Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni oszczędzą, ale nie na swoich dietach. Miasto się wali, a oni myślą o sobie

Helena Wysocka [email protected]
Za przyjęciem nowego programu naprawczego opowiedzieli się tylko koalicyjni radni. Dokument ponownie trafi do Ministerstwa Finansów.
Za przyjęciem nowego programu naprawczego opowiedzieli się tylko koalicyjni radni. Dokument ponownie trafi do Ministerstwa Finansów.
Głosami koalicji przyjęty został nowy program naprawy finansów miasta.

Będą zwolnienia w szkołach oraz w ośrodkach sportu i kultury.

Ubolewam nad tym, że rządząca miastem koalicja nie zgodziła się, by zacząć oszczędzać od siebie - mówi Rafał Sławiński, opozycyjny radny w Sejnach. - Mój wniosek o obniżenie diet przepadł.
Podobnie jak kolejny, a dotyczący obniżki pensji burmistrza.

- W sytuacji, gdy zwalniamy ludzi, trudno też zgodzić się na to, by samorząd wydawał kilkadziesiąt tysięcy zł rocznie na swoją gazetę, czyli ratuszową tubę - dodaje Sławiński.

Pierwszy plan miał błędy
Sytuacja finansowa miasta jest, jak informowaliśmy, tragiczna. Zadłużenie wynosi ponad 90 proc. dochodów i normalne funkcjonowanie nie jest już możliwe. Dlatego w lutym br. radni ustalili program naprawczy, który ma być podstawą do ubiegania się z Ministerstwa Finansów o ponad 5-milionową pożyczkę. Tyle, że samorząd nie przedstawił resortowi kompletnych dokumentów. Poza tym, program oszczędnościowy był źle zrobiony. Zawierał wiele błędów. Ministerstwo zasugerowało więc, by sejnianie przedstawili kolejny program. Wczoraj rządząca miastem koalicja przyjęła go.

Urzędnicy stracą dwa telefony i prenumeraty
Program naprawczy zakłada, że powołany dwa lata temu ośrodek sportu zostanie zlikwidowany. W placówkach oświatowych pracę straci w sumie dziewięć osób, a w ośrodku kultury - trzy. Zmniejszona zostanie dotacja dla organizacji pozarządowych, a także wydatki urzędników. Miasto chce też ograniczyć szkolenia, zrezygnować z prenumerat, dwóch telefonów komórkowych oraz powołać tzw. grupę zakupową, która będzie negocjować umowę z dostawcą energii elektrycznej dla wszystkich podległych instytucji.

Ponadto samorząd zamierza angażować do pracy osoby, których pensje będą refundowane przez "pośredniak". Oczywiście, mieszkańcy miasta mogą zapomnieć o inwestycjach. W tym roku zaplanowano wprawdzie w tym dziale 12 tys. zł, jednak w przyszłym nie ma już nic.

Samorząd ma również nadzieję na zwiększenie dochodów przez sprzedaż 15 działek. Pierwsze ogłoszenia o przetargu już się ukazały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna