OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Ema Klinec od niedzieli dzierży rekord świata w długości skoku oddanego w rywalizacji kobiet. Fot. PAP/EPA/Geir Olsen
Słowenka Ema Klinec wygrała konkurs lotów narciarskich na skoczni w Vikersund. W pierwszej serii poszybowała na odległość 226 metrów, ustanawiając kobiecy rekord świata. Na podium stanęły też Norweżka Silje Opseth i Japonka Yuki Ito. Wyniki nie były zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Ema Klinec rekordzistką świata

Klinec, która w niedzielę poprawiła rekord ustanowiony dzień wcześniej przez Kanadyjkę Alexandrę Loutitt, skoczyła 226 m i 223,5 m, dzięki czemu otrzymała notę 414,7 pkt. Druga Opseth przegrała ze Słowenką o 41 punktów, uzyskując 211 m i 207 m. Trzecia Ito skoczyła 200,5 m i 190 m, co dało jej 352,6 pkt.

W zawodach uczestniczyło 15 zawodniczek, które po konkursach w Oslo i Lillehammer zajmowały najwyższe miejsce w klasyfikacji Raw Air. Norweski cykl wygrała Klinec przed Niemkami Kathariną Althaus i Seliną Freitag.

Do zakończenia sezonu kobiet pozostał już tylko jeden konkurs. W najbliższy piątek odbędzie się finał Pucharu Świata na skoczni w Lahti, z udziałem czołowej trzydziestki klasyfikacji generalnej. Kryształową Kulę zapewniła sobie Austriaczka Eva Pinkelnig.

Koniec biathlonowego Pucharu Świata

Szwedka Hanna Oeberg wygrała bieg ze startu wspólnego na 12,5 km w ostatnich zawodach Pucharu Świata w biathlonie. Druga była Norweżka Marte Olsbu Roeiseland, a trzecia Francuzka Anais Chevalier-Bouchet. Kryształową kulę wywalczyła Francuzka Julia Simon, która w niedzielnym biegu zajęła piąte miejsce ze stratą 56,6 s, i która w klasyfikacji generalnej zdobyła 1093 punkty.

Wśród panów w niedzielę najlepszy okazał się Johannes Thingnes Boe. Zwycięzca Pucharu Świata potwierdził swoją dominację w ostatnich zawodach sezonu. Drugie miejsce zajął Szwajcar Niklas Hartweg, a trzeci był Vetle Sjaastad Christiansen z Norwegii.

Biegacze narciarscy rywalizowali w Falun

Reprezentanci gospodarzy wygrali w szwedzkim Falun sztafetę mieszaną 4x5 km w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich. Na drugim stopniu podium stanęli Norwegowie, a na trzecim Niemcy. Polacy zajęli 16. miejsce.

Szwedzi, którzy startowali w składzie: Calle Halfvarsson, Moa Ilar, Edvin Anger i Jonna Sundling, wyprzedzili o 4,6 s pierwszą drużynę Norwegii (Martin Nyenget, Heidi Weng, Simen Krueger, Anne Kalvaa) oraz o 6,4 s Niemców (Albert Kuchler, Katharina Hennig, Anian Sossau, Victoria Carl).

Biało-Czerwoni stracili do zwycięzców 4.56,5, wyprzedzając tylko Australijczyków. Dzień wcześniej Maciej Staręga w konkurencji sprint zajął 18. lokatę.

Koniec sezonu w snowboardowym Pucharze Świata

Austriacy Fabian Obmann i Sabine Schoeffmann zwyciężyli w zawodach Pucharu Świata w slalomie równoległym mikstów w niemieckim Berchtesgaden. Oskar Kwiatkowski i Aleksandra Król zajęli 12. miejsce.

Dzień wcześniej odbyła się ostatnia w tym sezonie rywalizacja indywidualna. Najlepsi w konkurencji slalom okazali się Austriak Fabian Obmann i Czeszka Ester Ledecka. Król zawody zakończyła na dziesiątej pozycji, zaś Kwiatkowski został sklasyfikowany na 13. miejscu. W końcowej klasyfikacji generalnej nasi snowboardziści zajęli odpowiednio siódmą i piątą lokatę.

Ostatnie zawody PŚ w narciarstwie alpejskim

Szwajcar Ramon Zenhaeusern zwyciężył w Soldeu w Andorze, w slalomie kończącym sezon alpejskiego Pucharu Świata. Małą Kryształową Kulę w tej konkurencji zdobył drugi w niedzielnych zawodach Norweg Lucas Braathen. który zdobył pierwsze trofeum w karierze. W tym sezonie wygrał dwa slalomy, ponadto jeden slalom gigant, a łącznie sześciokrotnie stawał na podium.

Wszystkie inne rozstrzygnięcia w alpejskim Pucharze Świata zapadły już wcześniej. Kryształową Kulę zdobył Szwajcar Marco Odermatt, który sięgnął również po nagrody w slalomie gigancie i w supergigancie. Natomiast w zjeździe najlepszy okazał się Norweg Alexander Aamodt Kilde.