PZLA Mistrzostwa Polski na 5000 metrów. Dwa brązowe medale z rekordami życiowymi

Małgorzata Karpiuk z trenerem Tomaszem Dąbrowskim
Małgorzata Karpiuk z trenerem Tomaszem Dąbrowskim arch prywatne
W Piasecznie rozegrane zostały PZLA Mistrzostwa Polski w biegu na 5000 metrów. W kategorii do lat 23 brązowy medal wywalczyła Małgorzata Karpiuk z Podlasia Białystok, a w kategorii do lat 20 trzecie miejsce zajęła biegaczka Prefbet Sonarol Martyna Krawczyńska.

Małgorzata Karpiuk z Podlasia Białystok i Martyna Krawczyńska z Prefbet Sonarol wróciły z brązowymi medalami w biegu na 5000 metrów PZLA Mistrzostw Polski, które odbyły się w Piasecznie. Obie pobiły rekordy życiowe.

Małgorzata Karpiuk została brązową medalistką w kategorii do lat 23. Podopieczna Tomasza Dąbrowskiego uzyskała 16.31.30 ustanawiając nowy rekord życiowy.

Zawodniczki do około 3 kilometra biegły w zwartej grupie, a reprezentantka Podlasia Białystok trzymała się czołówki stawki. Na dwa kilometry do mety przyspieszyła późniejsza zwyciężczyni Olimpia Breza z Remus Kościerzyna. Podlasianka nie dała jednak za wygraną i ponownie znalazła się w czołowej grupie. Ostatecznie na mecie zameldowała się na trzeciej pozycji.

Wyniki biegu na 5000 metrów do lat 23

1. Olimpia Breza (KUKS Remus Kościerzyna) 16.24.37
  2. Agnieszka Chorzępa (AZS AWF Warszawa) 16.27.80
  3. Małgorzata Karpiuk (KS Podlasie Białystok) 16.31.30

W rywalizacji do lat 20 brązowy medal zdobyła Martyna Krawczyńska z KS Prefbet Sonarol uzyskując na mecie 17.00.17, co jest jej nowym rekordem życiowym. Na dziewiątej pozycji uplasowała się reprezentantka Podlasia Białystok Klaudia Marciszewska uzyskując w debiucie na tym dystansie czas 18.14.94.

Wygrała Aleksandra Szulska z czasem 16:51.44. Druga na mecie była Julianna Multan (Kondycja Piaseczno) 16:59.14, a trzecia Krawczyńska. Wszystkie trzy medalistki wypełniły minimum PZLA na sierpniowe mistrzostwa Europy juniorów do lat 20 w Jerozolimie.

Najlepsze wyniki na 5000 m kobiet w regionie na podstawie zestawienia historyka sportu Jerzego Górki

• 15.37.31 Katarzyna Jankowska (Podlasie Białystok) 14.07.2018 Kortrijk
  • 16.11.26 Anna Bańkowska (Podlasie Białystok) 29.05.2019 Wrocław
  • 16.13.98 Justyna Korytkowska (Prefbet Łomża) 29.07.2014 Szczecin
  • 16.31.30 Małgorzata Karpiuk (Podlasie Białystok) 27.05.2023 Piaseczno (nowy rekord Okręgu Podlaskiego w kategorii Młodzieżowej U23)
  • 16.34.63 Olga Kalendarowa-Ochal (Prefbet Łomża) 25.05.2013 Białystok
  • 16.50.06 Iwona Bernardelli (Prefbet Łomża) 24.04.2021 Goleniów
  • 16.50.62 Izabela Parszczyńska (Podlasie Białystok) 07.06.2017 Łomża
  • 16.55.73 Anna Szyszka (Prefbet Łomża) 08.06.2016 Łomża
  • 17.00.17 Martyna Krawczyńska (Prefbet Łomża) 27.05.2023 Piaseczno (nowy rekord Okręgu Podlaskiego w kategorii Juniorek U20)