Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rapa koło Gołdapi: Z szacunkiem do grobowca!

Kazimierz Radzajewski
Tak jest teraz. Piramida jest w stanie totalnej dewastacji. Jest nadzieja na szybkie uporządkowanie grobowca.
Tak jest teraz. Piramida jest w stanie totalnej dewastacji. Jest nadzieja na szybkie uporządkowanie grobowca. K. Radzajewski
Kończy się horror ze szczątkami rodziny pruskiego barona.

Historia Mazur okazała się cenna, na przekór szowinistom spod Gołdapi.

To nie jakaś niemiecka organizacja - jak chciał Tomasz Liwak, szef Nadleśnictwa Czerwony Dwór - ale bliższa, bo gołdapska fundacja zajmie się ratowaniem zdewastowanej piramidy, grobowca pruskiego barona w Rapie.

Dla Jaromira Krajewskiego z Fundacji Puszczy Rominckiej ważna jest historia, bez względu na jej związki z pruską przeszłością Mazur.

Ruszyli głowami
Od kilku lat starał się on o pieniądze na odrestaurowanie zabytkowej piramidy. Bez powodzenia. Trzeba było naszej publikacji "Szkielety bez głów, władze też", żeby przyszła pomoc. Szybką reakcją wykazał się marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jarosław Słoma. Fundacja dostanie 4 tys. zł na dokumentację ratowania piramidy.

- Nareszcie! To zaledwie początek wielkiego projektu. Zaczynamy od szacowania kosztów, a potem zajmiemy się odrestaurowaniem grobowca. Zależy nam na przywróceniu szacunku dla miejsca pochówku rodziny Fahrenheitów. Prace będzie nadzorował konserwator zabytków - mówi Jaromir Krajewski.

A oni niech się wstydzą
Jeszcze tydzień wcześniej los zdewastowanej piramidy i ludzkich szczątków wystawionych na widok publiczny nie interesowały wójta gminy Banie Mazurskie Jana Sobuty i nadleśniczego z Nadleśnictwa Czerwony Bór Tomasza Liwaka.

- Piramida nie jest naszą własnością. Nikt z naszych przodków tam nie spoczywa. A może ludzie chcą oglądać takie widoki - mówił wójt Sobuta.

- To nie jest nasze dziedzictwo historyczne. Niech zajmie się grobowcem jakaś niemiecka fundacja - wyrażał swój stosunek do miejsca pochówku nadleśniczy Liwak.

Piramidę polecił zbudować w 1811 r. Friedrich, by pochować w nim 3-letnią córkę Ninette. Potem spoczęli w nim także inni członkowie rodu Fahrenheitów i jej fundator.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna