Rehabilitacja w klinice? Płać!

Urszula Ludwiczak [email protected]
Klinika Rehabilitacji w uniwersyteckim szpitalu jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Ma doskonały sprzęt i specjalistów, ale od stycznia będą tu już tylko zabiegi i porady komercyjne.
Klinika Rehabilitacji w uniwersyteckim szpitalu jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Ma doskonały sprzęt i specjalistów, ale od stycznia będą tu już tylko zabiegi i porady komercyjne.
Udostępnij:
W szpitalach albo płatne usługi, albo gabinety na klucz i zwolnienia.

Zaczynamy świadczyć usługi prywatne - tak na wiadomość o wynikach konkursu ofert z zakresu rehabilitacji leczniczej zareagował Bogusław Poniatowski, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Klinika Rehabilitacji w szpitalu jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce, ma doskonały sprzęt i specjalistów, ale od nowego roku nie będzie mieć umowy z NFZ.

- Już teraz ta umowa była fikcyjna, bo mogliśmy przyjmować w oddziale dziennym pięciu pacjentów miesięcznie - mówi dyrektor. - A bez umowy problem nam się rozwiązuje całkowicie, bo możemy zacząć świadczyć usługi komercyjne.

Więcej niepublicznych
Wyniki rozstrzygniętego wczoraj konkursu ofert są zaskakujące. Umów z NFZ nie dostaną najwięksi dotychczasowi świadczeniodawcy, pojawi się za to szereg nowych niepublicznych podmiotów. Natomiast ani USK, ani Dziecięcy Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ani Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku nie będą mieć umowy na rehabilitację ogólnoustrojową w oddziale dziennym. Klinika Rehabilitacji w USK dotąd przyjmowała pacjentów tylko w takim trybie, co oznacza, że od nowego roku nie będzie mogła przyjmować w ramach NFZ żadnych chorych. Tym bardziej, że USK nie podpisze też umowy na fizjoterapię oraz lekarską ambulatoryjna opiekę rehabilitacyjną.

W nieco lepszej sytuacji są szpitale dziecięcy i wojewódzki. UDSK będzie mieć nadal kontrakt na rehabilitację ogólnoustrojową w warunkach stacjonarnych, neurologiczną oraz rehabilitację dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego. WWSZ zostają tylko oddziały rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej.
- O poradnię dziecięcą nawet się nie staraliśmy, bo odeszli od nas specjaliści, ale liczyliśmy na kontrakt na oddział dzienny, w poradni rehabilitacyjnej dla dorosłych oraz na zabiegi fizjoterapeutyczne - mówi Urszula Łapińska, dyrektor WSZ w Białymstoku. - Teraz będziemy zamykać te gabinety i niestety, czego nie planowaliśmy, zwalniać personel.

Nowe miejsca na mapie
Jak mówi Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ, wygrały podmioty, które miały najlepszą ofertę: - O wyborze zdecydowała w przeważającej mierze jakość, to znaczy kwalifikacje kadry, posiadany sprzęt i baza lokalowa - zaznacza.

W efekcie od nowego roku w Białymstoku (zamiast szpitali) usługi rehabilitacji ogólnoustrojowej dziennej świadczyć będzie pięć innych podmiotów (m.in. Osteomedic, Hansa, Vita Med). Porad rehabilitacyjnych zamiast jak teraz 22, udzielać będzie 7 świadczeniodawców, m.in. Szpital Miejski, Hansa, Osteomedic, Lege artis, Multimedica IV, a na fizjoterapię można będzie się udać do 11 placówek (teraz jest ich 19), m.in. Szpitala MSWiA oraz Hansy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Oddajcie moje składki. Sam nimi skuteczniej zarządzę. Zapłacę komu zechcę. Jak się mają NFZ, ZUS, KRUS itd. do wolnego rynku i kapitalizmu? Jak widać.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie