Krzysztof Kawa
Słoweniec Tadej Pogacar z UAE Team Emirates wygrał wyścig Jaen Paraiso Interior
Słoweniec Tadej Pogacar z UAE Team Emirates wygrał wyścig Jaen Paraiso Interior PAP/EPA/Jose Manuel Pedrosa
Rafał Majka (UAE Team Emirates) rozpoczął sezon wraz z początkiem lutego wyścigiem Volta a la Comunitat Valenciana, a w środę 15 lutego weźmie udział w kolarskim ściganiu po szosach Andaluzji.

Wyścig Volta a la Comunitat Valenciana wygrał Portugalczyk Rui Costa (Intermarche-Circus-Wanty), a Rafał Majka zakończył go z niewielką stratą do najlepszych. Kolarz z Zegartowic zajął 12. miejsce, w klasyfikacji generalnej tracąc do Costy minutę i 15 sekund. Spisał się więc o wiele lepiej niż Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), który po pięciu etapach został sklasyfikowany na 54. pozycji.

- Pierwszy wyścig za mną. To było mocne pięć dni na siodełku. Krótkie podjazdy były dla mnie trudne, ale jestem zadowolony z pracy nóg. Krok po kroku! - napisał 33-letni Majka na Twitterze.

Małopolanin znalazł się w składzie UAE Team Emirates wraz z Mikkelem Bjergiem, Marcem Solerem, Diego Ulissim, Brandonem McNulty'm, Sebastianem Molano i Domenem Novakiem. I ten zespół w wyścigu wokół Walencji wygrał klasyfikację drużynową. Teraz przed Polakiem kolejne wyzwanie - pięcioetapowy wyścig Dookoła Andaluzji. Będzie w nim towarzyszył Tadejowi Pogacarowi, który jest liderem ekipy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Słoweniec, zwycięzca Tour de France w 2020 i 2021 roku, rozpoczął sezon od poniedziałkowej, efektownej wygranej w klasyku Jaen Paraiso Interior po szutrowych drogach Andaluzji. Dokonał tego, popisując się 40-kilometrową samotną ucieczką i na mecie w miejscowości Baeza uzyskując 49 sekund przewagi nad Brytyjczykiem Benem Turnerem (Ineos Grenadiers) oraz swoim kolegą z UAE Team Emirates Belgiem Timem Wellensem.

W tym roku Pogacar na otwarcie sezonu zrezygnował z udziału w wyścigu organizowanym w kraju, który jest siedzibą głównego sponsora jego grupy kolarskiej. – Miałem ochotę trochę zmienić swój kalendarz startów – uzasadnił lakonicznie.