Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport: Bezpieczne wakacje. Podpowiadamy, jak uniknąć wypadków

Julia Szypulska, ika
Rozwaga nad wodą czy w górach to nie wszystko. Na wakacjach równie ważna jest ochrona naszej prywatności.
Rozwaga nad wodą czy w górach to nie wszystko. Na wakacjach równie ważna jest ochrona naszej prywatności. pixabay
Nadchodzące lato to czas, który kojarzy się z beztroską i wypoczynkiem. Jednak wbrew pozorom niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw - czy to nad wodą, czy w podróży. Podpowiadamy, jak ich uniknąć oraz jak dobrze się przygotować do wakacji.

Pierwsze, co kojarzy się z wakacjami to wypoczynek nad wodą. Sezon nie zaczął się jeszcze na dobre, a już są jego pierwsze ofiary. W ostatni weekend 20-letni Krzysztof M. z Choroszczy wyszedł na imprezę ze znajomymi. Miał wrócić tego samego dnia. Nie wrócił. Gdy nie dawał znaków życia, w poniedziałek rodzina zgłosiła zaginięcie na policję. Okazało się, że ostatni raz 20-latek był widziany w rejonie choroszczańskiego stawu. Tam wspólnie z kolegami pił alkohol. Ponoć w pewnym momencie, nie mówiąc nic nikomu, odłączył się od grupy. Ślad po nim zaginął. Podczas poszukiwań nurkowie znaleźli w stawie ciało 20-latka.

Tylko w tym roku w woj. podlaskim utonęło już 7 osób. Z kolei w czasie ubiegłorocznych wakacji aż 22. Tragicznym skutkom sprzyja nie tylko brak rozsądku, ale i alkohol. W 2015 r. blisko 30 proc. osób, które utonęły, znajdowało się w stanie nietrzeźwości. Pamiętajmy, że alkohol powoduje zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji. Łatwo też wtedy o przecenienie swoich możliwości i umiejętności pływackich. Wybierajmy bezpieczne, najlepiej strzeżone kąpieliska.

Przebywając w wodzie uważajmy także na pływające obok łodzie i kajaki. A jeśli sami się na nich znajdujemy, nie podpływajmy zbyt blisko kąpiących się. Nie wolno też siadać na burcie łodzi czy rufie kajaku, ani wrzucać do wody osób niespodziewających się tego. Nie wypływajmy też materacem na środek akwenu, lepiej trzymać się brzegu.

- Pamiętajmy! Płytka wyobraźnia może skończyć się głęboką tragedią - przypomina podinsp. Andrzej Baranowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Jeśli zaś przebywamy nad wodą z dziećmi, warto założyć im dmuchane rękawki. Widząc wypadek głośno wołajmy o pomoc lub zadzwońmy po służby ratunkowe.

Nie wszyscy są amatorami plażowania. Niektórzy wolą aktywny wypoczynek w górach. Obmyślając trasę, należy tak zaplanować wędrówkę, by przed zmrokiem zejść ze szlaku. Jego wybór powinien być dostosowany do indywidualnych możliwości i kondycji fizycznej, zwłaszcza jeśli wyruszamy z dziećmi. Warto wziąć ze sobą dokładną i aktualną mapę oraz naładowany telefon komórkowy. Najlepiej wpisać do niego numery GOPR. Przed wyjściem należy zostawić informację o planowanej trasie i sprawdzić pogodę. Zrezygnujmy z wycieczki, jeśli możliwe są burze.

Na spacer w góry najlepiej ubrać się na cebulkę, bo pogoda tam może się zmienić w ciągu chwili. Ubierz też wygodne i nieprzemakalne buty. Przyda się prowiant - dużo wody, jakiś posiłek oraz apteczka. W tej ostatniej powinny się znaleźć leki przeciwbólowe i bandaż elastyczny.

Rozwaga nad wodą czy w górach to nie wszystko. Na wakacjach równie ważna jest ochrona naszej prywatności. I tak nie musimy już pozostawiać swojego dowodu osobistego w recepcji hotelu. Zmieniły się bowiem przepisy i nasze dane są potrzebne wyłącznie do ewentualnego dochodzenia roszczeń w razie zniszczeń.

Nikt nie ma prawa brać od nas dowodu osobistego pod zastaw np. wypożyczonego sprzętu wodnego. To wykroczenie! Dopuszczalne jest jedynie spisanie danych. Poza tym, w urlopowym zamieszaniu dokument może paść łupem złodzieja. Z tego też powodu nie powinniśmy zostawiać dokumentów w pokoju. Lepiej skorzystać ze skrytki bądź hotelowego sejfu. Nie pozostawiajmy bez nadzoru naszego telefonu, kamery czy aparatu fotograficznego. Obecnie, gdy w telefonach korzystamy np. z bankowości elektronicznej, w razie kradzieży jesteśmy narażeni na straty finansowe. Złodziej zdobywa bowiem dostęp do konta.

Bądźmy też czujni, gdy ktoś wymaga od nas podania danych, które w danej chwili wydają nam się zbędne. Pamiętajmy, że numer telefonu czy mail to informacje cenne marketingowo. Zawsze pytajmy, kto będzie miał do nich dostęp i czemu mają służyć. W ten sposób możemy uniknąć niechcianych ofert handlowych, np. zakupu garnków.

Jeśli zaś w podróż zabieramy swego laptopa, lepiej zaszyfrować dysk twardy. Samo hasło do systemu może się okazać niewystarczające. By przeglądać dane tam zgromadzone wystarczy bowiem go wymontować i podłączyć do innego urządzenia. W ten sposób unikniemy sytuacji, gdzie w razie kradzieży informacje o naszym życiu prywatnym i służbowym trafią w niepowołane miejsce.

Wakacje to czas, gdy wysyłamy nasze dzieci na półkolonie i kolonie. Warto skorzystać z takiej oferty, która została zgłoszona do kuratorium oświaty. Wtedy mamy pewność, że wypoczynek został zorganizowany zgodnie z przepisami. Kuratorium przeprowadziło m. in. szereg spotkań z organizatorami. Objaśniało też przepisy, zwłaszcza te nowe, które są bardziej restrykcyjne. - Mamy 182 formy wypoczynku na terenie województwa podlaskiego. Z czego 77 to półkolonie - mówi Jadwiga Mariola Szczypiń, podlaski kurator oświaty. - Zgłosiło się aż 333 organizatorów z prośbą o rejestrację. Zgodę uzyskały 243 instytucje.

W tej chwili wizytatorzy z kuratorium przygotowują się do kontrolowania istniejących form wypoczynku. Kurator przypomniała, że rodzic w każdej chwili, w razie jakiegokolwiek podejrzenia o nieprawidłowość, może zgłosić swoje obawy.

Można je zgłosić także policji. Choćby wtedy, gdy nasze dziecko czeka podróż autokarem i chcielibyśmy mieć pewność, że pojazd jest sprawny.

Zadbajmy też o bezpieczeństwo naszych dzieci podczas prac w gospodarstwie. Chociaż liczba wypadków w rolnictwie systematycznie spada, to wciąż jest ich sporo. I często wśród poszkodowanych są najmłodsi. Ze statystyk KRUS wynika, że najczęstszymi zdarzeniami są upadki. Na drugim miejscu są uderzenia oraz pogryzienia i przygniecenia przez zwierzęta. Dość często dochodzi również do pochwycenia lub uderzenia przez ruchome części maszyn. Dbajmy, by w pobliżu tych ostatnich dzieci w ogóle nie przebywały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna