Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport GDDKiA. Podlaskie drogi krajowe najlepsze w Polsce pod względem stanu nawierzchni

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Stan nawierzchni na drogach zarządzanych przez oddział w Białymstoku określany jest jako w 79,4% dobry, 14% niezadowalający oraz 6,6% zły. W porównaniu z poprzednim raportem wzrósł procent nawierzchni, których stan określany jest jako dobry (78,5% w 2020 r.).
Stan nawierzchni na drogach zarządzanych przez oddział w Białymstoku określany jest jako w 79,4% dobry, 14% niezadowalający oraz 6,6% zły. W porównaniu z poprzednim raportem wzrósł procent nawierzchni, których stan określany jest jako dobry (78,5% w 2020 r.). GDDKiA
Województwo podlaskie na pierwszym miejscu w rankingu najlepszego stanu nawierzchni dróg krajowych w Polsce. Raport przygotowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad. 79,4% dróg zarządzanych przez GDDKiA oddział w Białymstoku posiada stan nawierzchni określany jako dobry.

Raport przygotowywany jest corocznie. Zestawienie obejmuje dane za rok 2021. Raport nie obejmuje odcinków dróg krajowych, którymi nie zarządza GDDKiA, czyli m.in. odcinków dróg przebiegających przez miasta na prawach powiatu. Dane o stanie technicznym nawierzchni dróg wraz z informacjami o ruchu pojazdów i wypadkach, są istotnym elementem wykorzystywanym w procesie zarządzania drogami. Prowadząc diagnostykę stanu nawierzchni, badana jest:

  • nośność
  • równość
  • właściwości przeciwpoślizgowe
  • stan powierzchni

Wykorzystywane jest przy tym specjalistyczny sprzęt pomiarowy.

W tym ujęciu, na koniec 2021 r., 65,1 proc. dróg zarządzanych przez GDDKiA było w stanie dobrym (64,1 proc. w 2020 r.), 8 proc. w stanie złym (poprzednio 8,2 proc.), a w stanie ostrzegawczym 25 proc. (w 2020 r. 25,1 proc.). Najlepsze pod względem stanu nawierzchni są drogi krajowe z woj. podlaskiego. Stan nawierzchni na drogach zarządzanych przez oddział w Białymstoku określany jest jako w 79,4% dobry, 14% niezadowalający oraz 6,6% zły. W porównaniu z poprzednim raportem wzrósł procent nawierzchni, których stan określany jest jako dobry (78,5% w 2020 r.).

Jak wskazuje prof. dr hab. inż. Władysław Gardziejczyk największy wpływ na dobry stan nawierzchni mają ostatnie inwestycje w infrastrukturę. - Na dobry stan nawierzchni w największym stopniu wpływają inwestycje drogowe, które zrealizowano w ciągu ostatnich 10 lat. Oddano do użytku nowe fragmenty kluczowych dróg takich jak S8 czy S61. Przekrój dwujezdniowy tych ekspresówek charakteryzuje się tym, że jest bezpieczniejszy oraz mniej obciąża drogę. W najgorszej kondycji są DK64 z Jeżewa do Łomży oraz DK63 z Zambrowa do Czyżewa - przekazuje dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej prof. dr hab. inż. Gardziejczyk.

Dodatkowo zróżnicowanie na jakości stanu nawierzchni wpływa natężenie ruchu pojazdów. Na drogach międzynarodowych w woj. podlaskim obciążenie wyniosło poniżej 15 000 pojazdów na dobę. Dla porównania w woj. śląskim wskaźnik ten wyniósł prawie 39 000 poj./dobę.

Blisko 13,5% sieci dróg krajowych wymaga przeprowadzenia różnego rodzaju pilnych zabiegów remontowych, co stanowi prawie 3050 km dróg. Potrzeby remontowe nawierzchni jezdni, wymagające natychmiastowej interwencji, w zakresie modernizacji są największe i kształtują się na poziomie 7 mld zł.

Sprawdź też:Białystok. Zielone światło do przebudowy ul. Raginisa. GDOŚ wydał decyzję środowiskową (zdjęcia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Raport GDDKiA. Podlaskie drogi krajowe najlepsze w Polsce pod względem stanu nawierzchni - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna