MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Region > Bez unijnej kasy nie ma inwestycji

(ap)
Burmistrzowie i wójtowie z podlaskich gmin są tak zniecierpliwieni tym, że od trzech lat nie mogą pozyskiwać środków unijnych, że postanowili o tym poinformować mieszkańców za pośrednictwem... ogłoszeń w prasie.

Ta sytuacja jest efektem tego, że unijne pieniądze z okresu programowania na lata 2004-2006 zostały rozdane już w 2005 r. Natomiast programy z lat 2007-2013 jeszcze się nie rozpoczęły. Konkursy zostaną ogłoszone najwcześniej w drugim kwartale br. W praktyce oznacza to, że realizacja inwestycji przy wsparciu unijnych pieniędzy może rozpocząć się dopiero w przyszłym roku.

- Dlatego zdecydowaliśmy się na umieszczenie ogłoszenia w prasie regionalnej. Chcemy w ten sposób pokazać naszym mieszkańcom, którzy domagają się inwestycji, że wina nie leży po naszej stronie - mówi Mirosław Lech, wójt Korycina i prezes Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Ogłoszenie, które się ukazało, brzmiało następująco: "Wójtowie i burmistrzowie z woj. podlaskiego informują swoich mieszkańców, że już trzeci rok z kolei niedostępne są środki UE na wsparcie inwestycji gminnych. Wina leży po stronie absolutnie niezależnych od nas przeciągających się procedur przygotowujących dystrybucje tych pieniędzy. Gminy ze zniecierpliwieniem i pełną gotowością oczekują uruchomienia pierwszych konkursów umożliwiających sięgnięcie po unijne dofinansowanie".

Gminy będą miały możliwość pozyskiwania pieniędzy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ramach pierwszego programu będą mogły prowadzić inwestycje z zakresu poprawy sieci dróg oraz polepszenia infrastruktury. Drugi program ma finansować m.in. inwestycje związane z kanalizacją i infrastrukturą wodociągową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna