Spis treści
– Poczta Polska realizuje strategię przyjętą przez zarząd na lata 2021- 2023 i jest to intensyfikacja działań w zakresie optymalizacji procesów logistycznych oraz rozbudowy sieci logistycznej – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej.
Jak wskazuje, kluczowy projekt stanowi Architektura Sieci Logistycznej (ASL), która ma pozwolić Poczcie Polskiej tak przygotować sieć logistyczną, aby „opracowywać jak najwięcej przyjętych wolumenów”.
Poczta Polska chce obsługiwać więcej przesyłek kurierskich
– Strategia poczty polskiej zakłada wzrosty w przesyłkach kurierskich średnio o kilkanaście procent rocznie. W ramach projektu ASL realizujemy dwa kluczowe zadania – mówi i dodaje, że pierwsze zadanie dotyczy unowocześnienia obiektów WER w nowoczesne sortery w trzech lokalizacjach: we Wrocławiu, w Lublinie oraz w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą. – Dzięki temu podwajamy liczbę sorterów, które Poczta Polska posiada, do 6 na terenie całego kraju – podaje. – Jest to pierwszy projekt dotyczący unowocześnienia tych obiektów – wskazuje.
– Do dzisiaj dominującą usługą Poczty Polskiej były listy, a jak wiemy, od kilkunastu lat tych listów wysyłamy coraz mniej, co ważne- jest to tendencja globalna. Odchodzimy od korespondencji tradycyjnej na rzecz korespondencji cyfrowej – tłumaczy. – Poczta Polska, aby sprostać rynkowym wyzwaniom, podejmuje wyzwania w zakresie rynku usług kurierskich, który mimo wszystko się rozwija – dodaje.
Kluczowe inwestycje Poczty Polskiej. Co obejmują?
Jak poinformowała spółka, w hali logistycznej we Wrocławiu zakończono prace adaptacyjne, dzięki czemu obiekt zyskał dodatkowe 1500 m2 powierzchni. Zostały również sfinalizowane prace w zakresie posadowienia nowego sortera, umożliwiającego automatyczne opracowywanie przesyłek pocztowych. Uruchomienie sortera odbędzie się 23 maja br.
Z kolei w głównym budynku lubelskiej sortowni, o powierzchni ponad 17,4 tys. m2, zakończono zadania adaptacyjne hali operacyjnej. Obecnie trwają prace związane z montażem sortera. Planowane zakończenie jego montażu to trzeci kwartał br.
Zakres adaptacji sortowni Lisi Ogon to przebudowa głównej hali logistycznej, która umożliwi montaż sortera przesyłek paczkowych. Dodatkowo powstaną dwa budynki: magazynowo-ekspedycyjny oraz biurowy. Równocześnie trwa montaż sortera do automatycznego rozdziału paczek. Planowane zakończenie montażu sortera to trzeci kwartał br.
– Dzięki temu podwajamy liczbę sorterów, które Poczta Polska posiada, do 6 na terenie całego kraju – podaje.
Jak przekazano, sortery mają umożliwić automatyczny odczyt nie tylko zestandaryzowanych etykiet adresowych, ale także przesyłek międzynarodowych
Budowa i umaszynowienie sortowni Warszawa II
– Jest to pierwszy projekt dotyczący unowocześnienia tych obiektów – wskazuje Bodziony. – Natomiast drugi projekt w ramach ASL, to budowa nowoczesnego centrum logistycznego w miejscowości Ciemne k. Radzyminem pod Warszawą.
Jednym z realizowanych obecnie przedsięwzięć jest również budowa i umaszynowienie sortowni Warszawa II w miejscowości Ciemne k. Radzymina. – Poczta Polska będzie miała do dyspozycji 50 tys.m2 powierzchni operacyjno-logistycznej. Inwestycja składać się będzie z 2 obiektów z przeznaczeniem na funkcje węzła rozdzielczego do obsługi przesyłek paczkowych oraz paletowych nadchodzących z innych węzłów rozdzielczych w kraju oraz z własnego obszaru działania, w tym również nadawanych przez klientów masowych – wyjaśniono w komunikacie.
Planowany termin realizacji inwestycji to czwarty kwartał br. Już w trzecim kwartale br. rozpocznie się montaż sortera do rozdziału przesyłek paczkowych.
„NSO", czyli Nowy System Okienkowy
Oprócz projektu ASL realizujemy wiele innych inwestycji, w tym inwestycji informatycznych, które ten proces logistyczny mają jeszcze bardziej nam usprawnić – wymienia i dodaje, że realizowany jest m.in. projekt logistyczny systemu TMS dedykowany obsłudze logistycznej Poczty Polskiej – dodaje.
– Drugi projekt realizowany w ramach Poczty Polskiej, to projekt NSO, czyli „Nowy System Okienkowy”, który ma usprawnić prace placówek pocztowych, a co za tym idzie wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów – tłumaczy. – Żeby klienci byli obsługiwani szybko i sprawnie – dodaje.
Bodziony wyjaśnia, że Poczta Polska obecnie pracuje na systemie Poczta 2000. – Sama nazwa mówi, że ten system został stworzony w 2000 roku, a przez te 20 lat na rynku wiele się zmieniło, a sama Poczta Polska wprowadziła dodatkowe usługi – tłumaczy.
– Chcemy wprowadzić system okienkowy, który skomasuje wszystkie systemy, na których dzisiaj Poczta Polska pracuje – dodaje.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?