Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum w sprawie lotniska. Głosowanie nieważne. Truskolaski: Taką kwotę wyrzucono w śnieg

Marta Gawina
Marta Gawina
Ci, którzy poszli głosować, opowiedzieli się za lotniskiem. Za powstaniem regionalnego portu lotniczego było ponad 90 proc.
Ci, którzy poszli głosować, opowiedzieli się za lotniskiem. Za powstaniem regionalnego portu lotniczego było ponad 90 proc. J. Bakunowicz
Udział w nim wzięło jedynie około 13 proc. uprawnionych. Głosowanie jest więc nieważne. Niewykluczone są protesty wyborcze.

- Po stronie organizatora, czyli urzędu marszałkowskiego zabrakło staranności, by skutecznie powiadomić ludzi o głosowaniu. W ostatnich dniach mieliśmy mnóstwo sygnałów od mieszkańców, że o referendum nie wiedziało - powiedział Paweł Myszkowski, pełnomocnik komitetu referendalnego.

Teraz niedoinformowani mogą składać protesty wyborcze. Oświadczenia będą dostępne na stronie internetowej poświęconej podlaskiemu lotnisku.

- W zależności od liczby tych oświadczeń rozważymy podjęcie kolejnych kroków - dodał pełnomocnik komitetu referendalnego.

W grę wchodzi sąd, gdzie mogą trafić wyborcze protesty. Niektórzy dodają, że możliwy jest nawet wyrok, nakazujący powtórzenie głosowania.

- Zarząd województwa jako organizator referendum wywiązał się z obowiązku poinformowania mieszkańców. Wykorzystaliśmy wszelkie kanały informacyjne - odpowiada na te zarzuty marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Do ilu osób informacja nie dodarła, nie wiadomo. Znane są za to wyniki niedzielnego referendum. Do urn poszło około 13 proc. uprawnionych do głosowania. To oznacza, że referendum jest nieważne. Ci, którzy poszli głosować, opowiedzieli się za lotniskiem. Za powstaniem regionalnego portu lotniczego było ponad 90 proc.

- Biorąc pod uwagę liczbę podpisów, jaką mieszkańcy złożyli pod wnioskiem o referendum, udało się poparcie społeczne dla lotniska podwoić - podkreślił Myszkowski. Udział w głosowaniu wzięło bowiem około 120 tys. osób.

- Na rzeczy oczywiste wydano 4 mln zł. Taką kwotę wyrzucono w śnieg, bo błota nie ma - skomentował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Nie chciał powiedzieć, czy wziął udział w referendum.

W referendum wzięło udział 123 410 osób. Frekwencja wyniosła więc tylko 12,96 proc. Głosów ważnych oddano 122 647, nieważnych - 763. Głosów na TAK było 117 790, na NIE - 4857. Trzy osoby głosowały przez pełnomocnika.

Najwyższa frekwencja była w gm. Suraż (26,37 proc.), Białymstoku (23,7 proc.) i gm. Juchnowiec Kościelny (21,02 proc.), a najniższa w gminach: Śniadowo (2,29 proc.), Piątnica (2,08 proc.) i Zbójna (1,77 proc.).

Nawet gdyby to urn poszło 30 proc. wyborców i większość zagłosowałaby za lotniskiem, nie byłoby gwarancji, że port powstanie. Referendum nie było bowiem wiążące, a jedynie opiniotwórcze. To oznacza, że władze województwa mogą wziąć jego wyniki pod uwagę, ale nie muszą.

Samorząd nie ma pieniędzy na budowę portu. Mówił o tym podczas debaty „Współczesnej” marszałek Jerzy Leszczyński. Szacuje się, że na budowę lotniska potrzeba 350-550 mln zł. Trudno też liczyć na unijne dofinansowania. Wiadomo bowiem, że Bruksela nie chce dokładać do budowy nowych lotnisk. Innym źródłem pieniędzy może być budżet państwa. Jednak z rządu też płyną sygnały, że na takie inwestycje funduszy nie ma.

Referendum ws. budowy lotniska regionalnego w województwie podlaskim - WYNIKI REFERENDUM

Referendum ws. budowy lotniska regionalnego. Wyniki referend...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna