Rehabilitacja realizowana jest w formie 21-dniowych turnusów, w ścisłym powiązaniu z prowadzonym leczeniem chorego, w optymalnym ze względu na wskazania medyczne czasie, zakresie i miejscu.
Czytaj też:Białystok. Dodatkowa rehabilitacja. Miasto znów zapłaci za zabiegi (zdjęcia, wideo)
A jakie warunki należy spełniać, by zostać skierowanym na taką formę leczenia? Po pierwsze, osoba chcąca skorzystać z rehabilitacji powinna podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie. Dodatkowo musi podlegać ubezpieczeniu na wniosek w pełnym zakresie co najmniej 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą.
Kiedy jeszcze można skorzystać? Jeśli osoba ubiegająca się o rehabilitację ma ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, o ile zachowała zdolność do samodzielnej egzystencji.
Czytaj też:Rehabilitacja już w nowym miejscu. Ale to nie koniec remontów w Śniadecji (zdjęcia)
Wniosek o skierowanie pacjenta na rehabilitację leczniczą może wystawić lekarz rzeczoznawca KRUS. Dzieje się to podczas badania pacjenta ubiegającego się o rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy lub o przedłużony zasiłek chorobowy. Poza tym może to zrobić każdy lekarz rodzinny, lekarze specjaliści, lekarze oddziałów szpitalnych, pod których opieką znajduje się pacjent. Wniosek jest dostępny u lekarzy prowadzących leczenie, w placówkach terenowych KRUS i na stronie internetowej Kasy.
Wniosek wystawiony przez lekarza należy przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście do jednostki organizacyjnej KRUS.
Warto jeszcze wspomnieć o ośrodkach, do których kierowani są rolnicy wymagający rehabilitacji. Ci z potwierdzonymi schorzeniami:
- narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii – kierowani są do Centrów Rehabilitacji Rolników KRUS w Kołobrzegu, Świnoujściu, Horyńcu Zdroju, Szklarskiej Porębie, Jedlcu k. Kalisza oraz Iwoniczu Zdroju;
- kardiologicznymi – kierowani są do Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Kołobrzegu.
Pobyt na turnusie jest dla rolnika bezpłatny, a zakład rehabilitacji leczniczej zwraca osobie skierowanej koszty przejazdu do placówki rehabilitacyjnej na podstawie pisemnego wniosku osoby skierowanej na rehabilitację leczniczą. Wniosek powinien zawierać oświadczenie o posiadaniu albo nieposiadaniu uprawnień do ulgowych przejazdów transportem zbiorowym i przedstawieniu biletów lub rachunków za przejazd.
Czytaj też: Sejny. Umowa z NFZ już podpisana. W szpitalu jest już rehabilitacja
Zakład rehabilitacji leczniczej zwraca osobie skierowanej na rehabilitację leczniczą poniesione koszty przejazdu w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego, z uwzględnieniem przysługującej ulgi na przejazd danym środkiem, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje.
W 2019 r. z rehabilitacji leczniczej organizowanej przez Oddział Regionalny KRUS w Białymstoku skorzystało 957 osób z terenu województwa podlaskiego.
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?