Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekord Polski i wywalczone minima – poniedziałkowe emocje w Polish Open

PS
W Łodzi trwają zawody Polish Open.
W Łodzi trwają zawody Polish Open. Rafał Oleksiewicz
Mnóstwo emocji i świetnych wyników dostarczył trzeci dzień Polish Open 2022. W łódzkiej Zatoce Sportu kilka zawodniczek i zawodników uzyskało minima na mistrzostwa świata, mistrzostwa Europy seniorów i juniorów, padł także rekord Polski. Ostatni dzień zawodów zaplanowano na wtorek.

Wśród uczestników Polish Open – sponsorem zawodów jest PZU S.A. Nie zabrakło gwiazd polskiego pływania, na czele z mistrzem świata i Europy na 200 m stylem grzbietowym, Radosławem Kawęckim. Pływacy w Łodzi walczą nie tylko o kwalifikacje do najważniejszych imprez, ale również o wysokie nagrody finansowe. Dla najlepszych PZP przygotował pulę nagród o łącznej wartości ponad 10 tysięcy euro. Organizację imprezy wspierają także sponsorzy PZP, m.in. Arena i MCC Medale.

Ozdobą poniedziałkowej rywalizacji był rekord Polski ustanowiony przez Ksawerego Masiuka (UKS G-8 Bielany Warszawa) na 50 metrów stylem grzbietowym – 24.68 (poprzedni należał do Tomasza Polewki – 24.71, ustanowiony w 2017 roku), ustanowiony w trakcie przedpołudniowych eliminacji. – Rano byłem wniebowzięty, były krzyki, klepanie o wodę, przeogromna radość – mówi Ksawery Masiuk. – Po południu, w trakcie finałów, nie chciałem już robić aż takich dymów, gdyż czas był niezły, ale już nie tak dobry, jak wcześniej. To był mój trzeci raz w karierze, kiedy schodzę poniżej 25 sekund. Zdecydowanie trafiliśmy z trenerem z formą. Obstawiam, że teraz nie będzie czasu na odpoczynek, bo razem szykujemy jeszcze niespodziankę, ale na razie nie chcę więcej zdradzać – dodaje zawodnik.

Kapitalnie na tym samym dystansie wypadła także Paulina Peda. Najpierw w eliminacjach popłynęła 28.24, by w finale jeszcze się poprawić i wywalczyć minimum na mistrzostwa świata. – Rano płynęłam z nastawieniem, żeby ponowić minimum na uniwersjadę, a gdzieś z tyłu głowy chciałam zaatakować minimum na mistrzostwa Europy – opowiada Peda. – Dopłynęłam, zobaczyłam że się udało, a dopiero później dotarła do mnie informacja, że zabrakło mi zaledwie dwie setne do mistrzostw świata. Bardzo się cieszyłam, że zrobiłam bardzo dobry rekord życiowy. Przez chwilę nawet myślałam, żeby zrezygnować z finału, na szczęście tego nie zrobiłam i wywalczyłam minimum na mistrzostwa świata.

Ze swojego startu zadowolony był także Konrad Czerniak (KU AZS UMCS Lublin): – Udało się po raz kolejny udowodnić, że jest już dobra, wysoka forma i to mimo dosyć długiej przerwy regeneracyjnej po igrzyskach, jaką miałem – mówi. – Myślę, że dzisiaj było całkiem dobrze. Od początku sezonu zakładaliśmy, że zdobędę minima na ME i MŚ, i tak się stało. Możemy spokojnie kontynuować pracę przed Budapesztem.

Wysokie cele stawia sobie także Jakub Majerski (AZS AWF Katowice): – Jestem zadowolony z wyników w Łodzi, mam minima na wszystkie zawody, które chciałem, więc są powody do optymizmu. Zostało teraz kilka tygodni przygotowań i trzeba będzie dać z siebie jak najwięcej na mistrzostwach. Tam będę sobie życzył, żeby udało się poprawić rekord życiowy, a co to przyniesie, to się okaże na zawodach – dodaje.

Pływacy w Łodzi rywalizować będą jeszcze we wtorek. Sesje eliminacyjne każdego dnia rozpoczynać się będą o godz. 9, a finałowa we wtorek o 17.15. Transmisje z zawodów dostępne na kanale PZP na YouTube.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekord Polski i wywalczone minima – poniedziałkowe emocje w Polish Open - Gazeta Pomorska

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna