MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rail Baltica. Prace na linii kolejowej E-75 na odcinku Czyżew – Białystok. Powstanie wiadukt nad torami w Uhowie. Domknie obwodnicę miasta

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Umowę w imieniu stron podpisali: Krzysztof Pietras, dyrektor regionu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz reprezentanci Wykonawcy: Jacek Siemieniuk, prezes zarządu firmy Budrex. sp. z o.o. i Dariusz Wawrzak, wiceprezes przedsiębiorstwa. W konferencji wzięła udział także Elżbieta Bąk, dyrektor projektu.
Umowę w imieniu stron podpisali: Krzysztof Pietras, dyrektor regionu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz reprezentanci Wykonawcy: Jacek Siemieniuk, prezes zarządu firmy Budrex. sp. z o.o. i Dariusz Wawrzak, wiceprezes przedsiębiorstwa. W konferencji wzięła udział także Elżbieta Bąk, dyrektor projektu. Mateusz Duchnowski/UMWP
Drogowcy wybudują wiadukt nad torami w Uhowie. Dzięki temu domknięta zostanie obwodnica miasta, która bez przeprawy nad szynami nie może być udostępniona kierowcom. Inwestycję sfinansują kolejarze. Będzie to wstęp do modernizacji odcinka Czyżew Białystok w ramach budowy Rail Baltiki.

Na wiadukt kierowcy czekają od grudnia 2019 roku. To wtedy drogowcy oddali, ale nie do użytku, obwodnicę Uhowa. Została wybudowana w ramach modernizacji drogi Markowszczyzna-Łapy. Wykonano też most w Uhowie nad Narwią, a tuż obok został wyremontowany stary. Ale by w ogóle kierowcy mogli skorzystać z obwodnicy Uhowa potrzebna jest nowa przeprawa przez tory. Właśnie dzisiaj [11.05.2020] umowę na jej budowę podpisali przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, PKP PLK i wykonawcy. Wartość kontraktu to prawie 13 mln złotych brutto. Konstrukcję o długości 130 metrów i szerokości 25 metrów zrealizuje firma Budrex. Ma czas do końca 2020 roku.

- Przez lata nasz region nie był na pierwszym planie inwestycji kolejowych, a teraz jest wielkim placem budowy

- mówił wicemarszałek Marek Olbryś podczas podpisania online umowy na budowę wiaduktu.

Zobacz też:

Trwa budowa mostu na rzece Narew w Uhowie

Uhowo: Powstaje nowy most na Narwi. To wielka inwestycja. Zo...

Od strony inwestorskiej nadzór nad budową wiaduktu sprawuje Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich, a prace sfinansuje PKP PLK dzięki funduszom unijnym. Zarazem będzie to wstęp do przebudowy odcinka kolejowego linii E-75 Czyżew-Białystok. Powstaną 33 obiekty, które umożliwią kierowcom pokonanie torów bezkolizyjnie. Jednym z nich jest właśnie wiadukt w Uhowie.

Czytaj też:Droga wojewódzka jak ekspresówka

Przebudowa drogi Markowszczyzna - Łapy kosztowała prawie 200 mln, w tym ponad 166 mln zł pochodziło z Programu Operacyjna Polska Wschodnia na lata 2014 – 2020. Z kolei modernizacja kolejowego odcinka linii E-75 Czyżew-Białystok kosztować będzie 3,3 mld złotych netto (brutto 4,1 mld). Inwestycję wykona polsko-chińskie konsorcjum, które wygrało ponownie drugi, powtórzony przetarg.

- Jesteśmy w końcowym etapie zawierania umowy z wykonawcą - poinformował podczas konferencji online Ireneusz Marchel prezes PKP PKL. - Na całym odcinku od Czyżewa do Białegostoku nie będzie skrzyżowań z ruchem drogowym w poziomie szyn.

W Uhowie powstanie nie tylko wiadukt, ale też przejście podziemne dla pieszych, by bezpiecznie mogli dostać się na perony i do miasta.

Odcinek Czyżew - Białystok to jedna z najważniejszych inwestycji kolejowych w naszym województwie. To ostatni odcinek modernizacji trasy kolejowej Warszawa - Białystok, będący częścią międzynarodowej trasy Rail Baltica. Według zapowiedzi PKP PLK, po modernizacji trasy kolejowej, pociągi osobowe będą mogły jeździć nawet z prędkością do 200 km/h, a podróż z Białegostoku do stolicy ma trwać półtorej godziny, czyli o godzinę krócej, niż teraz.

Rail Baltica bez wąskiego gardła, dwa mosty i dwa tory nad B...

Inwestycja jest dofinansowana przez UE z programu CEF - Łącząc Europę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna