MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rajsk. Cerkiew pw. świętych apostołów Piotra i Pawła poświęcił abp Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski (zdjęcia)

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Rajsk. Cerkiew pw. świętych apostołów Piotra i Pawła poświęcił abp Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski
Rajsk. Cerkiew pw. świętych apostołów Piotra i Pawła poświęcił abp Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski Ks. Adam Dzienisiuk
Abp Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski, poświęcił cerkiew pw. świętych apostołów Piotra i Pawła w Rajsku niedaleko Bielska Podlaskiego

13 czerwca 2020 roku, w parafii prawosławnej w Rajsku położonej nieopodal Bielska Podlaskiego, Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski, dokonał poświęcenia cerkwi pw. świętych apostołów Piotra i Pawła.

Przed obrzędem poświęcenia świątyni przywitano hierarchów: Jego Eminencję metropolitę Sawę oraz Jego Ekscelencję arcybiskupa Grzegorza, których witały dzieci i młodzież, starosta cerkiewny oraz proboszcz parafii ks. prot. Jarosław Godun. Następnie Jego Eminencja zwrócił się do wszystkich zebranych z okolicznościowym słowem mówiąc:

jesteśmy tutaj, w miejscu gdzie został zatarty ślad po ludności prawosławnej, tak jak na Chełmszczyźnie, gdzie prawosławie miało zniknąć z powierzchni ziemi. Miłosierny Bóg nie dopuścił do tego, Wasi przodkowie z wielką wiarą znaleźli świątynię, którą wznieśli w tym miejscu gdzie teraz stoimy. Dlatego powinniśmy przede wszystkim dziękować Bogu i bezgranicznie ufać w słowa Jezusa Chrystusa, który powiedział, że zbuduje Cerkiew, a bramy piekielne nie przemogę jej.

Czytaj też: Cerkiew prawosławna. Furmani - ofiary Burego to męczennicy. Imiona i nazwiska - lista

Po słowach Jego Eminencji rozpoczęto obrzęd poświęcenia cerkwi, który rozpoczyna się od obmycia prestoła wodą różaną zmieszaną z winem, namaszczenia św. mirem i przyobleczenia w stosowne szaty.

Czynności tych dokonuje się w ołtarzu przy zamkniętej królewskiej bramie. Następnie następuje namaszczenie św. mirem ścian wewnętrznych cerkwi. Kolejną czynnością jest umieszczenie w prestole św. relikwii, co poprzedzone jest uroczystą procesją wokół świątyni.

Dopiero po tych uświęconych czynnościach, na niepoświęconym prestole sprawowana jest św. Liturgia, której w Rajsku przewodniczył Jego Eminencja metropolita Sawa.

Po czytaniu Ewangelii kazanie wygłosił arcybiskup bielski Grzegorz, który podkreślił, że: po za Cerkwią nie ma zbawienia. Jej sercem – mówił hierarcha – jest święta Eucharystia, która jest światłością tu na ziemi.

Żyjąc na ziemi otrzymujemy niebo, ponieważ Zbawiciel daje nam swoje Ciało i Krew. Eucharystia jest największym szczęściem każdego człowieka, ponieważ jest lekarstwem nieśmiertelności. Jego Ekscelencja dodał również: wróg rodzaju ludzkiego, diabeł najbardziej boi się Eucharystii, dlatego radował się, kiedy to z powodu pandemii były zamykane świątynie chrześcijańskie na całym świecie. Kiedy każdorazowo sprawujemy św. Eucharystię diabeł jest porażony jej siłą.

Na zakończenie św. Liturgii do zebranych ponownie zwrócił się Jego Eminencja metropolita Sawa nazywając: dzisiejszy dzień w Rajsku świadectwem tego, że siła Cerkwi jest tak wielka, że nic nie jest w stanie jej zniszczyć. Zbuduję Cerkiew moją, a bramy piekielne nie przemogą jej – głośno zaznaczył metropolita Sawa, przytaczając słowa Jezusa Chrystusa.

Budynek cerkwi można zniszczyć, jednak dzięki woli Bożej w innym miejscu powstanie nowa świątynia i będzie tam sprawowana Eucharystia. Tak stało się w Rajsku. Taka była wola Boża, żeby na zniszczonej ziemi wyrosła cerkiew. Dziś widzimy jak funkcjonuje w całej swojej okazałości, pięknie i pełni. Daje również świadectwo tych, którzy zginęli w Poturzynie, jak i tych, którzy zginęli w Rajsku.

W dalszej części Jego Eminencja powiedział, że: jeśli wierzący przyjmuje Ciało i Krew Chrystusa wówczas żyje on w Chrystusie, a Chrystus żyje w nim i żadna choroba nie zniszczy mocy Eucharystii. Dlatego należy żyć życiem eucharystycznym. Należy również być świadomym zagrożeń współczesnego świata, mieć oczy szeroko otwarte oraz będąc napełnionym Duchem Świętym i Jego darami rozróżniać dobro od zła. Dziś obchodzimy zakończenie święta Zesłania Świętego Ducha na apostołów – konkludował hierarcha – który zstąpił w postaci ognistych języków i właśnie tym Boskim ogniem należy spalić wszystko co złe.

Czytaj też: Cerkiew przechowuje bezcenne relikwie świętych lekarzy Kosmy i Damiana. Są uzdrowienia

Kończąc sobotnie uroczystości w Rajsku, Jego Eminencja podziękował wszystkim zebranym, a w szczególny sposób życzenia skierowano ku proboszczowi miejscowej parafii, ks. prot. Jarosławowi Godunowi i matuszce Irenie w związku z jubileuszem 35-lecia kapłaństwa oraz pożycia małżeńskiego. Z tej okazji Jubilaci zostali odznaczeni Orderem św. Marii Magdaleny II stopnia. Wiele zasłużonych osób i parafian, w uznaniu za pracę i trud związany z remontem świątyni uhonorowanych zostało Orderami św. Marii Magdaleny III klasy oraz Listami Pochwalnymi.

Parafia prawosławna w Rajsku

Dzieje miejscowej parafii sięgają XVI wieku. Z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o ludności wyznania prawosławnego. Życie parafialne toczyło się tu nieprzerwanie do 1942 r., kiedy to 16 czerwca, dowództwo nazistowskich wojsk niemieckich zdecydowało o pacyfikacji ludności, konfiskacie mienia oraz zniszczeniu świątyni. Po tych wydarzeniach parafia do 1947 r., pozostawała bez stałej opieki duszpasterskiej oraz świątyni. Dopiero w latach 1960-1962 udało się pozyskać drewnianą świątynię prawosławną z Poturzyna, przetransportować, by ponownie wznieść na chwałę Trójjedynego Boga i świętych apostołów Piotra i Pawła.

ks. Adam Dzienisiuk

Teraz oglądasz: Wieczory Muzyki Cerkiewnej 2019 w Bielsku Podlaskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna