Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia: Są jeszcze wolne miejsca na uczelniach

(jul)
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku nie szuka już nowych studentów
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku nie szuka już nowych studentów UMB
Rekrutacja uzupełniająca na studia stacjonarne I stopnia rusza w piątek na Uniwersytecie w Białymstoku. Wolne miejsca są też na Politechnice Białostockiej. Nowych studentów nie szuka natomiast Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

UwB ogłosił już listę kierunków z wolnymi miejscami.

- Rozpoczynamy ponowny nabór na kierunki, na których nie wyczerpano limitu, bo kandydaci nie spełniali kryteriów przyjęć albo nie było chętnych - wyjaśnia Małgorzata Ludera, kierowniczka działu dydaktyki i spraw studenckich na UwB.

Są miejsca na biologii, biologii z geografią, chemii, filozofii, fizyce, historii, informatyce, informatyce i ekonometrii, a także matematyce, w tym ze specjalnością matematyka finansowa. Można się też starać o przyjęcie na ochronę środowiska, stosunki międzynarodowe, filologię polską, francuską i rosyjską oraz na socjologię.

- Nie możemy podać liczby wolnych miejsc, bo jeszcze nie zapadły konkretne decyzje - mówi Małgorzata Ludera.

Chętni mogą składać dokumenty do 13 września. Szczegóły dotyczące rekrutacji uzupełniającej można znaleźć na stronie internetowej uniwersytetu.

Dodatkowy nabór planuje też Politechnika Białostocka.

- W piątek zostaną ogłoszone ostateczne listy przyjętych. Międzywydziałowe komisje rekrutacyjne sprawdzą, na których kierunkach są jeszcze wolne miejsca. Wtedy możemy ogłosić dodatkowe przyjęcia - mówi Agnieszka Halicka z PB.

Rekrutacji uzupełniającej nie przewiduje za to UMB.

- Nie mamy już wolnych miejsc. Po kierunkach medycznym nie ma problemów ze znalezieniem pracy, stąd co roku mamy na nie tak dużo chętnych - mówi prof. Lech Chyczewski, rzecznik uczelni.

Tok myślenia maturzystów, którzy wybierają studia pod kątem znalezienia dobrzej płatnej pracy podoba się prof. Tadeuszowi Popławskiemu, socjologowi z Politechniki Białostockiej.

- Młodzież coraz chętniej wybiera studiowanie na kierunkach ścisłych. Po ekonomii można zatrudnić się w firmie lub w urzędzie. Problemy ze znalezieniem pracy mają absolwenci kierunków nauczycielskich. W szkołach jest niż demograficzny. A socjologów na rynku jest zbyt dużo - zauważa prof. Popławski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna