Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rebirthing: Przystań i weź głęboki oddech

Izabela Krzewska
Zbyszko Patyk, instruktor jogi i dyplomowany mistrz bioenergoterapii, uczy swoich studentów ze Studium Psychologii Psychotronicznej w Białymstoku prawidłowych technik oddechowych.
Zbyszko Patyk, instruktor jogi i dyplomowany mistrz bioenergoterapii, uczy swoich studentów ze Studium Psychologii Psychotronicznej w Białymstoku prawidłowych technik oddechowych. Prywatne archiwum
Rebirthing to inaczej "ponowne narodzenie". Ale też określenie dla sztuki oddychania, mającej swe korzenie w kulturze indyjskiej. Pomaga się pozbyć tłumionych emocji.

Jest to metoda oddechowa polegająca na oddychaniu świadomym, pogłębionym, rytmicznym i połączonym. Angielskie słowo "Rebirthing" znaczy "odradzanie". Ale także relaksacja oddechowa oraz wyzbywanie się szkodliwych, tłumionych emocji poprzez wejście w kontakt z podświadomością.

Metoda rebirthingu jest znana od dawna,a mianowicie od około 6 tysięcy lat przed naszą p.n.e. Swoje korzenie ma w kulturze indyjskiej, gdzie techniki oddechowe są nieodłączną częścią praktyk duchowych i uzdrowicielskich (pranajama, krijajoga itd). Głęboki naturalny wdech jest wykonywany intencjonalnie, aktywnie, natomiast wydech jest spontanicznym, nie forsowanym wypuszczeniem powietrza.

Współczesnie rebirthing rozpowszechniony został w wieku XX naszej ery przez Amerykanina, Leonarda Orra (szacuje się, że liczy kilkanaście milionów aktywnych uczestników na całym świecie). Swą metodę terapeutyczną zaczął popularyzować w 1974 roku. Orr określając rebirthing posługiwał się często źródłowym terminem mahajoga, praktykę afirmacji i dźwięku - mantrowaniem. Zaś sesje oddechowe ćwiczeniami pranajogi lub krijajogi. Praktykowano początkowo głównie sesje oddechowe w wodzie, sztukę afirmowania oraz nucenie mantramu Om.

Leonard Orr uważał rytm oddechowy rebirthigu za najmocniejszą dla psychoterapii formę pranajogi. Według niego oddech to sekret życia i śmierci. Celem Orra jest wprowadzenie ludzi na ścieżkę duchowego oświecenia i samoświadomości.

Mahajoga to indyjski termin określający zbiór podstawowych ćwiczeń do zapoznawania się z jogą bez podejmowania inicjacji czy wtajemniczeń. Można powiedzieć, że mahajoga to całkiem świecka joga dla wszystkich, a ćwiczenia pochodzą wedle kolejności z czterech wielkich systemów jak: mantrajoga, hathajoga, lajajoga i radżajoga.

Za jedną pełną jednostkę oddechową uważa się aktywne wciągnięcie jednego dogłębnego wdechu i wypuszczenie go w pasywny sposób.

Pełny oddech jogi wyróżnia trzy fazy, oddech dolnobrzuszny, śródpiersiowy oraz górnoszczytowy. Technika oddychania jest całkowicie naturalna, gdyż swobodne oddychanie zawsze musi mieć aktywny wdech i pasywny wydech.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna