Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking zawodów. Zobacz, kogo szukają pracodawcy

Izabela Krzewska [email protected]
sxc.hu
Pracownicy biurowi, opiekunki dziecięce, spawacze i gorseciarki - to w tych zawodach najłatwiej było znaleźć pracę w II poł. 2010 r.

Zgodnie z najnowszym raportem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku dotyczącego najbardziej poszukiwanych zawodów w naszym województwie, nie ma zbyt wielu niespodzianek. W dalszym ciągu najwięcej propozycji zatrudnienia w stosunku do liczby zarejestrowanych bezrobotnych mieli też specjaliści ds. wychowania małego dziecka, specjaliści do spraw sprzedaży (z wyłączeniem technologii informacyjnokomunikacyjnych), projektanci grafiki i multimediów oraz nauczyciele szkół specjalnych.

Więcej ofert dla robotników

Na rynku pracy brakowało również robotników wykwalifikowanych w przemyśle (głównie w dziedzinie przetwórstwa surowców roślinnych, operatorów wózków jezdniowych, operatorów maszyn do produkcji wyrobów gumowych) oraz budownictwie (monterzy konstrukcji budowlanych i konserwatorzy budynków, robotnicy robót stanu surowego). Jednocześnie wiele zawodów w tych sekcjach znalazło się na liście nadwyżkowych. W przypadku tej drugiej byli to technicy budownictwa, murarze i malarze.

Ogólnie pod koniec zeszłego roku liczba osób pozostających bez pracy sięgnęła blisko 64 tys. osób. Mimo, że liczba ofert pracy wzrosła w stosunku do poprzedniego roku i wyniosła ponad 11 tysięcy, aż 59 proc. z nich stanowiły oferty pracy subsydiowanej (dofinansowywanych przez urzędy pracy). Trudności ze znalezieniem zatrudnienia mieli mechanicy maszyn i urządzeń rolniczych, elektromechanicy i ślusarze. W nie lepszej sytuacji znaleźli się też robotnicy związani z przetwórstwem spożywczym (piekarze, cukiernicy) i przemysłem odzieżowym (krawcy i hafciarki).

Spada popyt na sprzedawców

Co ciekawe, wysokie miejsce w rankingu poszukiwanych zawodów zajęły... gorseciarki, choć do nich skierowano zaledwie 25 propozycji zatrudnienia. - Na naszym terenie prężnie rozwija się branża bieliźniarska. Choć ofert jest niewiele, pracodawcy mają problem ze znalezieniem specjalistów w tej dziedzinie - zauważa Marzanna Wasilewska z WUP w Białymstoku.

Wciąż sporo ofert pracy skierowanych było do pracowników usług i sprzedawców (26,3 proc. ogółu), ale w porównaniu do poprzednich lat, popyt ten jest coraz mniejszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna