- Ruch w ostatnich dniach jest dużo większy - mówi Adrian Pawlata z Saloniku Prasowego przy ul. Sienkiewicza w Białymstoku, współpracującego z wszystkimi operatorami sieci komórkowych. - Aby zarejestrować numer przychodzi nawet 20 osób dziennie.
O północy z 1 na 2 lutego wszystkie niezarejestrowane numery telefonów komórkowych będą wyłączone. I wtedy nie będzie można z takiego aparatu zadzwonić, wysłać wiadomość czy skorzystać z internetu. Zablokowane także zostaną środki zgromadzone na kontach abonentów.
To skutek tzw. ustawy antyterrorystycznej, która obowiązuje od 1 lipca 2016 r. Jednym z jej założeń jest pozbawienie anonimowości osób używających kart prepaid, aby utrudnić potencjalne działania terrorystów i działalność przestępczą. Od 25 lipca ub.r. wszystkie nowe startery telefoniczne, zanim zostaną aktywowane, muszą zostać przypisane do nazwiska konkretnej osoby. Natomiast do 1 lutego br. trzeba zarejestrować te numery, z których korzystaliśmy wcześniej.
Operatorzy nie chcą zdradzić, jaki procent kart został już zarejestrowany. Takiej procedury można dokonać nie tylko w salonach firmowych, ale też w kilkudziesięciu tysiącach innych punktów stacjonarnych, a nawet bez wychodzenia z domu.
- Karty prepaid w Orange Polska zarejestrowała już większość ich aktywnych użytkowników - usłyszeliśmy w biurze prasowym firmy. - Obserwujemy zwiększony ruch w salonach, dlatego zdecydowaliśmy się na przedłużenie godzin otwarcia tych z nich, w których obserwujemy największy ruch. Co więcej pojawili się tam dodatkowi pracownicy, których zadaniem jest wyłącznie wsparcie procesu rejestracji.
- W ostatnich dniach zwiększa się liczba klientów, którzy rejestrują swoje numery na kartę i w naszych punktach sprzedaży i w punktach partnerskich - informuje też Piotr Żaczko z T-Mobile. - Konsultanci naszego telefonicznego biura obsługi oraz specjalnej infolinii odbierają także znacznie większą liczbę połączeń w tej sprawie. Dlatego sugerujemy, by tego obowiązku nie zostawiać na ostatnią chwilę i jak najszybciej dokonać rejestracji.
- Im bliżej terminu wyłączenia usług na kartach niezarejestrowanych, tym więcej ludzi w salonach, również w województwie podlaskim - zaznacza także Marcin Gruszka z Play. - Zarejestrowało numery już bardzo dużo osób, ale ciągle nie wszystkie. Obecnie prowadzimy bardzo intensywne działania informacyjne, więc o tym obowiązku wiedzą już niemal wszyscy. Każdy nasz klient codziennie dostaje SMS-a z przypomnienie i podczas połączenia słyszy nagranie.
Dodajmy, że rejestracja numeru nic nie kosztuje, a ponadto, możemy jej dokonać u nowego operatora. Przy przeniesieniu karty do innej sieci można w dodatku zyskać wiele bonusów. np. darmowe minuty czy pakiety danych internetowych.
I jeszcze najważniejsze. Chociaż w nocy z 1 na 2 lutego niezarejestrowane karty zamilkną, będzie można je spokojnie zarejestrować również po tym terminie.
Rejestracja
Numer możemy zarejestrować m.in. w salonach operatorów, kioskach Ruchu, salonikach prasowych, urzędach Poczty Polskiej, sklepach ze sprzętem elektronicznym oraz punktach partnerskich naszego operatora. Aby zarejestrować numer potrzebny jest telefon komórkowy z kartą SIM oraz dowód tożsamości.
Rejestracja możliwa jest też bez wychodzenia z domu - np. u listonosza, który dysponuje tabletem. Wystarczy zgłosić mu taką chęć, podać numer telefonu oraz numer karty SIM i okazać dokument tożsamości;
Większość operatorów oferuje możliwość zarejestrowania numeru za pomocą SMS. Jednak aby skorzystać z tej opcji, trzeba posiadać już chociaż jeden zarejestrowany numer, abonament lub korzystać z usługi MIX.
Rejestracja jest także możliwa poprzez serwisy transakcyjne wybranych banków (Millenium i ING).
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Podwyżki cen prądu są nieuniknione