Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport Fundacji im. Roberta Schumana: Suwałki są jednym z najgorszych miejsc do życia w kraju

Tomasz Kubaszewski
Suwałki
Suwałki Archiwum
Łomżanie i białostoczanie też specjalnych powodów do dumy nie mają.

Słabo zarabiamy, mamy mało firm, a w dodatku - w radach miejskich kobiety reprezentowane są tylko symbolicznie. Okazuje się, że Suwałki są jednym z najgorszych miejsc do życia w naszym kraju! Łomżanie i białostoczanie też specjalnych powodów do dumy nie mają.

Polska Fundacja im. Roberta Schumana opublikowała raport dotyczący zrównoważonego rozwoju miast na prawach powiatu. Jak zauważa Piotr Arak, jeden z autorów raportu, chodzi tak naprawdę o jakość naszego życia.

Analizie poddano cztery sfery: środowisko, gospodarkę, społeczeństwo i politykę w 66 miastach na prawach powiatu. Pierwsze miejsce zajęła Warszawa, nieznacznie wyprzedzając Sopot, Bielsko-Białą, Gdańsk, Kraków i Poznań. Białystok jest 17. Przegrał m.in. z Tychami, Zieloną Górą, Zamościem i Olsztynem. Na dole stawki, bo na 61. miejscu znalazły się Suwałki - znacznie za 46. Łomżą.

Stolica woj. podlaskiego najlepiej wypadła w zestawieniu odnoszącym się do środowiska (5. miejsce). Najgorzej - w rankingu dotyczącym polityki. Łomża w środku stawki pojawia się dwukrotnie (społeczeństwo, polityka), Suwałki tylko raz (środowisko).

Mamy m.in. stosunkowo mało firm (w tym nowo tworzonych), w których w dodatku zarabia się mniej niż w innych rejonach. Na naszą niekorzyść przemawiają też spore migracje, starzejące się społeczeństwa, a także dużo ludzi korzystających z opieki społecznej. Nie mamy się też czym chwalić, jeśli chodzi o liczbę stowarzyszeń i fundacji, jak również udział kobiet w sprawowaniu władzy. Np. w liczącej 28 osób białostockiej radzie miejskiej jest tylko pięć osób płci żeńskiej. W mającej 23 członków radzie suwalskiej - cztery. Najlepiej wypada Łomża. Rada liczy tylu członków, co suwalska, a kobiet jest dziewięć.

Urszula Mirończuk, rzecznik prasowy białostockiego prezydenta, uważa, że 17. miejsce złe nie jest. - Pozycja w pierwszej dwudziestce wskazuje, że miasto rozwija się harmonijnie - twierdzi. - Białystok zmienia się we wszystkich obszarach. Realizujemy działania, które czynią nas ośrodkiem coraz bardziej nowoczesnym i przyjaznym mieszkańcom.

Wymienia m.in. system komunikacji publicznej, inwestycje w infrastrukturę drogową i rowerową, inicjatywy na rzecz ochrony środowiska, wspieranie rozwoju małych firm oraz współpracę władz z organizacjami pozarządowymi.

- Ten ranking to dla nas mobilizacja do dalszych działań - komentuje z kolei Grzegorz Daniluk z łomżyńskiego urzędu.

Zapowiada m.in. ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, w tym - wymianę pieców węglowych na ogrzewanie gazowe.

Z Suwałk komentarza się nie doczekaliśmy. Przedstawiciele miejscowych władz zawsze podkreślali jednak, że na wiele spraw, szczególnie gospodarczych, zbyt wielkiego wpływu nie mają. Przypominali też, że to państwo prowadziło w ostatnich latach politykę wspierającą głównie metropolie i dopiero teraz rozwój kraju ma być bardziej zrównoważony.

Bądź na bieżąco. POLUB NAS na Facebooku:

Gazeta Współczesna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna