Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania do eksperta z OIP. Jakie jest najniższe wynagrodzenie?

Justyna Paszko
Od 1 stycznia 2016 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosić będzie 1850 złotych brutto
Od 1 stycznia 2016 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosić będzie 1850 złotych brutto Archiwum
Jakie jest najniższe wynagrodzenie - m.in to tłumaczyła Marta Urmiłowicz z OIP.

Jestem matką opiekującą się trzyletnim dzieckiem. Pracodawca notorycznie zleca mi pracę w nadgodzinach. Czy mam prawo odmowy takiej pracy?

Bezwzględny zakaz pracy w godzinach nadliczbowych dotyczy pracownic w ciąży, pracowników młodocianych oraz pracowników zatrudnionych na stanowiskach, na których dochodzi do przekroczeń najwyższych stężeń czy natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia. Z kolei w odniesieniu do osób, które opiekują się dzieckiem, które nie ukończyło 4. roku życia zatrudnianie w godzinach nadliczbowych możliwe jest jedynie po uzyskaniu zgody pracownika. W związku z tym należy stwierdzić, że w przedstawionej sytuacji pracodawca może zlecać pracę w godzinach nadliczbowych jedynie po uzyskaniu Pani zgody.

Skończyłam studia wyższe, po których odbywałam trzymiesięczny staż na podstawie skierowania z urzędu pracy. Następnie w styczniu 2015 roku podjęłam swoją pierwszą pracę, w której aktualnie jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Jaki urlop przysługuje mi za 2015, a jaki za 2016 rok?

Wymiar urlopu pracownika wynosi 20 dni rocznie - jeżeli przepracował mniej niż 10 lat i 26 dni rocznie, jeżeli przepracował co najmniej 10 lat. Z tytułu ukończenia szkoły wyższej do stażu tego zalicza się 8 lat. W przedstawionym przez Panią stanie faktycznym do stażu pracy warunkującego wymiar urlopu wypoczynkowego należy zaliczyć 8 lat z tytułu ukończonej szkoły wyższej, oraz 3 miesiące w związku z odbytym stażem. Oznacza to, że 10 lat pracy minie w Pani przypadku po przepracowaniu 1 roku i 9 miesięcy, czyli w październiku 2016 r. W 2015 r. nabywa Pani 1,66 dnia urlopu po przepracowaniu każdego miesiąca (1/12 z 20 = 1,66 = 13 godzin i 20 minut), tj. do grudnia 2015r. byłoby to 18,26 dni urlopu (11 x 1,66), które pracodawca może (ale nie musi) zaokrąglić do 19 dni. Z kolei w 2016 r., stosownie do przepisu art. 153 § 2 Kodeksu pracy z dniem 01.01.2016 r. nabędzie Pani prawo do 20 dni urlopu, natomiast w październiku 2016 r. prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 6 dni, co razem da 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Jestem osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Ze względów finansowych chciałbym pracować więcej niż 7 godzin na dobę, jednak pracodawca twierdzi, że zabraniają tego przepisy. Jak to wygląda naprawdę?

Od ostatniej nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych (od 10 lipca 2014r.) pracownik będący osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, jeśli chce pracować w większym wymiarze niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo (czyli np. 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo) musi otrzymać stosowne zaświadczenie wydane przez lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku od lekarza sprawującego opiekę nad nim (na jego wniosek). Natomiast możliwość świadczenia pracy w wymiarze 8 godzin dobowo i średnio 40 godzin tygodniowo bez zgody lekarza jest możliwe, gdy jest on osobą „zatrudnioną przy pilnowaniu lub ochronie mienia”.

Pracuję na podstawie umowy o pracę z „najniższym wynagrodzeniem”. W 2015 roku było to 1750 złotych brutto, a na rękę otrzymywałam 1286,16 złotych. Ile to będzie w 2016 roku?

Od 1 stycznia 2016 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosić będzie 1850 złotych brutto, a w przeliczeniu na netto 1355,69 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna