Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PWSIiP w Łomży będzie współpracować z firmą Phoenix Systems. Wspólnie opracują bezzałogowy statek powietrzny

Joanna Bajkiewicz
Joanna Bajkiewicz
dr hab. Dariusz Surowik (z lewej) -  rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży podpisał list intencyjny z przedstawicielem firmy Phoenix System
dr hab. Dariusz Surowik (z lewej) - rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży podpisał list intencyjny z przedstawicielem firmy Phoenix System Jacek Bochenko
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży będzie współpracować z firmą Phoenix Systems z Warszawy, która stworzyła pierwszy polski system operacyjny czasu rzeczywistego dla Internetu Rzeczy Phoenix-RTOS. Instytucje podpisały list intencyjny.

Porozumienie zakłada współpracę na rzecz podniesienia atrakcyjności edukacyjnej i dostępności nowych technologii.
- Pierwszym wspólnym zadaniem ma być realizacja projektu badawczo-rozwojowego polegającego na opracowaniu bezzałogowego statku powietrznego i uzyskaniu certyfikatu lotniczego DO‑178C, o którego dofinansowanie w konkursach krajowych oraz międzynarodowych powalczy Phoenix Systems – mówi Jolanta Święczkowska, rzecznik uczelni.

Czytaj też Stary budynek geodezji ma nowego właściciela. To łomżyńska uczelnia

Phoenix Systems to dynamicznie rozwijająca się firma informatyczna, która stawia na innowacje takie jak Smart Gird, opracowuje patenty, współpracuje z producentami z Doliny Krzemowej oraz amerykańską Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). 

– Współpraca z firmą opracowującą systemy operacyjne czasu rzeczywistego wzmocni naszą dydaktykę oraz naukę, upraktyczni te dwa aspekty. Zamierzamy prowadzić wspólne projekty naukowo-badawcze oraz komercyjne. Zyskaliśmy partnera o międzynarodowej renomie, który widzi potencjał w naszej uczelni, ma doświadczenie w pozyskiwaniu grantów badawczych oraz olbrzymie ambicje, aby być w przyszłości polskim odpowiednikiem firmy Microsoft – informuje dr hab. Dariusz Surowik, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Zobacz też Praca magisterska absolwentki PWSIiP Ewy Wnuk doceniona przez Agencję Rozwoju Przemysłu

List intencyjny to także zaproszenie studentów Informatyki do odbywania w firmie praktyk i staży oraz pisania pod jej auspicjami aplikacyjnych prac dyplomowych.
- W celu realizacji szczegółowych zadań strony listu intencyjnego będą zawierać odrębne umowy, które określą tryb ich realizacji, a także cząstkowe oraz końcowe prawa do wyników i rezultatów prowadzonych badań i projektów – podkreśla rzecznik Święczkowska.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna