Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region broni się przed groźnym wirusem

ika
A. Chomicz
Punkty skupu już przyjmują tusze dzików. Myśliwi mogą znów polować.

Trzy punkty skupu w woj. podlaskim: w Białymstoku, Supraślu i Waliłach wznowiły przyjmowanie i przechowywanie dziczyzny do czasu otrzymania wyników badań na obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Trzy koła łowieckie w regionie kupiły zaś specjalne kontenery chłodnicze, spełniające wymogi weterynaryjne.

- To nie jest rozwiązanie, które by nas w pełni satysfakcjonowało. Kół łowieckich jest dużo (w woj. podlaskim - 56 -przyp. red.). Nikt z okolic Suchowoli czy Dąbrowy Białostockiej nie będzie jechać aż do Białegostoku z dzikiem - komentuje Jarosław Żukowski, prezes Polskiego Związku Łowieckiego, Zarząd Okręgowy w Białymstoku. Mimo to jest dobrej myśli. - Sądzę, że będą powstawać kolejne punkty do przechowywania tusz dzików. Lekarze weterynarii są przychylni naszym działaniom - podkreśla.

Główny Lekarz Weterynarii oraz wojewodowie regionów najbardziej zagrożonych wirusem ASFz Białorusi kilka tygodni temu wydali rozporządzenie, zakazujące wywozu tusz i skór, uboju świń na użytek własny oraz nałożyli rygorystyczne zasady transportu i przechowywania tusz upolowanych dzików. Jak pisaliśmy, w Podlaskiem punkty skupu dziczyzny przestały przyjmować czy przechowywać dziczyznę. Wefekcie - choć formalnego zakazu odstrzału nie było - myśliwi nie mogli polować.

To zaś, jak twierdzą łowczy, uniemożliwiało zmniejszanie populacji dzików, a przez ich migrację zza granicy - zwiększało ryzyko pojawienia się wirusa ASF w naszym kraju. Dodatkowo narażało koła łowieckie na straty finansowe w związku z wypłatami odszkodowań dla rolników za szkody wywołane przez dziki w uprawach. Po tych sygnałach, pod koniec sierpnia Główny Inspektor Sanitarny umożliwił kołom łowieckim z terenów przygranicznych przechowywanie tusz dzików pod warunkiem zarejestrowania punktów u powiatowych lekarzy weterynarii.

Zdaniem Głównego Lekarza Weterynarii, prawdopodobieństwo wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w Polsce jest bardzo wysokie. Największego zagrożenia należy spodziewać się w listopadzie i grudniu. Wirus nie jest groźny dla ludzi, ale powoduje ogromne straty w gospodarce.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna