MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Razem chcą działać przeciwko autyzmowi

Paweł Chojnowski [email protected]
- Takiego pomysłu jeszcze w Polsce nie było. My będziemy jako ta grupa samorządów pierwsi - podkreślał Wojciech Winko, sekretarz KTA o. Łomża.
- Takiego pomysłu jeszcze w Polsce nie było. My będziemy jako ta grupa samorządów pierwsi - podkreślał Wojciech Winko, sekretarz KTA o. Łomża. sxc.hu
Przedstawiciele kilkunastu samorządów z b. woj. łomżyńskiego podpisali w czwartek "Samorządowy pakt na rzecz wczesnego rozpoznania i rozwiązywania problemów osób z autyzmem i ich rodzin z terenów subregionu łomżyńskiego". Do końca przyszłego tygodnia powinny to zrobić pozostałe miasta i gminy - wszystkie są bowiem chętne do współpracy w tej sprawie z organizacjami pozarządowymi.

List intencyjny z inicjatywy Krajowego Towarzystwa Autyzmu o. Łomża podpisali w auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży m.in.: prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, starosta grajewski Jarosław Augustowski, wicestarosta zambrowski Stanisław Rykaczewski, a także wójtowie i przedstawiciele kilku gmin.

- Takiego pomysłu jeszcze w Polsce nie było. My będziemy jako ta grupa samorządów pierwsi - podkreślał Wojciech Winko, sekretarz KTA o. Łomża.

Chociaż zawarte porozumienie do niczego samorządów nie zobowiązuje, to jest ważnym krokiem do wspólnej walki z narastającym problemem autyzmu, zwłaszcza wśród dzieci.

- Według najnowszych badań, dzieciom może pomóc wczesne rozpoznanie. Do 8 - 10 roku życia można pomóc, osiągając znakomite rezultaty - tłumaczył Winko.

Przypomnijmy, KTA o. w Łomży chce utworzyć w mieście specjalistyczny ośrodek terapeutyczno - edukacyjny dla osób ze spektrum autyzmu. Umożliwiłby on wczesne rozpoznanie i leczenie dzieci i opiekę nad dorosłymi.

Jak wyglądało tworzenie tego typu ośrodka w Białej Podlaskiej i jak kształtuje się współpraca z tamtejszym samorządem opowiedziała podczas konwencji Anna Chwałek, założycielka Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem "Wspólny Świat".

- W Białej Podlaskiej nie było możliwości terapii i edukacji dzieci z autyzmem - mówiła. - Zaczęło się od wydzierżawienia lokalu. W wyremontowanym pustostanie w 2007 r. powstał ośrodek.

Początkowo było tu 10 dzieci, z czasem powstało przedszkole (pierwsze takie w województwie). Obecnie do siedmiu oddziałów uczęszcza tu 35 dzieci.

- Te dzieci nie znalazłyby miejsca w żadnym przedszkolu samorządowym. Siedziałyby w domu - nie ma wątpliwości Chwałek.

W 2010 r. ruszyła szkoła podstawowa, a w przyszłym roku uruchomione zostanie gimnazjum. Łącznie z ośrodka korzysta 140 dzieci. Bialskie stowarzyszenie współpracuje z uczelniami wyższymi (studenci odbywają w ośrodku praktyki) i z poradnią psychologiczno - pedagogiczną. Jak podkreślała pani Anna, jej organizacja pozarządowa jest jednocześnie dużym pracodawcą - zatrudnia 100 osób. Pochwaliła się też planami budowy dużego ośrodka przy wsparciu funduszy unijnych. Stowarzyszeniu już udało się pozyskać od miasta za 1 proc. ceny działkę wartą 2 mln zł. Ma powstać na niej cały kompleks: przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum dla dzieci z autyzmem, zakład opieki zdrowotnej, pracownia stomatologiczna, ośrodek diagnostyki, warsztaty terapii zajęciowej itp.

Przypomnijmy, że łomżyński oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu również starał się pozyskać od miasta działkę przy ul. Reymonta (ostatecznie zostanie ona sprzedana w drodze przetargu nieograniczonego). Miasto ma jednak inną propozycję.

- Zaproponowałem na naszym ostatnim spotkaniu trzy duże lokale w Szkole Drzewnej - mówił prezydent Mieczysław Czerniawski.

Włodarz zdradził też, że rozważa przekazanie nieruchomości przy Szkole Podstawowej nr 5, za wcześnie jednak na konkretne deklaracje.

- Myślę, że będziemy chcieli dorównać Białej Podlaskiej - stwierdził Czerniawski.

Również pozostali samorządowcy byli pod wrażeniem prezentacji prezes Anny Chwałek i deklarowali chęć współpracy z organizacjami pozarządowymi, by i na naszym terenie osoby dotknięte autyzmem miały dostęp do profesjonalnej opieki, edukacji i rehabilitacji.

Rektor PWSIiP Robert Charmas stwierdził, że uczelnia, kształcąca m.in. fizjoterapeutów jest także jak najbardziej otwarta na konkretną współpracę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna