Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekord zimna w Białymstoku! Było -38,4 stopni!

mk
Rekordowa temperatura utrwalona na termometrze samochodywm naszego Czytelnika
Rekordowa temperatura utrwalona na termometrze samochodywm naszego Czytelnika G. Wasilewski
Pomimo, że mróz nie odpuszcza, klimatolodzy zapewniają - ocieplenie klimatu nie minęło. Ta zima to tylko wyjątek potwierdzający regułę.
Bialystok, niedziela 7 rano

Rekordowo niskie temperatury

Najzimniej w Białymstoku było 12 stycznia 1950 roku. Temperatura spadła wówczas do -38,4 stopni. To był także najzimniejszy dzień w całym tym roku. Jednak rekord zimna należy do Olecka. 9 lutego 1929 roku zanotowano tam -42 stopnie. Inne źródła za najzimniejszy dzień uznają 11 stycznia 1940 roku w Siedlcach. Oficjalne dane mówią o -41 stopniach!

Tegorocznej zimie daleko więc do takich rekordów, choć wielu z nas wydaje się, że zimniej po prostu być nie może. Podobne odczucia mają też i mieszkańcy Pekinu, gdzie zima jest najostrzejsza od 40 lat, a takich opadów śniegu nie widziano tam od 58 lat! Nawet południe Europy, którego mieszkańcy śnieg oglądali dotąd tylko w kinie i telewizji musieli nagle nauczyć się trudnej sztuki odśnieżania.

Jak to się ma do ogłoszonego przez naukowców ocieplenia klimatu? Otóż, ich zdaniem - to niczego nie zmienia, a nagłe oziębienie jest tylko epizodem w stałym procesie ocieplania. Jakby na potwierdzenie tych słów amerykańcy meteorolodzy stwierdzili, że miniony, 2009 rok, był kolejnym wśród 10 najcieplejszych, licząc od 1880.

Wróćmy jednak do zimy, a dokładniej najzimniejszych miejsc na świecie. Za takie, od 1983 roku uznawany jest nadal rejon rosyjskiej stacji badawczej Wostok na Antarktydzie. Naukowcy podejrzewają jednak, że znacznie zimniej może być w okolicach Dome Argus. Szacuje się, że temperatury w tym rejonie mogą spadać nawet do minus 100 stopni Celsjusza - tak przynajmniej podaje internetowe wydanie pisma "New Scientist". Dome Argus jest najwyższym punktem pokrywy lodowej we Wschodniej Antarktyce, na południe od Lodowca Szelfowego Amery'ego, znajdującym się na wysokości 4091 m n.p.m.

Oficjalnie palma pierwszeństwa należy jednak wciąż do stacji Wostok położonej nad Jeziorem Wostok na wysokości 3488 m n.p.m. Stacja została założona w 1957 roku, a najniższy rekordowy spadek temperatury do minus 89 stopni Celsjusza odnotowano 21 lipca 1983 r. Wynik ten trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Tak niskie spadki temperatur są możliwe m. in. dzięki lokalizacji stacji. Jest ona w miejscu, które chroni ją przed falami ciepłego powietrza znad oceanu - twierdzą naukowcy.

Na podstawie: Zakładu Klimatologii UJ oraz INTERIA.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna