Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ramadan = post

Dorota Biziuk
Za tydzień wyznawcy islamu będą obchodzić Ramadan Bajram, czyli święto zakończenia postu.

Żby dowiedzieć się, jak wygląda muzułmański post i przypadające zaraz po nim święto, odwiedziliśmy mieszkającą na Podlasiu tatarską rodzinę Bogdanowiczów. Spotkaliśmy ją we wsi Kruszyniany koło Krynek.
posiłków ani płynów
U wyznawców islamu wielkie poszczenie przypada w miesiącu Ramadan. Właśnie dlatego cały post nosi u nich taką nazwę. Okres ten upamiętnia wydarzenia związane z objawieniem Mahometowi Koranu.
- Ramadan przypada o różnych porach roku. Tym razem rozpoczął się on pod koniec września - wyjaśniła Dżenneta Bogdanowicz.
Podczas okresu postu muzułmanów obowiązuje ścisły post.
- Od wschodu do zachodu słońca nie powinniśmy brać do ust żadnych posiłków ani płynów. W pozostałych godzinach możemy jeść każdą potrawę, pod warunkiem, że nie jest ona przygotowana z wieprzowiny. Spożywania tego mięsa zabrania nam bowiem religia - dodała Dżenneta Bogdanowicz.
Z poszczenia od wschodu do zachodu słońca mogą być zwolnione osoby, które odbywają podróż na dystansie powyżej 80 kilometrów. Wskazane jest jednak, aby ludzie ci odbyli post w ciągu najbliższego roku. Związane ze spożyciem posiłków ograniczenia nie dotyczą dzieci do lat 14, kobiet ciężarnych i karmiących oraz osób starszych i chorych.
- Najtrudniej jest pościć, kiedy Ramadan wypadnie w czerwcu, czy lipcu. Dzień dłuży się wtedy w nieskończoność. Człowiek cały czas myśli, co zje po zachodzie słońca. A kiedy już to słońce zajdzie, apetyt mija, a głód da się zaspokoić jedną kanapką. Post sprzyja oczyszczeniu organizmu - powiedziała Dżenneta Bogdanowicz.
y radosne dni
Cały Ramadan wypełniają modlitwy. Swoich parafian odwiedza wówczas imam (kapłan). Wizyty połączone są ze zbieraniem fitry, czyli dobrowolnej opłaty za krótka modlitwę w intencji pomyślności gospodarzy i całej rodziny.
- Nasz post kończy się trzydniowym radosnym świętem Ramadan Bajram. Jest ono okazją do rodzinnych i towarzyskich spotkań. Przed Bajramem tatarskie gospodynie przygotowują mnóstwo smakołyków. Na naszych stołach pojawiają się wtedy kołduny, bielusze, cebulniki i pierekaczewniki. Zbliżające się święta są pewnego rodzaju mobilizacją dla pań domu, żeby przygotować typowo tatarskie potrawy. Na co dzień nasze gospodynie nie mają na to czasu, bo dania, o jakich wspominałam, należą do bardzo pracochłonnych - przyznała Dżenneta Bogdanowicz.
Święto zakończenia postu Tatarzy obchodzić będą 23 października. Tego dnia zostaną odprawione nabożeństwa w meczecie w Bohonikach i Kruszynianach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna