MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rada powiatu monieckiego podjęła decyzję o współpracy z Fundacją „Podziel się Pokojem”. Dzięki temu powstanie 50 domów dla uchodźców

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
W Dolistowie Starym oraz Goniądzu powstaną domy modułowe dla uchodźców z Ukrainy.
W Dolistowie Starym oraz Goniądzu powstaną domy modułowe dla uchodźców z Ukrainy. Gmina Goniądz
W powiece monieckim powstanie 50 domów modułowych przeznaczonych dla uchodźców z Ukrainy. Osiedla znajdować się będą w Dolistowie Starym oraz Goniądzu. W poniedziałek 13 marca podczas sesji rady powiatu został podpisany list intencyjny pomiędzy powiatem monieckim a fundacją „Podziel się Pokojem” i gminami Jaświły oraz Goniądz.

W poniedziałkowej sesji rady powiatu monieckiego wzięli udział m.in. minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj, konsul honorowy z Wyspy Jersey Magdalena Chmielewska oraz David Warr minister mieszkalnictwa i społeczności z Wyspy Jersey.

W ramach współpracy powiatu monieckiego oraz Fundacji „Podziel się Pokojem” ma powstać 50 domów mieszkalnych na gruntach należących do powiatu monieckiego. Osiedla z domami mają powstać w Dolistowie Starym oraz Goniądzu. Fundacja "Podziel się Pokojem" powstała, aby wykorzystać pomoc jaką niosą mieszkańcy Jersey. Wyspa liczy ok. 7 tysięcy mieszkańców. W pierwszych dniach po napaści Rosji na Ukrainę mieszkańcy wyspy zebrali 396 palet z pomocą.

Zdobyte doświadczenie ośmiela nas do dalszego niesienia pomocy. Wspólnie z partnerami założyliśmy fundację „Podziel się pokojem”. Zamierzamy wspierać ukraińskie rodziny w znalezieniu domu w celu powrotu do normalnego życia. Zależy nam by poczuli się bezpiecznie w nowej rzeczywistości - przekazała Magdalena Chmielewska.

Współpraca obejmować będzie działania mające na celu stworzenie bazy mieszkaniowej oraz społecznej infrastruktury towarzyszącej. W planach jest wybudowanie na terenie miejscowości Goniądz oraz Dolistowo Stare domów modułowych. Do domków doprowadzone będą media oraz ciągi pieszo-rowerowe. Domy mają być schronieniem dla 250 osób. Przebudowane zostaną istniejące tereny do rekreacji i sportu. Powstanie boisko, plac zabaw, siłownia na świeżym powietrzu, a także alejki spacerowe. Z projektu skorzystają również mieszkańcy. Wyremontowana zostanie również szkoła oraz rozbudowana świetlica wiejska. Z domów będą mogli skorzystać również mieszkańcy powiatu potrzebujący wsparcia np. osoby, które utraciły dobyte w wyniku pożaru.

Projekt jest realizowany w ramach zadania „Wzajemnie potrzebni”. Zadanie publiczne zostało zlecone przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, jako odpowiedź na szczególnie trudną sytuację spowodowaną masowym napływem do Polski obywateli Ukrainy dotkniętych wojną.

Nie zapomnijmy, że w większości przyjechały do nas kobiety z dziećmi. Potrzebują one domu, aby powrócić do normalności. Ukraińcy chcą pracować. Ponad 700 tys. osób podjęło pracę. Pokazuje to, że oni nie czekają na bierną pomoc. W dużych miastach brakuje miejsc w szkołach. Natomiast w małych miejscowościach są społeczności z dużymi sercami, które są w stanie udzielić dużego wsparcia dla tych rodzin - przekazała minister Agnieszka Ścigaj.

Proces stworzenia osiedli dla uchodźców rozpoczął się w październiku 2022 roku.

Zaczęliśmy wówczas forsować nasz pomysł, który wydawał się szalony. Obecnie musimy zgromadzić fundusze, które przyczynią się, aby to miejsce mogło powstać. Jeszcze dużo pracy przed nami - powiedział starosta moniecki Błażej Buńkowski.

Zobacz też:Szkoleniowy weekend terytorialsów z Białegostoku i Łomży

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna