Nowa instalacja wodociągowa i elektryczna, odnowiona elewacja, uzupełnione ubytki w murach i schodach, nowe okna i drzwi – zabytkowy dworzec w Nurcu Stacji przeszedł metamorfozę. Prace remontowe zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektu są już zakończone, a teren budowy uprzątnięty. Pasażerowie mogą korzystać z poczekalni.
Przez lata zabytkowy dworzec PKP był bliski ruinie. W dzień funkcjonowała tam poczekalnia, ale wieczorami stawał się ulubionym miejscem spotkań wandali, o czym świadczyły m.in. zdewastowane mury i okna. Gmina przez wiele lat starała się o prawo własności do nieruchomości. Kiedy w końcu się udało, budynek został przekazany GOUK, którego dyrektor postarała się o dofinansowanie na remont. Wkrótce do budynku zostanie przeniesiona biblioteka.
- Biblioteka to miejsce, które koncentruje życie kulturalne mieszkańców. Zmiana lokalizacji przyczyni się do zwiększenia liczby użytkowników. Z jej usług będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy, jak też podróżujący czy turyści ze Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo - mówi Irena Janoszuk, dyrektor GOUK w Nurcu-Stacji.
Milion na uratowanie zabytku
W trakcie renowacji wykonawcy m. in. naprawili dach, zniszczone mury i schody, odbudowali kominy, zamontowali nowe rynny, wymienili okna i drzwi oraz pomalowali elewację. Zbudowali także podjazd dla niepełnosprawnych. Wymieniona została też instalacja sanitarna, wodociągowa i elektryczna. Dodatkowo dworzec został ocieplony i będzie w nim działać sieć komputerowa oraz monitoring. Całość inwestycji to koszt około 1 mln złotych. A z racji tego, że budynek wkrótce ma się stać siedzibą miejscowej biblioteki, to dofinansowanie na jego remont pozyskano z Instytutu Książki w ramach programu „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”, będącego jednym z priorytetów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.mina pozyskała z Instytutu Książki w ramach programu „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020’’.
W budynku znajduje się 15 pomieszczeń, a całkowita powierzchnia to 328m kw. Metraż pozwoli więc na przeniesienie tam biblioteki, ale z czasem także GOUK-u.
To pierwsze takie miejsce w regionie, gdzie podróżni będą mieć możliwość skorzystania z zasobów czytelni, internetu czy najnowszej prasy, by urozmaicić sobie czas oczekiwania na pociąg czy autobus. Chociaż umiejscawianie bibliotek w centrach komunikacyjnych zyskuje popularność. Bibliotekę na dworcu można już odwiedzić m. in. w Warszawie, Wrocławiu czy Rumi.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?