Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja pocovidowa w domu lub gabinecie. "Kolejki wydłużą się" - mówią fizjoterapeuci

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Jak wygląda rehabilitacja pocovidowa w gabinecie fizjoterapeuty lub w domu?
Jak wygląda rehabilitacja pocovidowa w gabinecie fizjoterapeuty lub w domu? Pixabay
Już nie tylko stacjonarnie, ale też ambulatoryjnie lub w domu - pacjenci, którzy doświadczają przewlekłych skutków COVID-19 będą mogli skorzystać z poszerzonej oferty rehabilitacji pocovidowej. Do niedawna rekonwalescenci mogli rehabilitować się wyłącznie w ramach całodobowych, kilkutygodniowych pobytów w uzdrowiskach i sanatoriach.

Eksperci szacują, że przynajmniej jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne. Takie osoby wymagają dalszego leczenia - rehabilitacji pocovidowej.

Do niedawna program rehabilitacji pocovidowej przewidywał jedynie opcję stacjonarną, w ramach której pacjenci mogli leczyć się od 2 do 6 tygodni w uzdrowiskach lub sanatoriach. To opcja z pobytem 24 godziny na dobę.

O tym, gdzie w naszym regionie można skorzystać ze stacjonarnej rehabilitacji pocovidowej, przeczytacie w artykule:

Teraz Narodowy Fundusz Zdrowia rozszerza program rehabilitacji pocovidowej. Pacjenci, którzy przeszli COVID-19, będą mogli skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych także w gabinecie fizjoterapii lub w domu. Podlaski NFZ na razie nie dysponuje listą gabinetów fizjoterapeutycznych, które zajmą się rehabilitacją ambulatoryjną i domową. Wciąż trwa nabór chętnych podmiotów leczniczych.

Rehabilitacja postcovid w gabinecie fizjoterapeutycznym

Do programu rehabilitacji COVID-19 w gabinecie fizjoterapeutycznym kwalifikują się ozdrowieńcy, nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia choroby. Chodzi np. o pacjentów z utrzymującą się dusznością, która poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie.

Rehabilitacja postcovid w domu - dla pacjentów z oddziału intensywnej terapii

Pacjenci, którzy przeszli COVID-19, ale mają trudności z samodzielnym poruszaniem skorzystają z rehabilitacji postcovidowej w formie domowych wizyt fizjoterapeuty. Podobnie, jak w przypadku rehabilitacji w gabinecie fizjoterapeutycznym, u pacjenta muszą występować duszności. Dodatkowo o zakwalifikowaniu do rehabilitacji w domu decydują: ocena 3-9 w skali oceny funkcjonalnej (0-10), ocena siły mięśniowej MRC (0-5), występowanie zespołu słabości po pobycie pacjenta na oddziale intensywnej terapii.

Ile trwa rehabilitacja i jak wygląda?

Z rehabilitacji domowej oraz ambulatorujnej można skorzystać nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia leczenia COVID-19. Rehabilitacja postcovidowa w poradni lub w domu trwa do 6 tygodni i jest podzielona na kilka etapów: wizytę wstępną, wizyty terapeutyczne (ich ilość zależy od decyzji fizjoterapeuty) oraz wizytę końcową.

W trakcie jednej wizyty terapeutycznej fizjoterapeuta zastosuje przynajmniej 4 procedury, w tym jedną związaną z edukacją pacjenta. Na jakie procedury można liczyć w ramach wizyty w gabinecie fizjoterapeuty (lub wizyty domowej)? Sprawdźcie w galerii zdjęć!

Krajowa Rada Fizjoterapeutów krytycznie o programie MZ

Krajowa Izba Fizjoterapeutów skrytykowała rządową propozycję rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej. Zwraca uwagę, że program nie jest powszechny i pacjenci pocovidowi trafią do podmiotów, w kolejce do których już dziś oczekuje wielu pacjentów po urazach czy też pacjentów z orzeczeniem o niepełnosprawności, którym ustawowo zagwarantowano świadczenia poza kolejnością.

To, że ambulatoryjna fizjoterapia pocovidowa może przyczynić się do wydłużenia kolejek jest przekonany fizjoterapeuta Piotr Anchimiuk, reprezentant regionu podlaskiego Krajowej Rady Fizjoterapeutów:

- Mam pacjentów, którzy czekają w kolejce na przyszły rok, w najlepszym razie są zapisani na wrzesień-październik. A w wielu przypadkach, np. po operacjach narządów ruchu, trzeba działać już. I jeśli do tego jeszcze dojdzie rehabilitacja postcovidowa, to kolejki staną się jeszcze większe.

Dodatkowo KIF uważa, że wycena zaproponowana przez NFZ jest zbyt niska.

- Świadczenia obecnie zostały wycenione poniżej kosztów ich faktycznego wykonania. Prowadzi to kolejny raz do fikcji i iluzoryczności świadczenia, bo zamiast skupić się na badaniu pacjenta, będzie się maksymalnie skracało czas tego badania adekwatnie do wycenionego czasu pracy. To będzie bardzo niekorzystne dla pacjenta - czytamy w oświadczeniu KIF.

Izba przypomina, że stworzyła i przekazała Ministerstwu Zdrowia już na początku grudnia 2020 r. swój program fizjoterapii post-covid, który zakładał powszechność (dostęp do fizjoterapii bez skierowania), indywidualne podejście do pacjenta oraz własną - wyższą - wyceną świadczeń.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna