Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa dotacja na rewitalizację podlaskiego zabytku. W klasztorze w Wigrach zostanie wyremontowanych 7 eremów

OPRAC.: wal
Premier Mateusz Morawiecki przyznał pięciomilionowa dotację na kolejny etap prac rewitalizacyjnych w pokamedulskim klasztorze w Wigrach. Pieniądze zostaną przeznaczone na roboty budowlane.

Dotacja celowa pochodzi z rezerwy ogólnej będącej w dyspozycji Prezesa Rady Ministrów. Obejmuje niemal 100-procent wnioskowanej kwoty.

- Dofinansowanie posłuży ratowaniu kompleksu wigierskiego, a przede wszystkim siedmiu eremów i muru oporowego od strony południowej – tłumaczy prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska wojewódzka konserwator zabytków.

Przypomina, że cześć pomieszczeń zajmowanych przed wiekami przez zakonników już została wyremontowana i udostępniona zwiedzającym.

Rekordowa dotacja na rewitalizacje podlaskiego zabytku. W klasztorze w Wigrach zostanie wyremontowanych 7 eremów

- Klasztor w Wigrach to jeden z najważniejszych zabytków woj. Podlaskiego, ale też pogranicza - podkreśla prof. Małgorzata Dajnowicz.

Wojewoda Bohdan Paszkowski dodaje, ze kompleks wigierski wymaga stałych remontów. Chociażby ze względu na czynniki atmosferyczne czy glebowe.

- Dlatego bardzo się cieszę, że obiekt ten dzięki tym dodatkowym środkom będzie mógł być jeszcze lepiej zabezpieczony - podkreśla wojewoda podlaski.

5-milionowa dotacja jest najwyższą, jak do tej pory podpisała podlaska wojewódzka konserwator zabytków.

- To wynika z rangi tego wyjątkowego zabytku, ale też trzeba pamiętać, że to pokłosie także aktywności gospodarzy obiektu. Jak też wielu zabiegów ze środowisk parlamentarnych czy administracyjnych – tłumaczy Bohdan Paszkowski. – Ponadto sama marka Wigier jest już na tyle znacząc w obiorze krajowym, że to również otwiera wiele drzwi w Warszawie.

Ks. Jacek Nogowski, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach, przypomina, ze rewitalizacja klasztor trwa od wielu lat.

- To jest nasze dobro narodowe, które chcemy zostawić przyszłym pokoleniom w bardzo dobrym stanie – mówi ks. Jacek Nogowski.

W tym kontekście podziękował zarówno władzom rządowym i wojewódzkim, jak też suwalskiemu posłowi Jarosławowi Zielińskiemu, który stara się popierać wszelkie inicjatywy parafii służące do ochrony dziedzictwa religijnego, kulturowego i patriotycznego.

- To perła Suwalszczyzny - podkreśla.

Pięciomilionowa dotacja ma być rozliczona do końca listopada obecnego roku.

- Nie powinno być z tym problemów. Wykonawca, z którym w tym tygodniu podpiszemy umowę, zapewnia, że prace budowlane zostaną wykonane w terminie – mówi ks. Proboszcz.

Nie ukrywa, ze czas gra tu znaczącą rolę.

- Mur oporowy jest duży, a prace ze względu na warunki atmosferyczne muszą zostać wykonane latem, kiedy trzeba odkopać dziedziniec, wysuszyć od środka – podkreśla ks. Nogowski.

Po rewitalizacji tych siedmiu eremów i tarasu dolnego, w dalszej kolejności do wyremontowania zostaną dwie klatki schodowe, północna i wschodnia część muru oporowego, a także dom furtiana przy głównej bramie wjazdowej i refektarz przy starej plebanii.

- Mamy nadzieję, że uda uzyskać się wsparcie ministerstwa środowiska na termomodernizacje, co pozwali zakończyć prace na całym obiekcie – wyjaśnia ks. proboszcz.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna