MKTG SR - pasek na kartach artykułów

RCKiK Białystok. Kończą się zapasy krwi! Których grup szczególnie brakuje?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku apeluje o oddawanie krwi.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku apeluje o oddawanie krwi. Anatol Chomicz
Lato to trudny okres dla centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Tradycyjnie w wakacje zapasy krwi kurczą się, a potrzeby rosną. Białostockie centrum przyznaje, że niebezpiecznie niski poziom osiągnęły zapasy krwi grup 0 Rh-, 0 Rh+, A Rh- i A Rh+. Warto udać się do centrum i podzielić tym cennym darem. Zwłaszcza, że wciąż - na mocy regulacji związanych z epidemią - za honorowe dawstwo krwi lub jego składników można zyskać dwa dni wolnego.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o oddawanie krwi. Zapasy powoli się kończą.

- Potrzebujemy wszystkich grup, ale w szczególności brakuje krwi grup 0 Rh-, 0 Rh+, A Rh- i A Rh+ - mówi Bartosz Szutkiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. - Wchodzimy w okres wakacji, kiedy każdy woreczek jest na wagę złota.

Jak mówi Bartosz Szutkiewicz, latem szpitale zamawiają więcej krwi z racji większej liczby wypadków. Do tego dochodzą planowe zabiegi, więc krew jest bardzo potrzebna.

- Ponadto w wakacje trudniej jest o dawcę. Paradoksalnie w okresie, kiedy powinniśmy pobierać więcej krwi, mamy mniej chętnych do jej oddania. Na to wszystko nałożyła się jeszcze pandemia - przyznaje Szutkiewicz.

Dwa dni wolnego za oddanie krwi lub osocza

Za honorowe oddanie krwi lub osocza można uzyskać wymierne korzyści. Od 26 stycznia obowiązuje bowiem prawo, które przyznaje dwa dni wolnego osobom, które zdecydują się podzielić krwią lub osoczem. Wolne przysługuje jedynie w okresie obowiązywania na terenie Polski stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii. A więc, gdy pandemia się skończy, obowiązywać będzie dotychczasowe prawo, dające jeden dzień wolnego w dniu donacji krwi.

Zobacz:

Teraz zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych następuje w dniu, w którym dawca oddał krew lub jej składniki oraz w dniu następnym.

Ulgi na przejazdy

Dodatkowy wolny dzień dla krwiodawców w okresie epidemii to nie jedyny benefit nowego prawa. Honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje bowiem ulga w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego:

  • kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej,
  • kolejowego w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każdy zdrowy i dorosły człowiek (w wieku 18-65 lat). Po zakwalifikowaniu jako dawca, pobiera się jej około 450 mililitrów. Zabieg pobierania trwa zazwyczaj 5-10 minut, natomiast na całą wizytę w centrum trzeba zarezerwować ok. 1,5 godziny. Nie trzeba się wcześniej rejestrować.

Obecnie krew pełną można pobierać od kobiet nie częściej niż 4 razy do roku, od mężczyzn nie częściej niż 6 razy do roku, a minimalna przerwa między donacjami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Krew można codziennie oddawać w siedzibie RCKiK przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 23 w Białymstoku oraz oddziałach w: Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Łomży i Suwałkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: RCKiK Białystok. Kończą się zapasy krwi! Których grup szczególnie brakuje? - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna