Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rejs statkiem po trawie, czyli niezwykła pochylnia w Buczyńcu na Kanale Elbląskim. Świetny pomysł na weekendową przygodę na Powiślu

Emil Hoff
Emil Hoff
Niesamowita pochylnia w Buczyńcu na Kanale Elbląskim służy do przeciągania statków po lądzie na odcinku ponad 500 m. To unikalna atrakcja, która pozwala turystom odbyć rejs statkiem po trawie.Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.
Niesamowita pochylnia w Buczyńcu na Kanale Elbląskim służy do przeciągania statków po lądzie na odcinku ponad 500 m. To unikalna atrakcja, która pozwala turystom odbyć rejs statkiem po trawie.Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. rysnal, wikimedia.org, CC BY-SA 3.0
Rejs statkiem po rzece to jedna z ulubionych atrakcji turystycznych Polek i Polaków. W sezonie wakacyjnym większe i mniejsze jednostki pływające transportują spragnionych wrażeń pasażerów po rzekach i jeziorach Polski. Często nie trzeba nawet opuszczać wielkiego miasta, by udać się na relaksujący spływ. Są jednak miejsca w Polsce, gdzie można spróbować zupełnie innego rodzaju wakacyjnego rejsu – „pływania” po trawie. Jeśli chcecie przekonać się, jak to jest ruszyć w rejs statkiem po ubitej ziemi, odwiedźcie Buczyniec nad Kanałem Elbląskim i jego niezwykłą pochylnię.

Spis treści

Kanał Elbląski – jeden z siedmiu cudów Polski

Kanał Elbląski to jedna z najbardziej niezwykłych żeglownych dróg wodnych naszego kraju, zabytek techniki i pomnik historii, uznany w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczypospolitej” za jeden z siedmiu cudów Polski.

Kanał Elbląski to system sztucznie stworzonych przejść wodnych, łączących rozmaite jeziora Warmii i Mazur. Umożliwia żeglugę między jeziorem Szeląg Mały w Buńkach aż do Jeziora Druzno pod Elblągiem przez śluzę w Miłomłynie.

Główny kanał liczy 84,2 km długości, a cały Kanał Elbląski ze wszystkimi odgałęzieniem to prawie 152 km dróg wodnych!

Tę niezwykłą drogę wodną wzniesiono w XIX w., by usprawnić transport drewna między Prusami Wschodnimi a Bałtykiem. Pruski inżynier Georg Jacob Steenke przeprowadził budowę w l. 1844-1862 na zlecenie króla Prus Fryderyka Wilhelma IV.

Kanał Elbląski jest niezwykły nie tylko ze względu na skalę i rozmach. Inżynierowie stanęli przed problemem różnic wysokości lustra wody między różnymi jeziorami, przez które prowadzono drogę wodną. By ułatwić przenoszenie statków z punktów wyższych na niższe (i odwrotnie), stworzono system śluz i pochylni.

Pochylnia w Buczyńcu, czyli jak popłynąć statkiem po trawie

Pochylnia Buczyniec służy do przenoszenia statków, płynących po Kanale Elbląskim, z punktu wyższego na niższy i odwrotnie. W tym miejscu Kanału różnica wysokości między stanowiskami wynosi 21,5 metra.

Pochylnia pozwala na wygodne przenoszenie jednostek pływających, które bez niej nie mogłyby kontynuować podróży Kanałem. W przeciwieństwie jednak do śluz pochylnie służą do przeciągania statków drogą lądową. W Buczyńcu można więc oglądać niezwykły widok: rejsy statków po zielonej trawie na trasie liczącej 550 m.

Pochylnia w Buczyńcu to cały zespół wiekowych, ale bardzo pomysłowych i nadal sprawnych urządzeń. Można tu obejrzeć z bliska wielkie platformy jezdne, umieszczone na szynach, na których transportuje się jednostki pływające, masywne koło wodne, rurociąg, który puszcza na nie wodę, kanał obiegowy z potężnymi obwałowaniami i filary kół linowych.

Wszystko to brzmi skomplikowanie i technicznie, ale składa się na dziwne i piękne widowisko: statki płynące po ziemi. Ten spektakl można nie tylko oglądać, ale i wziąć w nim udział: pochylnia Buczyniec stanowi atrakcję na trasie wielu rejsów wycieczkowych po Kanale Elbląskim.

Zobaczcie, jak wygląda przeciąganie statku po pochylni w Buczyńcu:

Pochylnia Buczyniec atrakcją dla turystów już od XIX wieku

Na Kanale Elbląskim są łącznie cztery śluzy i pięć pochylni, ale ta w Buczyńcu uchodzi za najpiękniejszą. W pobliżu znajdują się wygodne przystanie, piękne bukowe lasy, a także dodatkowa atrakcja dla pasjonatów żeglarstwa i żeglugi: Muzeum Kanału Elbląskiego.

Pochylnia na Kanale Elbląskim została skonstruowana w sąsiedztwie wsi Buczyniec w l. 1844-1860. Przedsięwzięcie ożywiło lokalną gospodarkę i ściągnęło do Buczyńca turystów z Elbląga i Pasłęka. Pochylnia cieszyła się takim zainteresowaniem, że latem synchronizowano nawet rozkład jazdy pociągów i statków, tak by wszyscy zainteresowani mogli oglądać przeciąganie statków. W latach 30 XX w. w Buczyńcu powstało schronisko dla młodzieży i gospoda, w której spotykali się żeglarze i goście.

Maszynownia pochylni Buczyniec stanowi dziś część ekspozycji Muzeum Elbląskiego, którego siedziba znajduje się w sąsiedztwie. Można w niej zobaczyć z bliska potężne koło wodne, a nieopodal pomnik w formie obelisku, upamiętniający twórcę Kanału Elbląskiego, Georga Jacoba Steenke.

Pochylnia w Buczyńcu na mapie:

Czytaj też: Mazurskie piramidy, zamki i wieże widokowe. Najlepsze atrakcje na Mazurach, które zachwycą każdego. 14 najciekawszych propozycji

Rejs statkiem po wodzie i ziemi. Buczyniec przyciąga turystów

Pochylnia w Buczyńcu to jedna z najbardziej imponujących i urokliwych tego typu instalacji w Polsce. Rejs Kanałem Elbląskim przez pochylnię pozwala przeżyć przygodę wodno-lądową: cieszyć się zarówno pluskiem wód Kanału jak i niezwykłym wrażeniem, jakie robi „żegluga” po lądzie na odcinku 500 m w pochylni Buczyniec.

Rejsy do pochylni w Buczyńcu, a czasem także kolejnych tego typu instalacji na Kanale Elbląskim, organizuje Żegluga Ostródzko-Elbląska. Sezon żeglugowy trwa od maja do września. Rejsy odbywają się najczęściej codziennie, trwają ok. 3 godziny. Bilety w sezonie kosztują ok. 77 zł od osoby, ulgowe o 10 zł mniej.

Obejrzyjcie galerię zdjęć statków płynących po trawie na pochylni w Buczyńcu!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna