- Dziś uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa, przedstawimy do konsultacji projekt ustawy, która na długie lata będzie określała zasady funkcjonowania szpitali, ich restrukturyzacji, modernizacji i rozwoju – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.
Szef resortu wyjaśnił, że projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa zawiera zawiera szereg regulacji, mających doprowadzić do tego, że nasz system szpitalnictwa będzie w lepszej kondycji finansowej, będzie zapewniał lepszą jakość świadczeń.
Profesjonalizacja zarządzania szpitalami
- Chcemy także sprofesjonalizować zrządzanie szpitalnictwem (…) Konieczny jest pewien mechanizm koordynacji, pozwalający w skali kraju i regionu prowadzić skoordynowaną politykę, szczególnie w sytuacjach kryzysowych – mówił Niedzielski.
Minister zdrowia wskazał, że zadaniem państwa jest „nadzór właścicielski prowadzony nad szpitalami”. - Pozostawia on wiele do życzenia, chcemy tu zaproponować nowe rozwiązanie w postaci Agencji Rozwoju Szpitalnictwa, która będzie się tym zagadnieniem zajmowała (…) Chcemy, by był wyraźny ośrodek odpowiedzialności za kondycję finansową szpitalnictwa w Polsce – mówił.
Dodał, że resort zdrowia stawia na „jakość zarządzania”. - Chcemy sprofesjonalizować kadrę zarządzającą, wprowadzimy wymóg egzaminu państwowego. Żeby zarządzać tak dużą i kompleksową jednostką jak szpital, nie można opierać się na intuicji – mówił Niedzielski.
Funkcjonowanie sieci szpitali
Niedzielski wskazał, że należy na nowo zdefiniować kwestię zasad funkcjonowania sieci. - To jest naturalna konsekwencja tego, że porządkując cały system szpitalnictwa, musimy także uporządkować zasady funkcjonowania sieci szpitali w Polsce (…) Zmiany, które w tym zakresie zostaną dokonane, będą przede wszystkim brały pod uwagę fakt, że będziemy wycofywali się stopniowo lub zmniejszali skalę finansowania ryczałtowego – tłumaczył.
Dodał, że państwo polskie „ma już środki na to, aby płacić za nadwykonania i realizowane kontrakty”.
Oddłużenie szpitali
Obecny na konferencji wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski mówił, że ustawa zapewni wsparcie w oddłużeniu systemowym. - Wprowadzimy procesy naprawczo-rozwojowe. Powstanie Agencja Rozwoju Szpitali. Obecnie sektor szpitalny generuje ok. 20 mld zł zadłużenia, zadłużenie wymagalne to 2,1 mld zł – stwierdził.
Niedzielski: Pandemia pokazała braki w koordynacji
Adam Niedzielski mówił, że pandemia jest jednym z bardzo poważnych powodów, które przemawiają za zmianą funkcjonowania polskiego szpitalnictwa. - Widzieliśmy wyraźnie w trakcie kolejnych fal, że konieczny jest pewien mechanizm koordynacji. Pewien mechanizm, który pozwala w skali regionu, w skali kraju, prowadzić skoordynowaną politykę, szczególnie w sytuacjach kryzysowych – mówił minister zdrowia.
Wskazał, że zdarzały się przypadki, gdy właściciele szpitali „nie wykazywali się chęcią współpracy przy tworzeniu miejsc covidowych". - Widzimy wyraźnie, że minister zdrowia musi mieć takie instrumenty, które pozwalają taką niechęć i takie bariery przełamywać, bo w tej sytuacji najważniejszym dobrem jest zdrowie Polaków – mówił szef resortu zdrowia.
Hezbollah w chaosie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?