MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja dla rolników. Zobacz jakie warunki musisz spełniać, żeby się załapać na bezpłatny turnus

oprac. (uk)
Warto skorzystać z rehabilitacji, która może pomóc w leczeniu
Warto skorzystać z rehabilitacji, która może pomóc w leczeniu Arkadiusz Wojtasiewicz
Z rehabilitacji leczniczej można skorzystać z pomocą Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jej głównym celem jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie stopnia upośledzenia zdolności do pracy.

Rehabilitacja realizowana jest w formie 21-dniowych turnusów, w ścisłym powiązaniu z prowadzonym leczeniem chorego, w optymalnym ze względu na wskazania medyczne czasie, zakresie i miejscu.

Czytaj też:Białystok. Dodatkowa rehabilitacja. Miasto znów zapłaci za zabiegi (zdjęcia, wideo)

A jakie warunki należy spełniać, by zostać skierowanym na taką formę leczenia? Po pierwsze, osoba chcąca skorzystać z rehabilitacji powinna podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie. Dodatkowo musi podlegać ubezpieczeniu na wniosek w pełnym zakresie co najmniej 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą.

Kiedy jeszcze można skorzystać? Jeśli osoba ubiegająca się o rehabilitację ma ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, o ile zachowała zdolność do samodzielnej egzystencji.

Czytaj też:Rehabilitacja już w nowym miejscu. Ale to nie koniec remontów w Śniadecji (zdjęcia)

Wniosek o skierowanie pacjenta na rehabilitację leczniczą może wystawić lekarz rzeczoznawca KRUS. Dzieje się to podczas badania pacjenta ubiegającego się o rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy lub o przedłużony zasiłek chorobowy. Poza tym może to zrobić każdy lekarz rodzinny, lekarze specjaliści, lekarze oddziałów szpitalnych, pod których opieką znajduje się pacjent. Wniosek jest dostępny u lekarzy prowadzących leczenie, w placówkach terenowych KRUS i na stronie internetowej Kasy.

Wniosek wystawiony przez lekarza należy przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście do jednostki organizacyjnej KRUS.

Warto jeszcze wspomnieć o ośrodkach, do których kierowani są rolnicy wymagający rehabilitacji. Ci z potwierdzonymi schorzeniami:

- narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii – kierowani są do Centrów Rehabilitacji Rolników KRUS w Kołobrzegu, Świnoujściu, Horyńcu Zdroju, Szklarskiej Porębie, Jedlcu k. Kalisza oraz Iwoniczu Zdroju;

- kardiologicznymi – kierowani są do Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Kołobrzegu.

Pobyt na turnusie jest dla rolnika bezpłatny, a zakład rehabilitacji leczniczej zwraca osobie skierowanej koszty przejazdu do placówki rehabilitacyjnej na podstawie pisemnego wniosku osoby skierowanej na rehabilitację leczniczą. Wniosek powinien zawierać oświadczenie o posiadaniu albo nieposiadaniu uprawnień do ulgowych przejazdów transportem zbiorowym i przedstawieniu biletów lub rachunków za przejazd.

Czytaj też: Sejny. Umowa z NFZ już podpisana. W szpitalu jest już rehabilitacja

Zakład rehabilitacji leczniczej zwraca osobie skierowanej na rehabilitację leczniczą poniesione koszty przejazdu w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego, z uwzględnieniem przysługującej ulgi na przejazd danym środkiem, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje.

W 2019 r. z rehabilitacji leczniczej organizowanej przez Oddział Regionalny KRUS w Białymstoku skorzystało 957 osób z terenu województwa podlaskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna