Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja pocovidowa na NFZ w trzech placówkach w Podlaskiem. Gdzie znajdziesz pomoc?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Szpital w Supraślu - rehabilitacja pocovidowa
Szpital w Supraślu - rehabilitacja pocovidowa Wojciech Wojtkielewicz
Trzy placówki medyczne w województwie podlaskim będą zajmowały się rehabilitacją pocovidową w ramach umowy z NFZ. To znaczy, że ubezpieczeni pacjenci skorzystają z leczenia za darmo. Ozdrowieńcy, którzy nadal borykają się z problemami zdrowotnymi, znajdą pomoc w: Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca Centrum Sercowo-Naczyniowe w Augustowie, Szpitalu Rehabilitacyjno–Uzdrowiskowym w Supraślu oraz Sanatorium Uzdrowiskowym w Augustowie.

Pacjenci, którzy przechorowali COVID-19 i nadal borykają się z powikłaniami, mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji stacjonarnej (w ramach NFZ). W województwie podlaskim trzy ośrodki będą prowadzić tego typu leczenie: Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca Centrum Sercowo-Naczyniowe w Augustowie, Szpital Rehabilitacyjno–Uzdrowiskowy w Supraślu oraz Sanatorium Uzdrowiskowe w Augustowie.

Jak informuje podlaski NFZ, lista ta będzie na bieżąco aktualizowana, gdy kolejne placówki medyczne zgłoszą akces i potwierdzą spełnianie warunków niezbędnych do realizacji programu rehabilitacji stacjonarnej, czyli w uzdrowiskach i szpitalach.

Supraśl już przyjmuje pierwszych pacjentów

Pierwszym ośrodkiem w województwie podlaskim, który zajął się leczeniem pacjentów po COVID-19 w ramach NFZ jest Szpital Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowy Holmed w Supraślu. Szpital już przyjmuje pacjentów.

- Wczoraj przyjechało trzech pierwszych pacjentów, a dziś kolejnych siedmiu. Terminy mamy zarezerwowane do lipca. Na razie uruchomiliśmy 32 łóżka - informuje Zbigniew Kasprowicz, dyrektor szpitala w Supraślu.

Szpital dopasowuje leczenie i zabiegi do powikłań, które występują u pacjentów po przechorowaniu COVID-19. Jeżeli ktoś ma np. powikłania płucne, to stosowane są m.in.: inhalacje, trening wytrzymałościowy, drenaż ułożeniowy czy masaż wibracyjny klatki piersiowej. Są również pacjenci, którzy mają powikłania neurologiczne oraz tacy, którzy wymagają wsparcia psychologicznego.

O tym, jak wygląda rehabilitacja pocovidowa w Supraślu, możecie przeczytać w artykule:

Augustowskie placówki jeszcze nie ruszyły

Kolejnym ośrodkiem, który podjął się rehabilitacji pocovidowej w ramach umowy z NFZ jest Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów. Tutaj przygotowano 30 miejsc dla osób, które wymagają wsparcia po COVID-19. Na razie w sanatorium nie ma jeszcze pacjentów, którzy rozpoczęliby leczenie, jednak wszyscy chętni mogą już zapisywać się.

- W rehabilitacji pocovidowej zabiegi będą dobierane indywidualnie do stanu pacjenta przez lekarza uzdrowiskowego, nie mniej niż 4 dziennie. Będą to zabiegi zwiększające wydolność oddechową i inne zabiegi fizjoterapeutyczne - informuje Renata Mieczkowska-Lewoc, dyrektor Sanatorium Uzdrowiskowego Augustów.

Trzecia placówka, która zajmie się leczeniem rekonwalescentów pocovidowych to Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca Centrum Sercowo-Naczyniowe w Augustowie. Ona również nie przyjmuje jeszcze pacjentów, gdyż czeka na dopełnienie formalności związanych z umową.

- Aktualnie dysponujemy 48 łóżkami przeznaczonymi na ten rodzaju działalność - mówi dr n. med. Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny American Heart of Poland. - Pacjenci mogą liczyć na szerokie spektrum zabiegów z zakresu kinezyterapii i fizykoterapii. Wszystkim pacjentom gwarantujemy między innymi inhalacje, masaże dobrane do potrzeb poszczególnych kuracjuszy, treningi relaksacyjne czy terenoterapię. Istotną częścią pobytu w augustowskiej placówce jest edukacja w zakresie profilaktyki, w tym również prozdrowotna modyfikacja stylu życia i nauka zmiany nawyków na zdrowsze. Podczas pobytu chorzy otrzymają wsparcie w zakresie rehabilitacji schorzeń współistniejących, ale też niezwykle ważne wsparcie psychologiczne. Program przygotowany jest tak, aby przywrócić pacjentom sprawność po przejściu COVID-19, jak również podnieść ogólną kondycję oraz poprawić jakość i komfort życia.

Jak skorzystać z rehabilitacji pocovidowej?

Do programu rehabilitacji pocovidowej można dołączyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19. Skierowanie na rehabilitację wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19, na podstawie wyników kilku badań, mi.in. RTG klatki piersiowej, aktualnej morfologii, EKG.

Program gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji, podczas której pacjenci będą mogli skorzystać z takich zabiegów jak m.in. kinezyterapia, hydroterapia, inhalacje czy fizykoterapia. Zabiegi zostaną dobrane dla każdego pacjenta indywidualnie. Zgodnie z założeniem rehabilitacji pocovidowej pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych.

Rehabilitacja pocovidowa obejmuje również edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów oraz leczenie dietetyczne. Pacjent będzie mógł też skorzystać z pomocy psychologa.

O szczegółach rehabilitacji pocovidowej możecie przeczytać w artykule:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rehabilitacja pocovidowa na NFZ w trzech placówkach w Podlaskiem. Gdzie znajdziesz pomoc? - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna