Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Recenzje z akcji "Czytam, bo lubię", część 7

Redakcja

1. Läckberg Camilla, ZAMIEĆ ŚNIEŻNA I WOŃ MIGDAŁÓW
Kryminały są, obok romansów, literaturą wybitnie rozrywkową, a mimo to cieszą się ogromną poczytnością. Pisarze potrafią stworzyć prawdziwie kunsztowne dzieło, posługując się jedynie prostym schematem zagadki.. Na tej bazie powstała również powieść pt.: 'Zamieć śnieżna i woń migdałów'.
Młoda szwedzka autorka, Camilla Läckberg, zyskała rozgłos dzięki sadze o perypetiach pracowników komisariatu policji w małym miasteczku Fjällbace. Każdy kolejny tom serii stawał się bestsellerem, zarówno w Szwecji, jak i w Polsce. Na fali popularności pisarki światło dzienne ujrzała również jej pierwsza powieść, którą napisała będąc pod ogromnym wpływem mistrzyni w swoim fachu- Agathy Christie. Jak wiernie udało się jej odwzorować klimat kultowych powieści z podkręcającym wąsa Herkulesem Poirot i wścibską panną Marple w tle?
Akcja debiutanckiej książki Läckberg rozgrywa się w trakcie rodzinnego przyjęcia w willi na wyspie Valön, na które, za namową narzeczonej, zmuszony jest pójść Martin Mohlin, początkujący policjant. Ród Liljecronasów, z którego wywodzi się jego wybranka, jest bardzo zamożny. Rodzinnych interesów dogląda nestor, Ruben, który podczas kolacji niespodziewanie umiera. Zapach migdałów wydobywający się ze szklanki upuszczonej przez zesztywniałą dłoń denata uświadamia Martinowi, iż zgon nie był naturalny. Staruszek został otruty potężną dawką arszeniku. Kto mógł to zrobić? Energiczny syn zamordowanego, Harald, antypatyczny i nieprzyjemny stryj Gustav, czy może wiecznie wylękniona, skrywająca potworną tajemnicę ciocia Vivi? Jedno jest pewne - nie było na zjeździe rodzinnym osoby, której majątek nie powiększyłby się po śmierci seniora rodu. Jedynie wnuk Matte kochał dziadka, nie tylko za sowite podarunki. Dzielił z nim zainteresowania - oboje fascynowali się postacią Sherlocka Holmesa, należeli nawet do klubu jego miłośników. Kiedy chłopak ginie od strzału z pistoletu ojca, wszyscy wiedzą już, że w domu grasuje seryjny morderca. Nie mogą jednak uciec z miejsca dwóch makabrycznych zbrodni, gdyż silna zamieć odcięła wyspę od reszty świata. Wszystko leży w rękach młodego detektywa-amatora...
Powieść ta nadaje się znakomicie na zimowy wieczór. Jej niewielka objętość sprawia, że połykamy ją, nie zauważając nawet, jak szybko przewracamy kolejne kartki. A po przeczytaniu dominującym uczuciem jest niedosyt. Läckberg przyzwyczaiła nas do opasłych ksiąg z wielowątkową fabułą, podczas gdy ''Zamieć śnieżna...'' liczy sobie zaledwie sto czternaście stron. Co za tym idzie, portrety psychologiczne poszczególnych postaci nie są zbyt dobrze zarysowane, przypisane są im podobne cechy. W połączeniu z obco brzmiącymi skandynawskimi imionami, skutkuje to trudnością w rozpoznaniu konotacji łączących poszczególnych członków rodu i pogubienia się w drzewie genealogicznym Liljencronasów. Autorka na własne życzenie pozbawia czytelnika najbardziej kuszącego aspektu kryminałów - możliwości odgadnięcia, kto jest mordercą.
Główny bohater, policjant Martin, również nie zapisze się złotymi zgłoskami w historii literatury. Brakuje mu pewności siebie, własnych oryginalnych metod działania (autorka nie kryje się z tym, że czerpie pomysły z książek o Sherlocku Holmesie) i zmysłu obserwacji.
Mimo, iż należy pochwalić Camillę Läckberg za świetną merytorykę i rozeznanie w rodzajach trucizn, co pozwoliło jej wygenerować wiarygodną fabułę, ''Zamieć śnieżna i woń migdałów'' nie jest najlepszą książką autorki. Zdecydowanie polecam jej późniejsze dzieła. Wraz z każdą kolejną książką Szwedki wzrasta szansa na nadanie jej tytułu drugiej Christie.

Aleksandra Wróblewska, III Liceum Ogólnokształcące, Białystok

2. Andrzej Maleszka, MAGICZNE DRZEWO - POJEDYNEK
Czytając tę książkę, razem z bohaterami powieści - Kukim, Gabi i Blubkiem - przeniosłam się na obóz szachowy. Kuki nie chciał jechać na obóz, ale mama go zmusiła. Autokar miał już odjeżdżać, gdy nagle zatrąbiły dwa samochody. To był Gabi i Blubek! Kuki nie wierzył własnym oczom. Na szczęście jechał na obóz z przyjaciółmi!
Gdy już z nimi odjechałam, bardzo szybko zorientowałam się, że jesteśmy na miejscu. Gabi, Kuki i Blubek, i ja zresztą też, nie wiedzieliśmy, że hotel, w którym mieliśmy spać, wygląda jak z horroru! Zula i Nikodem - kolejni bohaterowie powieści - też nie byli zachwyceni tym hotelem.
Wreszcie zaczęły się zajęcia gry w szachy. Nikodem zapytał nauczyciela, pana Istvana Kovacza, co będzie nagrodą w turnieju. Nagrodą miały być rzeźbione figury szachowe wykonane z dębowego drewna. Jak się później okazało, szachy zachowały cząstkę magicznej mocy - tej, którą miało również czerwone krzesło z pierwszej części "Magicznego Drzewa".
W tytułowym pojedynku brali udział Kuki i jego klon - Ikuk. Nie zdradzę, skąd się wziął ten klon. Ciekawskim mogę jedynie powiedzieć, że Kukiemu towarzyszyli Gabi i Blubek. Nie zdradzę też, jak się zakończył pojedynek Kukiego i Ikuka. Ale zapewniam, że warto przeczytać tę książkę, bo nie chodzi w niej tylko o walkę między figurami szachowymi, ale o walkę między dobrem a złem. Moim zdaniem książka nie tylko jest pełna humoru, wyobraźni, lecz także mądrości. Gdybym ja rzeczywiście znalazła się na obozie szachowym, to pomogłabym Kukiemu, Gabi i Blubkowi w walce dobra ze złem.

Gabrysia Klimiuk, Szkoła Podstawowa nr 6, Hajnówka

3. Sempe Gościnny, REAKCJE MIKOŁAJKA
Moją ulubioną książką są "Rekreacje Mikołajka". Napisał ją Sempe Goscinny. Ta książka jest ciekawa, ponieważ opowiada o chłopcu w moim wieku. Ma on na imię Mikołajek. Główny bohater codziennie przeżywa niezwykłe przygody. Pewnego dnia Mikołaj dostał nowy zegarek od babci. Zepsuł mu się, więc oddał go Alcestowi do naprawienia. Ten zepsuł go jeszcze bardziej. Książka jest pełna przygód związanych z Mikołajkiem i jego kolegami. Chciałbym poznać najnowsze przygody tego chłopca.

Kacper Plech, Szkoła Podstawowa nr 6, Hajnówka

4. Rene Gościnny, MIKOŁAJEK
Moja ulubiona książka to,, Mikołajek". Napisali ją Rene Goscinny i Jean - Jacques Sempe. Opowiada o przygodach dzieci w moim wieku, które chodzą do francuskiej szkoły. Główni bohaterowie mają na imię : Mikołajek, Jadwinia, Ludwinia, Alcest, Ananiasz, Gotfryd, Kleofas i pan opiekun Rosół. Jadwinia jest najpiękniejsza z całej klasy. Sąsiadami Mikołajka są państwo Blebiur. Mikołajek ma ciekawe pomysły. Kleofas ma tatę policjanta i wspaniały gwizdek. Chłopcy lubią grać w piłkę nożną. Mikołajek i jego przyjaciele mają mnóstwo przygód. Dzieci chodzą do 2 klasy. Pani nauczycielka jest bardzo miła.
Bardzo lubię tę książkę. Polecam ją innym

Róża Jaroszewicz, Szkoła Podstawowa nr 6, Hajnówka

5. Rene Gościnny, MIKOŁAJEK
Bardzo lubię czytać książki. Postanowiłam napisać o "Mikołajku". To jedna z najśmieszniejszych książek, które znam. Jest ona fajna, dlatego że Mikołajek z kolegami mieli śmieszne przygody. Oto najśmieszniejsza z nich - Mikołajek był na podwieczorku u Ananiasza i tak napsocili, aż mama Ananiasza zadzwoniła do mamy Mikołajka, aby przyszła odebrać syna. Chłopcy zrobili następujące psoty: z podręczników puszczali okręty w wannie, odkręci kulę z globusa i nią rzucali aż rozbili lustro, wymieszali wszystkie płyny w laboratorium. "Mikołajek" to bardzo fajna książka.
Niektóre książki uczą, niektóre bawią, jeszcze inne i bawią i uczą.

Irena Patyk, Szkoła Podstawowa nr 6, Hajnówka

6. Henryk Jerzy Chmielewski, TYTUS, ROMEK I A'TOMEK
Bardzo lubię czytać książki Henryka Jerzego Chmielewskiego pt: "Tytus, Romek i A'Tomek". Głównymi bohaterami serii komiksów są Tytus, Romek i A'Tomek, którzy mają różne przygody. Bardzo się różnią od siebie. Najfajniejszym bohaterem jest Tytus de ZOO. Romek to też bardzo sympatyczny chłopak, który zawsze sprzecza się z Tytusem. Wreszcie A'Tomek nie dość, że jest głową wszystkich kolegów, jest też zastępowym. Ich przygody są fascynując. Każda z części opisuje inną historię bohaterów. Bardzo zachęcam wszystkich do przeczytania tych książek.

Cyryl Czepiel , Szkoła Podstawowa nr 6, Hajnówka

7. Grzegorz Kasdepke, TU I TAM Z KUBĄ I BUBĄ
Serdecznie Was zapraszam do przeczytania książki pod tytułem " Tu i tam z Kubą i Bubą" autorstwa Grzegorza Kasdepki. Jest to zabawna historia rodzeństwa Kuby (chłopca) i Buby (dziewczynki), którzy często się kłócą i wyruszają na włóczęgę z rodzicami. W tej książce można znaleźć przepis na pyszną pizzę i koktajl. Są tam też zagadki do rozwiązania, labirynt i Quiz. Historia Kuby i Buby bardzo mi się podoba, więc Wam również ją polecam. Przeczytajcie tę książkę!

8. Hanna Ożogowska, ZA MINUTĘ PIERWSZA MIŁOŚĆ
W ostatnim czasie przeczytałam książkę Hanny Ożogowskiej pt. "Za minutę pierwsza miłość". Głównymi bohaterkami są Ewa i Marysia, które mają dużo pomysłów na miłość. Czytając tę powieść z łatwością wcielałam się w role, gdyż są tam opisane problemy wciąż aktualne dla nas- nastolatek. Zachęcam gorąco do przeczytania tej lektury, gdyż jest ona zabawna, a z każdą przeczytaną stroną wciąga coraz bardziej.

Katarzyna Oświecińska, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Nowym Aleksandrowie, Dobrzyniewo Kościelne

9. Rick Riordan, CZERWONA PIRAMIDA
Ostatnią książką, którą przeczytałam jest powieść pt. "Czerwona Piramida" autorstwa Ricka Riordana. Ten powieściopisarz jest twórcą bestsellerowej serii "Percy Jackson i bogowie olimpijscy". Te wspaniałe książki są przeznaczone dla młodzieży.
Ciekawą historię opowiada nam Carter Kane. Chłopak ma 14 lat. Od śmierci matki prawie w ogóle nie widział swojej siostry - Sadie. Dziewczyna mieszka w Londynie u dziadków, natomiast domem chłopaka, jak on sam to określił, jest walizka. Carter podróżuje z ojcem, Juliusem Kane'em, po świecie. Mężczyzna z zawodu jest egiptologiem. Każdy go zna.
Pewnej nocy ojciec z synem przyjeżdżają do Londynu. Egiptolog zabiera dwójkę swoich dzieci do Muzeum Brytyjskiego. Tam zamierza wykonać "eksperyment naukowy". Ojciec ma nadzieję, że w ten sposób uda mu się połączyć rodzinę. Jednak niechcący uwalnia starożytnego boga - Seta. Rozzłoszczony "król" skazuje doktora na wygnanie, natomiast jego dzieci zmusza do ucieczki.
Nagle Sadie i Carter odkrywają, że drzemią w nich tajemnicze moce. Ich kolejnym odkryciem, ale nie tak zadowalającym, jest to, że przez przypadek ojciec obudził też innych egipskich bogów. Najważniejszy z nich, Set, zamierza zniszczyć cały ród Kene. Rodzeństwo, aby uratować siebie i cały świat, musi odbyć bardzo niebezpieczną podróż po świecie. Podczas wyprawy odkryją wiele tajemnic, głównie na temat swojej rodziny…
Moim zdaniem ta książka jest wspaniała. Można tu znaleźć wartką akcję, napięcie, ale też humor. To cudowna powieść o lojalności, bohaterstwie i przyjaźni.

Julia Kuzyka, Szkoła Podstawowa nr 16, Białystok

10. Sauren Oliver, DELIRUJUM
Chcę was zachęcić do przeczytania trylogii pt:,,Delirujum'' napisanej przez Sauren Oliver.
Fabułą tej ksiązki jest miłość uznawana za chorobę. Opowiada ona o dziewczynie Senie, która zakochuje się i ucieka do Głuszy. Opowieść ta jest romantyczna i bardzo ciekawa. Całą trylogię zaliczyłabym do powieści fantastycznej. Zachęcam do przeczytania. Naprawdę warto.

Dominika Olszyńska, Szkoła Podstawowa, Jaświły

11. Colleen Houck, KLĄTWA TYGRYSA
Chcę was zachęcić do przeczytania książki pt: ,,Klątwa tygrysa'' książka ta jest połączeniem fantastyki i romansu. Fabuła opiera się na legendach i mitach Hindusów.
Powieść opowiada o dwóch braciach, których dotknęła klątwa i stają się tygrysami. Po 350 latach odnajdują dziewczynę, która pomaga im rozwiązać ten problem. Wszyscy muszą pokonać trudne i niebezpiecznie zadania wyznaczone przez boginię Durgę. Książka naprawdę rewelacyjna. Przyciąga czytelnika fantastyką i tajemnicą.

Dominika Olszyńska, Szkoła Podstawowa, Jaświły

12. Brandom Mull, BAŚNIOBÓR
Zachęcam czytelników do przeczytania książki pt: ,,Baśniobór''. Napisał ją Brandom Mull. Książka jest opowieścią fantastyczną. Rodzeństwo zamieszkuje u dziadków, którzy są opiekunami magicznego rezerwatu Baśniobór. W rezerwacie żyją magiczne stworzenia takie jak wróżki i trolle. Rodzeństwo przeżywa niesamowite przygody. Przeczytajcie! Naprawdę warto.
Dominika Olszyńska, Szkoła Podstawowa, Jaświły

13. Holly Webb, MGIEŁKA, PORZUCONA KOTKA
Czytanie książek to moja pasja.Wybieram książki przygodowe i o zwierzętach. Ostatnio przeczytałam utwór ,,Mgiełka porzucona kotka". Autor przestawia pasjonującą historię przyjaźni dziewczynki Asi z kotką , która wabiła się Mgiełka.
Wkrótce dziewczynka przeprowadziła się do innego domu. Była smutna. Rodzice wybudowali córce domek na drzewie. Ona i jej koleżanka chętnie tam się bawiły, czasami zostawały na noc. Pewnego wieczoru dziewczynki przyszły do domku i tam zostały na noc. W pewnym momencie Asia poczuła coś puchatego na brzuchu. Była to czarna kotka. Dziewczynka pogłaskała Mgiełkę i w tym momencie kotka zeskoczyła na podłogę i podeszła w kącik. Asia wstała i zbudziła koleżankę. Dziewczynki próbowały oswoić kotkę, lecz się nie udało. Następnego dnia, po powrocie ze szkoły, zaszły do sklepu zoologicznego, by kupić przysmaki czworonogiej lokatorce. Była bardzo wychudzona , wiec chciały ją nakarmić. Przez kilka tygodni ukrywały historię kotki przed rodzicami. Pewnego razu mama weszła i zobaczyła kotkę. Rodzice nie byli zbyt zadowoleni i chcieli się jej pozbyć. Rozwiesili ogłoszenia o znalezionym zwierzątku, ale na próżno. Raz tylko zadzwoniła babcia, mówiąc że szuka małej czarnej kotki. Asia zasmuciła się, że musi oddać kotkę. Następnego dnia poszła z mamą oddać Mgiełkę. Asia opowiedziała starszej pani, jak zwierzątko trafiło do niej. To zdarzenie tak bardzo ją wzruszyło, że pozwoliła dziewczynce zatrzymać kotkę, jednak pod warunkiem ,że będzie się nią dobrze opiekować. Szczęśliwa dziewczynka wróciła z Mgiełką do domu. Polecam tą książkę wszystkim miłośnikom zwierząt, ludziom wrażliwym i pragnącym pomagać czworonogom. Narrator przedstawia piękną historię przyjaźni dziecka z kotką.

Agata Jakoniuk, Szkoła Podstawowa w Dubinach, Hajnówka

14. Andrzej Maleszka, TAJEMNICA MOSTU
Książka "Tajemnica mostu" należy do serii "Magiczne drzewo". Jej autorem jest Andrzej Maleszka. Jego opowieści zostały nagrodzone telewizyjnym Oscarem za wyobraźnię, mądrość i humor. Mnie również zaciekawiły jego książki. Najbardziej spodobała mi się "Tajemnica mostu".
Powieść dzieje się w dwutysięcznym roku nad Doliną Warty. Światem przedstawionym jest codzienne, zwyczajne życie, do którego wkraczają czary. Książka Andrzeja Maleszki łączy świat rzeczywisty z baśniowym.
Jednym z głównych bohaterów jest Kuki, który ma 10 lat. Jego starsze rodzeństwo to: Filip i Tosia. Kolejną ciekawą postacią jest Melania, koleżanka z kamiennicy, która zakochała się w Filipie.
Wszystkie części tej powieści opowiadają o magicznym krześle. Ten przedmiot został wykonany z olbrzymiego starego dębu, w który uderzył piorun. Ludzie zawieźli drzewo do tartaku i pocięli na deski. Zrobiono z nich wiele różnych przedmiotów. Z desek wyłoniło się czerwone krzesło, które miało magiczną moc. Powieść opowiada o Filipie, którego zaczarowała Melania. Użyła ona czaru, aby zakochał się w pierwszej dziewczynie, którą zobaczy. Myślała, że to będzie ona, ale Filip zobaczył najpierw dziewczynę z reklamy żelków Żu. Czary krzesła nie działały na miłość. Potem chłopiec zachorował, a dzieci musiały go w inny sposób uratować . Nie zdradzę jak to się stało, ponieważ chciałbym wszystkich zachęcić do przeczytania tej książki.
Polecam tę książkę wszystkim - dzieciom i dorosłym. Znajdziecie tam wiele akcji, humor i baśniowość. Zapewniam, że po przeczytaniu jednej części, na pewno sięgniecie po kolejne.

Kacper Ostaszewski, Szkoła Podstawowa nr 16, Białystok

15. George R.R. Martin, GRA O TRON
Krwawe boje, zakazane miłości i przebiegłe plany tworzą ten świat. Cena życia jest mała, liczą się tylko złoto i podwładne miecze. Gdyby nasz świat był taki, jak ten przedstawiony w książce, to prawdopodobnie już teraz przygotowywalibyśmy się do wojny królów, do Gry o Tron.
Mistrz epickiej sagi, o wspaniałym i dopracowanym warsztacie. Pisarz, który w swoich książkach stwarza napięcie, wprowadza aurę tajemniczości, a wręcz intrygującej niewiedzy. Inteligentne dialogi, cięte riposty i trafne porównania, które przenikają zawiłą, aczkolwiek przemyślaną fabułę. George R.R. Martin. Kunszt "Gry o Tron" to przede wszystkim barwne, charakterystyczne postaci, które niezmiernie wpływają na kształt powieści. Utożsamiamy je z ludźmi. Nie spotkałam się z wybitniejszym dziełem fantasy. Fakt, że książka przesiąknięta jest scenami miłosnymi i bojami, wcale nie jest minusem, lecz kiedy przechodzi poza granice estetyki, staje się trochę nieznośna. Autor nie stroni od najmniejszych form spisku czy intrygi. Każda z nich ma swoje skutki i przyczyny. Mniejsze, bądź większe. Dobre i złe strony. Nic w Westeros nie umknie czujnym oczom przywódców, czyhających na tron. Bratobójstwa są tylko jedną z dróg do osiągnięcia jedynego słusznego dla nich celu. Płonące miasta to kolejny krok w stronę władzy. Tu można wymieniać bez końca.
Książka sama w sobie jest ideałem, choć czasem można zgubić się w zawiłościach wątków, lecz bardzo wartko płynąca fabuła szybko wyprowadza nas z zagubienia. Niewielkim minusem powieści jest monotonność w niektórych momentach, której nie rekompensują nawet barwne opisy. Mimo to książkę przyjemnie się czyta. Na jednym oddechu. Chociaż jest masywna (ok. 300 stron), wydaje się zbyt krótka, gdy chcemy wiedzieć więcej i więcej, za każdym razem. Za "Grą o Tron" ciągnie się jeszcze kilka części, które kończą i rozpoczynają nowe fascynujące wątki. Każdy ma swojego faworyta. Kibicuje mu i chce, by to właśnie on stał się królem. To sprawia, że wpadamy w wir wydarzeń z książki. Angażujemy się tak mocno, że zaczynamy żyć ich światem. Niesamowity klimat i zagadkowe sytuacje spędzają sen z powiek największym fanom i nie tylko. Można pokusić się o stwierdzenie, że książka, którą recenzuję powinna być lekturą obowiązkową. Wprowadza nas w świat, który zaskakuje, a zarazem fascynuje. Poznanie tej przygody, tego świata, jest nieopisanym przeżyciem. Serdecznie polecam fanom fantasy, choć oni powinni już ją znać, więc zapraszam do przeczytania powieści tych, którzy jej jeszcze nie znają.

Anna Gwardiak, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

16. Jan Brzechwa, AKADEMIA PANA KLEKSA
Moją ulubiona książką jest "Akademia Pana Kleksa". Jest ona bardzo interesująca. Pan Kleks przyjmuje do swojej Akademii tylko tych chłopców, których imiona zaczynają się na literę "A". Szkoła mieści się w ogromnym parku otoczonym murem, w którym są żelazne furtki do innych bajek. Klucze do nich przechowuje oczywiście sam Pan Kleks. Moim zdaniem ta książka jest najlepsza. Polecam ją wszystkim!

Daria Głębocka, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

17. A.A. Milne, KUBUŚ PUCHATEK
Zachęcam do przeczytania książki pt. "Kubuś Puchatek". Autor, A.A. Milne, opisuje wiele ciekawych przygód bohaterów. Bardzo polubiłem Tygryska, który nie bał się niczego. Prosiaczek był strachliwy, Królik - strasznie złośliwy, Osiołek - płochliwy. Mały kangurek często uciekał swojej mamie. Miś Kubuś chciałby cały czas jeść miód. Ich przyjacielem był Krzyś - chłopak opiekuńczy i życzliwy. Tę książkę polecam!

Krzysztof Zakrzewski, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

18. Gilbert Delahaye, MARTYNKA SZUKA PUFKA
Zachęcam do przeczytania książki pt. "Martynka szuka Pufka". Opowiada ona o małej dziewczynce, która poszukuje swojego pieska, zaginionego na budowie. To była moja ulubiona książka sprzed kilku lat. Bardzo podobały mi się historie tej dziewczynki, przedstawione w serii opowiadań o Martynce. Podczas czytania wyobrażałam sobie opisywane sytuacje.

Sandra Broniszewska, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

19. Astrid Lindgren, PIPPI POŃCZOSZARKA
Książkę pt. "Pippi Pończoszarka" napisała Astrid Lindgren. Opowiada ona o najweselszej i najbogatszej dziewczynce na świecie, która mieszka samotnie w Willi razem ze swoim koniem i małpką. Ma dwoje przyjaciół, Tomy'ego i Annikę. Pippi potrafi podnieść swojego konia wysoko w górę. Pokonała złodziei, którzy chcieli zabrać walizkę pełną złotych monet.
Bardzo spodobała mi się ta książka o tej odważnej dziewczynce. Zachęcam Was do przeczytania innych historii o Pippi

Aldona Gawkowska, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

20. Irena Jurgielewiczowa, TEN OBCY
Słusznie I. Krasicki powiedział: ''Książka nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzania''. Takim właśnie towarzyszem, przyjacielem i domownikiem jest powieść I. Jurgielewiczowej pt. ''Ten Obcy''.
To powieść o Zenku , chłopcu półsierocie, który ucieka z domu, by odnaleźć wuja. Z jego osobą związane są same dobre wspomnienia bohatera. Czytelnik do ostatnich stronnic nie ma pewności, czy Zenkowi uda się zrealizować swój plan. To właśnie sprawia, że od książki trudno się oderwać i czyta się ją jednym tchem.
Akcja utworu jest żywa i wartka. Pochłania czytelnika bez reszty. Niezwykłe wydarzenia sprawiają ,że książkę czyta się bardzo łatwo i przyjemnie.
Powieść jest cenna ze względu na to ,ze skłania do zastanowienia nad sobą i światem. Dzięki niej uświadamiamy rolę przyjaźni i zaczynamy rozumieć sens powiedzenia : ''Z kim się zadajesz , taki sam się stajesz''.
Ponadto książka ukazuje problemy dzieci z rozbitych rodzin. Są one spragnione miłości i przyjaźni, potrafią zobaczyć i odczuć o wiele więcej niż ich rówieśnicy żyjący w szczęśliwych rodzinach, ale są też bardziej narażone na popełnianie błędów. Gdyby Zenek miał normalny dom , nie ukradłby jabłek czy pieniędzy przekupce. Oprócz tego utwór zachęca młodych do korzystania z pomocy rodziców. Uzmysławia, że czasami warto zaufać dorosłym, gdyż tylko oni mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów.
Polecam książkę szczególnie tym, którzy nie bardzo wiedzą, jak postępować w trudnych sytuacjach.

Martyna Karpowicz, Zespół Szkół Sobolewie, Białystok

21. Lucy Mond Montgomery, ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA
Spotkanie z główną bohaterką powieści ,,Ania z Zielonego Wzgórza" to wspaniała przygoda. Autorka Lucy Mond Mondgomery stworzyła bardzo ciekawą postać - Anię - prawdziwą marzycielkę. Bujna wyobraźnia pozwoliła jej przetrwać najtrudniejsze chwile swojego życia. A nie było ono usłane różami. Ania jako sierota wychowywała się w obcych domach, potem znalazła się w domu dziecka, następnie trafiła na Zielone Wzgórze. Tam otoczono ją prawdziwą opieką i obdarowano miłością, której tak bardzo potrzebowała.
Bohaterka miała bardzo dużo kompleksów i pod tym względem podobna jest do niejednej współczesnej nastolatki. Na przykładzie Ani uczymy się walczyć z kompleksami i je pokonywać. I chociażby z tego powodu warto sięgnąć po tę książkę. Inni bohaterowie są również bliscy czytelnikowi ze względu na swoje zalety i wady. Tak wiele dzieje się w ich życiu, że pragniemy jak najszybciej poznać ich dalsze losy. Ponadto stają oni często przed koniecznością dokonania życiowych wyborów. Dzięki temu lektura uświadamia młodemu czytelnikowi, by przy podejmowaniu decyzji kierował się zawsze odpowiedzialnością.
Walorem utworu jest mnogość niezwykłych wydarzeń. To sprawia, że od książki nie sposób się oderwać. Jeśli pragniesz mile spędzić czas i zapełnić nudę, przeczytaj ,,Anię z Zielonego Wzgórza".

Monika Grzegorczyk, Zespół Szkół Sobolewie, Białystok

22. Jeff Kinney, DZIENNIK CWANIACZKA
Książka pt. ,,Dziennik Cwaniaczka" Jeffa Kinneya jest bardzo wciągającą opowieścią, po którą warto sięgnąć w wolnych chwilach. Powstało już naprawdę wiele tomów tej historii, np. ,,Biała gorączka", ,,Ubaw po pachy" i kilka innych. Najnowszą częścią jest ,,Dziennik Cwaniaczka trzeci do pary. W książce znajdziemy wiele ciekawych przygód z życia 11-letniecho chłopca o imieniu Greg Heffley, mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Książka została napisana w formie śmiesznego dziennika, prowadzonego przez głównego bohaterem, czyli Grega Haffleya. Ma on dwóch braci: starszy to Rodrick, a młodszy to Manny. Najlepszym przyjacielem Grega jest Rowley Fefferson. Jest to książka dla dzieci, które lubią czytać, ale i dla tych, które czytać nie lubią. Jest ona bardzo ekscytująca i szybko się ją czyta. Kiedy wzięłam ją do ręki po raz pierwszy pomyślałam, że jej nie przeczytam. Potem okazało się, że zajęło mi to tylko jeden wieczór. Zachęcam wszystkich uczniów i tych starszych i tych młodszych do przeczytania tej ciekawej książki. Być może w każdym z nas jest trochę z takiego Cwaniaczka, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu?

Wiktoria Ignatowska, Zespół Szkół Sobolewie, Białystok

23. René Gościnny, NOWE PRZYGODY MIKOŁAJKA
Autorem książki "Nowe przygody Mikołajka" jest René Goscinny . Wydano ją w Francji w 2004 roku. Zawiera ona 80 krótkich historyjek. Głównym bohaterem jest Mikołajek. Ma on wielu przyjaciół: Alcesta, Gotfryda, Kleofasa i Euzebiusza. Przeżywa z nimi dużo ciekawych przygód. Mikołaj w szkole nie radzi sobie zbyt dobrze. Często wpada w liczne kłopoty . Wychowawca klasy - pan Rosół ma z nimi same problemy. Rodzinne życie chłopca to również pasmo wielu zmartwień , kłótni z rodzicami i próby sił. "Nowe przygody Mikołajka" można czytać godzinami. W książce jak w lustrze odbija się nasze rodzinne i szklone życie . Z łatwością utożsamiamy się z głównym bohaterem i tym wszystkim co przeżywa. Z pewnością cała rodzina polubi Mikołajka i jego kolegów. Dlatego zachęcam mamę i tatę i każdego dorosłego do przeczytania przygód Mikołajka, a być może wtedy łaskawszym okiem dorośli spojrzą na swoją pociechę !

Mateusz Kubicki, Zespół Szkół Sobolewie, Białystok

24. Ferenc Molarn, CHŁOPCY Z PLACU BRONI
,,Chłopcy z Placu Broni" to wspaniała powieść dla młodzieży napisana przez węgierskiego pisarza Ferenca Molarna.
Akcja książki rozgrywa się pod koniec XIX wieku w Budapeszczcie , gdzie mieści się Plac Broni - ulubione miejsce zabaw grupy chłopców , którym przewodniczy rozważny i odważny Janosz Boka. Do jego zespołu należy między innymi Ernest Nemeczek i Gereb.
Natomiast drugą grupę stanowią czerwonoskórzy pod władzą Feriego Acza . Chłopcy z obu drużyn walczą o plac i bardzo poważnie traktują tę walkę . Mają również swego niepozornego bohatera - Nemeczka .
Podczas wojny to właśnie on poświęca się dla nich , walczy mimo przeziębienia . Kilka dni później chory Nemeczek umiera. Dopiero wtedy koledzy zrozumieli , jak bardzo był odważny i szlachetny ,i mieli wyrzuty sumienia , że wcześniej nie traktowali go poważnie
Jednak następnym ciosem dla chłopców była wiadomość , że na Placu o który walczyli , stanie duży dom
Jest to bardzo ciekawa książka . Niezwykle wzruszająca jest historia Nemeczka utwór mimo że był tylko zwykłym szeregowcem okazał się prawdziwym bohaterem . Ta postać pozostanie w pamięci czytelnika na zawsze.

Paulina Jarmoc, Zespół Szkół Sobolewie, Białystok

25. Eric Emmanuel Schmidt, OSCAR I PANI RÓŻA
Jakiś czas temu przeczytałem książkę Erica Emmanuela Schmitta pt. "Oskar i Pani Róża". Książka przedstawia historię chłopca imieniem Oskar, który choruje na białaczkę. Lekarze nie dają mu więcej jak 12 dni życia. W tym czasie jednak chłopiec przeżywa 130 lat. Rodzi się, dorasta, starzeje. Razem z nim jest także starsza wolontariuszka, którą Oskar nazywa Ciocią Różą. Ona pomaga mu uwierzyć w Boga i przejść przez kolejne etapy swojego życia. Chłopiec stara się nie myśleć o śmierci i cieszy się każdą chwilą .Myślę, że ta książka może wiele nauczyć. Nie tylko dzieci i młodzież, ale też dorosłych. Nakłania nas do refleksji nad swoim życiem i postępowaniem. Z przyjemnością poleciłbym ją każdemu, kto lubi wzruszające i pełne życiowej prawdy opowieści.

Marceli Gortych, Szkoła Podstawowa, Miastkowo

26. Beata Ostrowicka, OPOWIEŚCI ZE STAREGO STRYCHU
Książkę pt. ,,Opowieści ze starego strychu" poleciła mi koleżanka z klasy. Napisała ją jedna z moich ulubionych autorek - Beata Ostrowicka. Przedstawia ona perypetie czwórki przyjaciół: Myszki, gołębia Gienka, Kreski i Kreska. Ukazuje sposoby na ciekawe spędzenie czasu ze znajomymi. Autorka chce również przekazać, jak rozwiązywać konflikty i im zapobiegać. Uczy marzyć i przenosić się w świat fantazji. Pomaga spełniać swoje najskrytsze pragnienia. Bardzo spodobała mi się ta książka. To niezwykła opowieść zarówno dla starszych, jak i młodszych czytelników. Serdecznie polecam ją wszystkim, którzy chcą poznać niezbadane dotąd tajemnice dziecięcej wyobraźni.

Martyna Grzymała, Szkoła Podstawowa, Miastkowo

27. Winston Groom, FORREST GUMP
"Jedno wam powiem: życie idioty to nie bułka z masłem". Tymi słowami autor Winston Groom rozpoczyna opowieść " Forrest Gump".
Główny bohater Forrest Gump uważany jest przez otoczenie za idiotę, ponieważ wolno myśli i zazwyczaj nie potrafi znaleźć właściwych słów, aby wyrazić zwoje uczucia. Ale tak naprawdę, to współczesny człowiek, u którego naiwność łączy się z siłą, a także z rodzajem niesamowitej intuicji. Dzięki temu Forrest opanowuje fizykę kwantową, wykonuje w pamięci obliczenia i odnosi sukcesy w interesach. Zrządzenia losu sprawiają, że dane jest mu uczestniczyć w kluczowych wydarzeniach z najnowszej historii Ameryki. Wrodzona dobroć daje mu sił i sprawia, że czyny jego okazują się właściwe i trafne. Przede wszystkim Gumpa charakteryzuje wielkie serce oraz potrzeba przyjaźni i miłości. Opowieść, której narratorem i bohaterem jest Forrest, nie tylko zabawia i śmieszy, ale chwilami również bardzo głęboko wzrusza. Ta książka jest warta polecenia szczególnie na smutne dni, ponieważ może poprawić humor. Dzięki niej dowiadujemy się też, że w poszukiwaniu przyjaźni i miłości człowiek uczy się stawać lepszym.

Patryk Korytkowski, Szkoła Podstawowa, Miastkowo

28. Robert Kościuszko, WOJOWNIK TRZECH ŚWIATÓW
Ostatnio przeczytałem ciekawą książkę, która trochę zmieniła moje patrzenie na świat. Nosi ona tytuł "Wojownik trzech światów". Opowiada o życiu pewnego chłopca, któremu dokucza grupa uczniów ze starszych klas. Każą mu sprzedawać używki, np. alkohol. Podczas kolejnej nagonki uciekł on do pobliskiej fabryki. Okazało się jednak, że to była błędna decyzja, bo napastnicy tam go dopadli. Niespodziewanie zjawia się na pomoc silny wojownik, który odpędza zbójów a głównego bohatera zabiera do swojego świata, w którym trwa wojna. Ta książka zaciekawiła mnie, jak żadna inna. Trudno mi było przerwać jej czytanie. Wiele treści mnie zadziwiło, a nawet przeraziło. Podobały mi się opisy krajobrazu. Nawet ilustracje były takie, że trudno oderwać wzrok. Książka składa się z 3 części, więc jeśli ktoś chce zrozumieć ją dokładnie, to musi przeczytać wszystkie.

Damian Pskiet, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

29. P.L. Trawers, MARRY POPPINS
Moją ulubioną książką jest "Marry Poppins", ponieważ ukazuje świat fantastyki w niezwykły sposób. Marry zajmuje się dziećmi państwa Banks. Opiekunka jest surowa, odpowiedzialna, zadufana w sobie, a jednocześnie ma dobre serce. Czytając tę lekturę wydawało mi się, że razem z bohaterami ( Janeczką, Michasiem, Basią , Jasiem i malutką Amelką) przeżywam różne przygody. W książce ukazują się też czarodziejskie postaci. Najbardziej spodobało mi się opowiadanie, gdy dzieci idą w odwiedziny do pana Gałązki, który raz w roku może sprawić, że spełniają się życzenia. Co się wtedy wydarzy? Co się stanie z natrętną panną Ropuszko? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj książkę P.L. Trawers pt. "Marry Poppins".

Kinga Szymańska, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

30. Joanne Kathleen Rowling, HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY
Moją ulubioną książką jest "Harry Potter i kamień filozoficzny". Autorka ukazuje fantastyczne i niezwykłe umiejętności magiczne. Harry Potter przezwyciężył śmierć. Nie dał się pokonać wielkiemu czarnoksiężnikowi, który zabił rodziców, gdy chłopiec był niemowlęciem. Wychowywał się w rodzinie mugoli (ludzi), nie wiedząc, że jest czarnoksiężnikiem. Podczas jedenastych urodzin Harry dowiaduje się o swoich magicznych zdolnościach. Trafia do szkoły dla czarodziejów. Tam poznaje przyjaciół: Hermionę i Rona. Niestety dokucza mu chłopiec o imieniu Draco i nauczyciel Severus Snape. To nie koniec problemów chłopca. Stał się sławny i nie ma lekko. Niestety powraca czarodziej Voldemort, wcześniej pokonany przez małego Harrego. Ta walka dobra ze złem jest bardzo interesująco przedstawiona.

Kinga Bączyk, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

31. Mary Pope Osborne, NOC NA TITANICU
Zarówno młodszym jak i starszym czytelnikom chciałabym polecić książkę pt. "Noc na Titanicu" z serii "Magiczny domek na drzewie". Jej autorką jest Mary Pope Osborne.
Książka opowiada o ośmioletnim Jacku i jego siedmioletniej siostrze Ani, którzy mają na drzewie domek, który ma magiczną moc. Są tam stosy książek. Domek przenosi ich, gdzie tylko zapragną, ale najpierw muszą wskazać miejsce na obrazku w książce.
Pewnego razu późnym wieczorem rodzeństwo poszło do domku. Tam był piesek. Z listu dowiedzieli się, że piesek jest zaklęty. Aby zdjąć z niego klątwę, należy zdobyć trzy podarki, z których jeden znajduje się na pokładzie statku "Titanic". W liście nie było informacji, co to jest za podarek. Jacek i Ania natychmiast zaczęli szukać książek o "Titanicu". Jeżeli chcecie dowiedzieć się, co się potem wydarzyło, to przeczytajcie tę ciekawą książkę.

Julia Załuska, Zespół Szkół w Szumowie, Szumowo

32. Jan Grabowski, PUC, BURSZTUN I GOŚCIE
Najciekawsza książka, jaką ostatnio czytałem, to " Puc, Bursztyn i goście". Łączy ona to , co najbardziej fascynuje mnie w życiu, czyli zwierzęta oraz przygody. Puc i Bursztyn to dzielne psy, które w życiu codziennym zachowują się jak ludzie, myślą jak oni, rozmawiają ze sobą oraz doświadczają wielu przeżyć. Dzięki temu, kiedy czytałem opowiadania o kolejnych ich przygodach, wyobrażałem sobie, że jestem wśród nich. Na chwilę przenosiłem się ze swojego pokoju na podwórko psów, uczestniczyłem w ich zabawach, a gdy kończyła się kolejna przygoda, wracałem do swojego pokoju. Wszystkie wyprawy kończyły się szczęśliwie i dawały mi wiele radości na cały dzień, czasem nudny dzień.
Dzięki tej książce, zrozumiałem, że psy czują jak ludzie, myślą i uczą się na błędach tak jak dzieci. " Puc, Bursztyn i goście" to książka, którą na pewno przeczytam wiele razy i zachęcam innych do jej przeczytania.

Michał Danilewski, Szkoła Podstawowa nr 6, Hajnówka

33. Frances Eliza Hodgson Burnett, TAJEMNICZY OGRÓD
Czas i miejsce akcji: Wydarzenie rozgrywa się pod koniec XIX wieku w Anglii.
Z ogromnym wzruszeniem czytałam kolejną lekturę. Nie sądziłam, że świat przedstawiony, zupełnie inny od naszej rzeczywistości, może być tak ciekawy. Narrator opowiada o perypetiach głównej bohaterki: pobyt w Indiach, powrót do nieznanej ojczyzny oraz poznawanie nowego otoczenia. To osoby najbliższego otoczenia pomogły jej odnaleźć się w dość surowym klimacie Anglii, wśród rozległych wrzosowisk. Tematem powieści jest uzdrawiająca moc przyjaźni i przyrody. Mary i Colin dzięki przyjaźni z Dickiem oraz pracy w ogrodzie odzyskują zdrowie, siły i chęci do życia. Świat nabiera ciepłych barw. Pierwszy raz w życiu coś zaczyna się podobać Mary. Colin przekonał się, że jest nieuleczalnie chory, a Mary nauczyła się samodzielności i współpracy (wspólnej zabawy) z innymi. Przestała być samotniczką. Dla mnie najciekawszym wątkiem tej powieści jest odnalezienie klucza i pielęgnacja ogrodu, a także zainteresowanie się pana Crawena synem i powrót do zdrowia Colina. Aby dowiedzieć się szczegółów, serdecznie zapraszam do przeczytania książki "Tajemniczy ogród", ponieważ jest naprawdę warta polecenia.

Weronika Borowska, Szkoła Podstawowa w Dubinach, Hajnówka

34. Ewa Nowak, PIĄTKI
Przeczytałam ostatnio książkę Ewy Nowak pt. "Piątki" i chciałabym zachęcić kolegów i koleżanki do zapoznania się z nią jak najszybciej. Bohaterką opowieści jest Aleksandra Wrona, która mieszka w małej miejscowości Stoczku pod Warszawą. Dziewczyna jest nie tylko bardzo dobrą uczennicą, ale także reprezentuje szkołę w bieganiu. Ola ma niewielu przyjaciół, jest skryta i zamknięta w sobie. Historia opowiada o tym, jak bohaterka poznaje świat komputerowych znajomości, kiedy zakłada pocztę elektroniczną. Wszystko toczy się dobrze do czasu, gdy przypadkiem dostaje od Dominika nie do niej skierowany list, w którym jest opisana. To jak cios prosto w serce! Rodzi to wiele nieciekawych sytuacji, czasem wesołych, a czasem zadziwiająco smutnych. Dziewczyna przeżywa wiele wzruszeń i rozczarowań, poznaje prawdziwych przyjaciół i uczy się pomagać innym. Opowieść bardzo mi się podobała, ponieważ była napisana humorystycznie, żywo a jednocześnie nastrojowo i wzruszająco. Jest to świetna historia dla nastolatków, która pokazuje jakie zagrożenia czyhają w Internecie. Uczy, że trzeba być uczciwym wobec wszystkich dookoła i że wcale nie jest trudno pomagać innym, jeśli tylko się chce.

Marta Półtorak, Szkoła Podstawowa nr 16, Białystok

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna