Rekordowy napływ obcokrajowców do pracy na Podlasiu. Cudzoziemcy wspierają nasze firmy

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Przybywa ofert pracy. Jednak wiele z nich pozostaje bez odzewu i firmy zatrudniają obcokrajowców.
Przybywa ofert pracy. Jednak wiele z nich pozostaje bez odzewu i firmy zatrudniają obcokrajowców. PIXABAY
Obecnie rekordowa liczba cudzoziemców legalnie pracuje w województwie podlaskim. W większości są to Ukraińcy i Białorusini. Napływ nowych rąk do pracy jest istotny dla rynku i firm. Dzięki obcokrajowcom nie doszło do stagnacji w zatrudnieniu. W porównaniu do roku ubiegłego widać znaczący wzrost liczby ubezpieczeń w ZUS i wniosków o wydanie zezwoleń i przedłużeń zezwoleń na legalną pracę.

W województwie podlaskim zwiększyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Na koniec czerwca tego roku wynosiła niemal 19 tys., co oznacza wzrost o blisko 54 proc. względem czerwca 2020 r. W całej Polsce legalnie pracujących obcokrajowców na koniec pierwszego półrocza ubiegłego roku było ponad 605 tys., a już w tym roku prawie 819 tys. To przyrost o ponad 35 proc.

Rekordowy wzrost liczby wniosków o wydanie zezwoleń na pracę i ubezpieczeń w ZUS

Do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku w tym roku (do końca lipca) wpłynęło 11577 wniosków o wydanie zezwoleń i przedłużeń zezwoleń na pracę. Natomiast w ubiegłym roku w I półroczu było 6421 takich wniosków. Natomiast w całym 2020 r. wpłynęło ich 12678.

W całym ubiegłym roku wydano 12481 zezwoleń i przedłużeń zezwoleń na pracę..
Tak więc widać, że w 2021 r. nastąpił znaczący wzrost wpływu wniosków o wydanie zezwoleń i przedłużeń zezwoleń na pracę w porównaniu do roku ubiegłego.

- Od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie. Epidemia Covid-19 niewątpliwie miała duży wpływ na ilość cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Choć w drugim kwartale ubiegłego roku odnotowaliśmy spadek obywateli z zagranicznym paszportem, to już w drugiej połowie 2020 r. liczba obcokrajowców ponownie wzrosła. Na koniec grudnia ubiegłego roku liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS wynosiła ponad 725 tys., w tym w województwie podlaskim 15,3 tys. - informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

W czerwcu tego roku liczba legalnie pracujących obcokrajowców wynosiła 818,8 tys. i wzrosła w stosunku do czerwca 2020 r. o ponad 213,3 tys. Największy wzrost nastąpił w przypadku obywateli Ukrainy, bo o 170 tys. W województwie podlaskim ich stan zwiększył się o ponad 3,5 tys. osób. Ich liczba sięga 7,8 tys. - Dominującą grupą w naszym regionie są jednak Białorusini. Na koniec czerwca tego roku legalnie pracujących obywateli Białorusi było 8 tys. – dodaje rzeczniczka.

- W Pronarze, który zatrudnia ok. 2 700 osób, średnio w każdym tygodniu zatrudniamy 50-60 pracowników, a wśród nich 10-15 proc. stanowią obcokrajowcy – mówi Krzysztof Lewczuk, kierownik działu kadr w Pronarze z Narwi. - Najwięcej pracujących u nas cudzoziemców pochodzi z Białorusi.

W bielskiej firmie Unibep również jest zapotrzebowanie na nowych pracowników - zarówno kadry inżynieryjnej, jak i do prostych prac. Kłopoty kadrowe mają także podwykonawcy współpracujący z firmą z Bielska Podlaskiego.

- Grupa Unibep zatrudnia łącznie ok 25 cudzoziemców, głównie są to Białorusini i Ukraińcy - mówi Aneta Andruszkiewicz, dyrektor personalny w Unibepie. - Ok. 70 proc. zatrudnionych obcokrajowców to pracownicy na stanowiskach robotniczych, zatrudnieni w fabryce domów modułowych, na budowach kubaturowych i infrastrukturze drogowo-mostowej. Siedmiu obcokrajowców pracuje na stanowiskach nierobotniczych. Osoby z za granicy stanowią duży odsetek pracowników zatrudnianych przez naszych podwykonawców przy pracach żelbetowych, ciesielskich, murarskich. Dzięki zatrudnieniu cudzoziemców możliwe jest zaspokojenie potrzeb kadrowych wynikających z dynamicznego rozwoju rynku budowlanego. Grupa Unibep oferuje pomoc w rozpoczęciu pracy oraz stabilne warunki zatrudnienia. Obecnie poszukujemy pracowników na stanowiska robotników budowlanych, inżynierów budownictwa ogólnego oraz inżynierów elektrycznych i sanitarnych.

W jakich branżach i zawodach są zatrudniani cudzoziemcy?

Pracodawcy składają wnioski o wydanie zezwoleń na pracę cudzoziemców z następujących krajów (dane za okres od stycznia do sierpnia):

 • Ukraina ok. 3,500
 • Białoruś ok. 2,400
 • Filipiny ok. 800
 • Indonezja-ok.  800.

W zależności od branży, w jakiej działają poszczególne firmy, zapotrzebowanie na fachowców i tzw. pracowników fizycznych jest zróżnicowane. Wynagrodzenia przez nich otrzymywane nie odbiegają od uposażeń polskich pracowników.

Zezwolenia na pracę są wydawane najczęściej na stanowiska w następujących branżach:

 • Transport drogowy (kierowca ciągnika siodłowego, kierowca samochodu ciężarowego, samochodu dostawczego)
 • Usługi budowlane (murarz, tynkarz, cieśla, betoniarz, malarz budowlany itp.)
 • Usługi gastronomiczne (kucharze oraz pozostali kucharze)
 • Stanowiska robotnicze przy pracach prostych (pakowacz ręczny, pracownik przy linii produkcyjnej).

- Pronar jest nowoczesną, zautomatyzowaną firmą i my zatrudniamy specjalistów – spawaczy, operatorów maszyn CNC, automatyków, konstruktorów – mówi Krzysztof Lewczuk. - W tych zawodach niestety brakuje wykwalifikowanych specjalistów na krajowym rynku pracy.

Jak informuje Katarzyna Krupicka, Pracujący w Polsce obcokrajowcy są zatrudnieni na umowach o pracę, zlecenia czy prowadzą własną działalność gospodarczą. W województwie podlaskim stanowią 4,2 proc. wszystkich ubezpieczonych, zaś w całym kraju to 4,9 proc. Należy jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się w KRUS.

Jakie są kary dla cudzoziemca i pracodawcy za pracę bez zezwolenia?

Kontrolą nielegalnego zatrudniania cudzoziemców zajmuję się Państwowa Inspekcja Pracy.

Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku – za zatrudnianie cudzoziemca nieposiadającego zezwolenia na pracę grożą kary (art. 120):

 • Kto powierza cudzoziemcowi nielegalne wykonywanie pracy podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.
 • Cudzoziemiec, który nielegalnie wykonuje pracę, podlega karze grzywny.
 • Kto za pomocą wprowadzenia cudzoziemca w błąd, wyzyskania błędu, wykorzystania zależności służbowej lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania doprowadza cudzoziemca do nielegalnego wykonywania pracy, podlega karze grzywny od 3000 zł do 30 000 zł.
 • Kto żąda od cudzoziemca korzyści majątkowej w zamian za podjęcie działań zmierzających do uzyskania zezwolenia na pracę lub innego dokumentu uprawniającego do wykonywania pracy, podlega karze grzywny od 3000 zł do 30 000 zł.
 • Kto za pomocą wprowadzenia w błąd, wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania doprowadza inną osobę do powierzenia cudzoziemcowi nielegalnego wykonywania pracy, podlega karze grzywny od 3000 zł do 30 000 zł.
 • Kto nie dopełnia obowiązku, o którym mowa w art. 88i, podlega karze grzywny nie niższej niż 100 zł.
 • Kto powierza zatrudnienie lub wykonywanie innej pracy zarobkowej cudzoziemcowi kierowanemu przez podmiot niebędący agencją zatrudnienia, podlega karze grzywny nie niższej niż 3000 zł.
 • Kto, prowadząc agencję pracy tymczasowej lub działając w jej imieniu, nie dopełnia obowiązku, o którym mowa w art. 88s ust. 3, podlega karze grzywny od 200 zł do 2000 zł.
 • Kto nie dopełnia obowiązku, o którym mowa w art. 88w ust. 1 lub 3, podlega karze grzywny od 200 zł do 2000 zł.
 • Kto nie dopełnia obowiązku, o którym mowa w art. 88z ust. 13, lub przekazuje nieprawdziwe informacje o podjęciu, niepodjęciu lub zakończeniu pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, podlega karze grzywny.
 • Kto nie dopełnia obowiązku, o którym mowa w art. 90d ust. 1 lub 2, podlega karze grzywny od 200 zł do 2000 zł.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologi obecnie pracuje nad przepisami, które ułatwią zatrudnianie obcokrajowców w Polsce. Jak informuje resort, chodzi o wydłużenie czasu, przez jaki cudzoziemcy mogą pracować w Polsce, wzmocnienie roli publicznych służb zatrudnienia w procesie legalizacji ich pracy oraz o wprowadzenie w pełni elektronicznej procedury legalizacji.

Czytaj też:
Rośnie liczba cudzoziemców, którzy za miejsce pracy wybierają Podlaskie

Materiał oryginalny: Rekordowy napływ obcokrajowców do pracy na Podlasiu. Cudzoziemcy wspierają nasze firmy - Kurier Poranny

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.i.Bialystok.pl
Emigracja psuje rynek pracy obniża zarobki miejscowych droższych pracowników, stąd rasizm, niechęć, bo cudzoziemcy=brak pracy dla miejscowych pracowników, szczególnie fizycznych, ludzi prostych i niewykształconych. „Polak wstaje rano, włącza japońskie radyjko, zakłada amerykańskie spodnie, wietnamski podkoszulek i chińskie tenisówki, po czym z holenderskiej lodówki wyciąga niemieckie piwo. Siada przed koreańskim komputerem i w amerykańskim banku zleca przelewy za internetowe zakupy w Anglii, po czym wsiada do czeskiego samochodu i jedzie do francuskiego hipermarketu na zakupy. Po uzupełnieniu żarcia w hiszpańskie pomidory, belgijski ser i greckie wino wraca do domu. Gotuje obiad na rosyjskim gazie. Na koniec siada na włos kiej kanapie i... I szuka pracy w polskojęzycznej gazecie - znowu nie ma! Zastanawia się, dlaczego w Polsce nie ma pracy ?”

POlacy nic się nie stało, PÓł POlski już wyjechało:( Nie PO to by łapać słońce, lecz by nie kraść w BiedaBronce. Ponad połowa moich ziomów wyjechała z domów, żeby mieć coś na koncie, żeby nie kraść w Biedronce żeby przywieźć pieniądze. Wyjeżdżają osiedla całe i całe dzielnice. Nieważne jak daleko byle tylko za granice. Każdy chce spełnić marzenie o wyśnionej Ameryce. Zamiast patrzeć na Polskę zeżartą przez próchnice. Powiedz ziomek czemu ty opuszczasz okolice? Wyp...alam z tego kraju brat, bo go nienawidzę! Jestem nauczycielem, tam zbieram kukurydze. Tu nie zarabiam nic, a tam mam na godne życie. Nie ufam tym frajerom i ich wrednej polityce. Jestem człowiek, znam swą wartość i przewały widzę. Irlandia, Szwajcaria, Szkocja, Bawaria. Panie prezydencie to awaria! Oddałem na was głos, bo to ponoć się opłaca,.Więc pytam się gdzie obiecana praca?! Nie dostałem nic oprócz moralnego kaca. Bo połowa wyjechała stąd i nie zamierza wracać. Nienawidzę jak na słupie, ja widzę ryj pajaca. Z podpisem dobry człowiek, dobre państwo dobra płaca. Dla mnie jest on nikim, chociaż jego jest ta władza. Wysyłam teraz wam gorące pozdrowienia. Dla każdego ziomka co sprząta chodnik obok Big Ben’a. Wysyłam wielki bless tym, którzy bez ciśnienia. Cieszą się w Hiszpanii tym co daje matka Ziemia. Uściski dla was wszystkich, z całego serca, szczerze. Tym ziomkom co za oknem mają wgląd na krzywą wieżę. Tym co siedzą w Holandii i jeżdżą na rowerze. Wysyłam big upy też i zazdroszczę w dużej mierze. Teraz tym co w Nowym Jorku o którym często marze. Trzymajcie się tam mocno pośród setek złych zdarzeń. Moje blessy lecą tam gdzie piękne są pejzaże. Chociaż częściej doceniane przez pryzmat pracy w barze. Bo takie zależności w swojej głowie chcę przewracać. Pamiętam jak z Feel-X'em poleciałem do Dublina. Tam na bibie spotkałem pod sceną swoje pół Lublina. I wszystkim było dobrze choć pracują jak maszyna. W sercu jest energia, bo w Polsce jest rodzina. I każdego dnia w głowie ta sama kmina. Syn czeka na ojca, ojciec czeka na syna. Matka czeka na córkę, a na chłopaka dziewczyna. Wszystkie lotniska są pełne i nikt ich nie zatrzyma

https://youtu.be/_aJ97G2IXHE

http://www.tekstowo.pl/piosenka,junior_stress,nie_po_to__by_lapac_slo_ce.html
G
Gość
Swoim nie dadzą zarobić to ściągają tańszą siłę roboczą !
Dodaj ogłoszenie