MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Region > Prawosławni rozpoczęli okres bożonarodzeniowy

opr. online
Świętem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny osoby wyznania prawosławnego rozpoczęły dziś okres bożonarodzeniowy. Od tego dnia mogą już śpiewać kolędy, a w czasie nabożeństw występują motywy świąteczne.

Według kalendarza juliańskiego, z którego Cerkiew korzysta przy ustalaniu dat świąt religijnych, prawosławne Boże Narodzenie rozpocznie się wigilią 6 stycznia.

To trzynaście dni po wigilii w Kościele katolickim, korzystającym z kalendarza gregoriańskiego. Boże Narodzenie obchodzą w styczniowym terminie zwłaszcza wierni Cerkwi we wschodniej części kraju. Obecnie trwa u nich post.

Prawosławne Święto Ofiarowania NMP, zwane też Świętem Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni, wiąże się ze znanym tylko z tradycji wydarzeniem. Wówczas to trzyletnią Maryję rodzice postanowili poświęcić Bogu i uroczyście wprowadzili ją do świątyni jerozolimskiej.

Święto ma pokazywać rodzicom, że dzieci powinny od najmłodszych lat uczestniczyć w życiu religijnym, uczęszczać na nabożeństwa i katechezy. Stanowi początek okresu bożonarodzeniowego.

W podlaskiej parafii prawosławnej w Czyżach ze świętem związana jest zanikająca tradycja. Zachował się tu bowiem zwyczaj wyrabiania w przededniu uroczystości dużych świec, które są używane podczas najważniejszych świąt religijnych.

Według parafian, to już ostatnie miejsce w kraju, gdzie ten zwyczaj jest wciąż kultywowany. Przed laty zajmowali się tym kawalerowie, obecnie przeważnie starsze parafianki i parafianie, którzy kupują wosk i wspólnie modląc się, wyrabiają świece w domu parafialnym.

Czysty wosk topią w piecu chlebowym, a z miękkiego kształtują duże świece. W Czyżach pięćdziesiąt osób zrobiło 24 duże świece, wszystkie jednakowe, o wysokości 80 cm, każda waży blisko kilogram. Po dwa komplety na dwanaście najważniejszych w roku świąt cerkiewnych.

Dziś zostały uroczyście przeniesione do cerkwi w Czyżach. Pierwszych dwanaście wykorzystywanych jest w pierwszej połowie roku liturgicznego (trwającego do września), pozostałe w drugiej.

Podczas najważniejszych cerkiewnych uroczystości zapala się cały tuzin. Świece dopalają się do połowy długości, po czym są przechowywane i wykorzystywane podczas pogrzebów parafian.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna