Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport o cenach. Bloki z wielkiej płyty: ile dziś kosztuje takie mieszkanie i w których miastach jest najdrożej? [zdjęcia]

Opr. Andrzej Matys
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Mieszkania w blokach z wielkiej płyty zyskują na popularności i są coraz lepiej postrzegane przez Polaków. Eksperci z portalu Rankomat sprawdzili, jak ma się wielka płyta, czy warto w niej zamieszkać i ile kosztują takie mieszkania. Czy w Białymstoku warto zainwestować w kupno takiego lokalu i jak nasze ceny mają się do tych oferowanych w Polsce?

Mieszkania z wielkiej płyty budowano, a właściwie składano z żelbetowych płyt, w pośpiechu i po kosztach, oszczędzając na estetyce i designie. W Polsce większość „wielkopłytowców” zbudowano w latach 1971-1988 i do dziś nieruchomości wielorodzinne powstałe w tamtym okresie utożsamia się jednoznacznie z wielką płytą.

Ile kosztują (ceny ofertowe) najdroższe mieszkania w blokach z wielkiej płyty z lat 1971-1988, o powierzchni 55-60 mkw. w miastach wojewódzkich prezentujemy w naszej galerii:

W Polsce mamy około 4 mln mieszkań z wielkiej płyty. Według różnych danych mieszka w nich 10-12 mln Polaków. W większości miast wojewódzkich wielka płyta stanowi ponad 30 proc. budownictwa mieszkaniowego.

Pod względem najdroższych mieszkań w wielkiej płycie kolejność miast wojewódzkich jest podobna, ale różnice znacznie większe – od prawie 300 tys. zł w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim do 1 mln zł w Warszawie. I to za podobny metraż. Oprócz miast województwa lubuskiego najtańsze okazało się jeszcze Opole (346 tys. zł), a więcej niż pół miliona trzeba wydać na wielką płytę w Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku.

Co ciekawe, w miastach, które w tym zestawieniu zajęły dolne lokaty, różnice między najtańszym a najdroższym mieszkaniem w wielkiej płycie są najmniejsze. Szacuje się, że mieszkania z płyty są 10-20 proc. tańsze niż reszta lokali z rynku wtórnego.

Czytaj również:

Czy wielka płyta wraca? W 2013 roku w Polsce nie oddano do użytku żadnego budynku wielkopłytowego. W latach 2014-2017 powstawało raptem kilka "wielkopłytowców" sztuk. Zwrot nastąpił w 2018 roku, kiedy to skończono budowę 92 bloków z wielkiej płyty. W 2019 było ich już 187, czyli 1 proc. spośród wszystkich oddanych w tym czasie do użytku nieruchomości (GUS).

Nowa „wielka płyta" tylko trochę przypomina technologię z PRL-u. Nadal korzysta się w niej z dużych betonowych i żelbetonowych elementów prefabrykowanych. Inna jest jednak precyzja wykonania, montaż i standardy energochłonności, a projektujący te budynki architekci mają dużo większą dowolność, bo nikt im odgórnie nie narzuca żadnych rozwiązań.

Wielka płyta - ciekawe informacje

  • Pierwsze wielkopłytowe budynki w Polsce powstały w latach 50., a największy rozkwit tej technologii przypadł na lata 70. XX wieku.
  • Pod względem liczby lokatorów największym budynkiem wielkopłytowym w Polsce jest falowiec w Gdańsku na ul. Obrońców Wybrzeża (powstał w 1973 roku). W bloku o długości prawie kilometra mieszka około 6000 osób. To najdłuższy budynek w kraju.
  • Pierwszy budynek z wielkiej płyty w Polsce oddano do użytku w 1957 roku na warszawskich Jelonkach.
  • Wśród miast wojewódzkich, największy procent wielkiej płyty mają Kielce - prawie 40 proc. wszystkich budynków mieszkalnych.
  • Największymi zaletami osiedli z wielkiej płyty są: lokalizacja, rozbudowana infrastruktura, zieleń, komunikacja i niskie ceny mieszkań.

Źródło: Rankomat/gethome.pl

Warto przeczytać również:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna