Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni muszą pogodzić plany inwestycyjne z pustkami w miejskiej kasie

(RR)
Wśród ambitnych zamierzeń inwestycyjnych, zajduje się m.in. remont zniszczonej ulicy Hetmańskiej
Wśród ambitnych zamierzeń inwestycyjnych, zajduje się m.in. remont zniszczonej ulicy Hetmańskiej P. Niemczynowicz
Radni opozycji mają wątpliwości, czy budżet miasta wytrzyma zaproponowaną przez władze miasta na przyszły rok ilość inwestycji.

Skarbnik miasta uważa, że ich obawy są bezpodstawne.
W ramach planów gmina Białystok ma w przyszłym roku m.in. wybudować 59 mieszkań komunalnych oraz 75 mieszkań socjalnych. Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego dokończy budowę 269 mieszkań czynszowych oraz rozpocznie budowę kolejnych 316.
Oświata w budowie
W mieście prowadzonych ma być wiele inwestycji oświatowych - kontynuowana będzie budowa SP nr 50 oraz rozbudowa SP nr 21. Rozpocznie się budowa SP nr 52 na osiedlu Bagnówka. Termomodernizowane będą kolejne placówki oświatowe - m.in. SP nr 5, 16, 28, Zespół Szkół Odzieżowych, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 oraz IV Liceum Ogólnokształcące. Wśród inwestycji drogowych najważniejszą ma być oczywiście kontynuacja budowy tunelu na przedłużeniu ul. Hetmańskiej oraz przebudowa układu drogowego w tej okolicy. W dalszym ciągu modernizowana będzie nawierzchnia ul. Kopernika. Inne inwestycje drogowe to m.in. rozpoczęcie budowy Trasy Kopernikowskiej, na odcinku od ul. Branickiego do ul. Mickiewicza, rozpoczęcie modernizacji ul. Hetmańskiej - na odcinku od ul. Marczukowskiej do ul. ks. Popiełuszki oraz modernizacja skrzyżowania ul. Baranowickiej i Ciołkowskiego. W planach są też remonty nawierzchni ulic Poleskiej, Kopernika, Skłodowskiej i Gajowej oraz remont zjazdów z wiaduktu na ul. Dąbrowskiego.
Czy wszystko się uda?
Jak przyznaje sam prezydent miasta Ryszard Tur, nie wiadomo, czy wszystkie te zamierzenia uda się zrealizować.
- Będziemy chcieli, żeby zdecydowana większość z nich znalazła się w przyszłorocznym budżecie. Na dziś nie mogę jednak powiedzieć, które z nich na pewno w nim będą, a które nie - mówi prezydent Ryszard Tur.
Dużo wyjaśni się podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej, która będzie poświęcona m.in. tej tematyce. Opozycja już teraz uważa, że zamierzenia polityki społeczno-gospodarczej na 2003 r. są spisem pobożnych życzeń, przygotowanych pod zbliżające się wybory samorządowe. Politycy opozycyjnego BKS Lewica i Niezależni Razem przypominają, że na koniec tego roku miasto ma mieć deficyt w wysokości ok. 120 mln zł.
Optymizm skarbnika
Z takimi argumentami nie zgadza się skarbnik miasta Stanisława Kozłowska.
- Budżet na pewno wytrzyma te plany i inwestycje, bo zamierzenia opierają się głównie na kontynuacji już rozpoczętych zadań, a nie na rozpoczynaniu nowych - mówi skarbnik Stanisława Kozłowska. - Zresztą ilość zadań zapisanych w zamierzeniach nie odbiega od ich ilości w tym roku.
Skarbnik Kozłowska uważa, że oczywiście każdy chciałby mieć mniej długów i kredytów, ale bez nich nie można byłoby realizowac iwnestycji.
- Tak naprawdę głównym problemem jest to, że brakuje nam pieniędzy przekazywanych przez państwo na szkoły czy pomoc społeczną - dodaje S. Kozłowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna