciej edycji Programu Inwestycji Strategicznych rząd przeznaczył ponad cztery mld zł.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna