MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Region > Powstanie szlak rowerowy za 50 mln euro

Redakcja
Do 2012 roku ma powstać trasa rowerowa o długości 2 tys. kilometrów, która połączy Podkarpacie z Warmią i Mazurami - zapowiedzieli dzisiaj w Warszawie pomysłodawcy z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Szlak rowerowy będzie przebiegał przez najatrakcyjniejsze tereny tzw. ściany wschodniej, obejmującej województwa: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, podlaskie oraz warmińsko-mazurskie.

Całkowity koszt projektu wyniesie 50 milionów euro. 42,5 miliona będzie pochodziło z Unii Europejskiej.

Trasa rowerowa przez Polskę Wschodnią ma powstać w ramach działania "Trasy rowerowe", finansowanego z Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej 2007 - 2013". Jego celem jest przyspieszenie tempa rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej.

"Nie chodzi tylko i wyłącznie o wybudowanie samej ścieżki rowerowej, bo taki projekt byłby bez sensu. Naszym głównym celem jest pobudzenie lokalnej przedsiębiorczości. Dotyczy to w szczególności tych regionów, przez które będzie przebiegać trasa" - Mówi Rafał Sukiennik z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Docelowo ma zostać stworzona trasa o długości około dwóch tysięcy kilometrów. Na całej długości obowiązywać mają te same standardy techniczne, trasa otrzyma także ujednolicone oznakowanie. Szlak ma biec przez tereny bezpieczne, atrakcyjne kulturowo i przyrodniczo. Trasa nie zostanie poprowadzona w bezpośrednim sąsiedztwie dróg szybkiego ruchu.

Około jedna czwarta stworzonego traktu będzie miała nawierzchnię asfaltową. Na resztę złożą się ścieżki o utwardzonej nawierzchni oraz wytyczone na terenach leśnych. Jak podkreślają przedstawiciele PARP, takie proporcje związane są z ograniczeniami finansowymi oraz troską o jak najmniejszą ingerencję w środowisko naturalne. Prawdopodobnie w schemat nowej trasy włączona zostanie część istniejących już ścieżek rowerowych.

Schemat trasy zostanie stworzony w formie "rybiego kręgosłupa i ości". Oznacza to, że trasa główna zostanie poprowadzona jak najprościej. Będą od niej odchodzić odnogi i pętle. Mają to być oznakowane trasy regionalne i lokalne. Będą miały zróżnicowany stopień trudności i mają prowadzić do ciekawych miejsc w okolicy szlaku głównego.

"Budowa trasy rowerowej przez Polskę Wschodnią jest działaniem unikatowym i pionierskim. Nigdzie w Europie nie jest obecnie realizowany projekt o tak wielkiej skali oraz w takim systemie finansowania" - mówi Dariusz Szewczyk, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Realizacja inwestycji ma zostać rozpoczęta pod koniec 2010 roku. Trasa powinna być gotowa w 2012 roku.

Unijny Program Operacyjny "Rozwój Polski Wschodniej 2007 - 2013" zakłada intensywny rozwój najsłabiej rozwiniętych regionów Polski - Warmii i Mazur, Podlasia, Podkarpacia, Lubelszczyzny oraz Ziemi Świętokrzyskiej. Regiony objęte tym programem otrzymają do 2013 roku w ramach różnych działań łącznie ponad 2,2 miliardy euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna