Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region > Cztery miliony na ochronę wodniczki

(ask)

Trwa wykupowanie terenów Biebrzańskiego Parku Narodowego i gruntów poza parkiem, gdzie żyje wodniczka - ptak, któremu grozi całkowite wyginięcie. W ochronę ptaszka zaangażowało się kilka krajów Unii Europejskiej, wykładając na ten cel potężne fundusze.

Realizowanie ogromnego projektu trwa już drugi rok. Akcję koordynuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Jednym z partnerów akcji jest Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków z Wielkiej Brytanii. Założeniem projektu jest m.in. wykupienie 812 hektarów łąk, na których żyje ten niewielki ptaszek.
- Częściowo już wykupiliśmy grunty za pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - podkreśla Adam Sieńko, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Wykup podmokłych gruntów nad Biebrzą to tylko jeden z elementów projektu, kolejnym jest przeprowadzanie zabiegów ochronnych.
- Wodniczka to taki ptak, dla którego zarośla i krzewy na łąkach oznaczają, że nie ma tam miejsc lęgowych - wyjaśnia Izabela Flor z OTOP. - Dlatego trzeba je regularnie kosić i usuwać.

Na projekt ochrony wodniczki w Polsce Unia Europejska wyda gigantyczną kwotę ponad 4 mln euro. Szacuje się, że śpiewających samców tego gatunku żyje w Polsce ok. 3,5 tysiąca. To aż 80 proc. populacji tego ptaka w całej Europie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna