Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont dworca PKP Nurzec-Stacja zakończony. Wkrótce mieszkańcy i podróżni książki wypożyczą na stacji kolejowej (ZDJĘCIA)

og
Inwestycja kosztowała milion złotych. Dzięki tej kwocie zabytkowy dworzec odzyskał dawną świetność.
Inwestycja kosztowała milion złotych. Dzięki tej kwocie zabytkowy dworzec odzyskał dawną świetność. Gm. Nurzec Stacja
Jeszcze kilka miesięcy temu dworzec był w ruinie. Ale Gmina Nurzec-Stacja (pow. siemiatycki) przejęła od kolei budynek i pozyskała środki na modernizację. Po remoncie znowu służy podróżnym, ale przede wszystkim stanie się siedzibą biblioteki gminnej.

Nowa instalacja wodociągowa i elektryczna, odnowiona elewacja, uzupełnione ubytki w murach i schodach, nowe okna i drzwi – zabytkowy dworzec w Nurcu Stacji przeszedł metamorfozę. Prace remontowe zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektu są już zakończone, a teren budowy uprzątnięty. Pasażerowie mogą korzystać z poczekalni.

Zobacz też: Burmistrz Siemiatycz, ukarany za niedostosowanie się do przepisów ruchu drogowego, został uniewinniony (zdjęcia)

Przez lata zabytkowy dworzec PKP był bliski ruinie. W dzień funkcjonowała tam poczekalnia, ale wieczorami stawał się ulubionym miejscem spotkań wandali, o czym świadczyły m.in. zdewastowane mury i okna. Gmina przez wiele lat starała się o prawo własności do nieruchomości. Kiedy w końcu się udało, budynek został przekazany GOUK, którego dyrektor postarała się o dofinansowanie na remont. Wkrótce do budynku zostanie przeniesiona biblioteka.

- Biblioteka to miejsce, które koncentruje życie kulturalne mieszkańców. Zmiana lokalizacji przyczyni się do zwiększenia liczby użytkowników. Z jej usług będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy, jak też podróżujący czy turyści ze Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo - mówi Irena Janoszuk, dyrektor GOUK w Nurcu-Stacji.

Milion na uratowanie zabytku

W trakcie renowacji wykonawcy m. in. naprawili dach, zniszczone mury i schody, odbudowali kominy, zamontowali nowe rynny, wymienili okna i drzwi oraz pomalowali elewację. Zbudowali także podjazd dla niepełnosprawnych. Wymieniona została też instalacja sanitarna, wodociągowa i elektryczna. Dodatkowo dworzec został ocieplony i będzie w nim działać sieć komputerowa oraz monitoring. Całość inwestycji to koszt około 1 mln złotych. A z racji tego, że budynek wkrótce ma się stać siedzibą miejscowej biblioteki, to dofinansowanie na jego remont pozyskano z Instytutu Książki w ramach programu „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”, będącego jednym z priorytetów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.mina pozyskała z Instytutu Książki w ramach programu „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020’’.

Zobacz też: Plaża miejska w Siemiatyczach. Powstanie budynek sanitarno-socjalny. To dobra wiadomość dla plażowiczów (zdjęcia)

W budynku znajduje się 15 pomieszczeń, a całkowita powierzchnia to 328m kw. Metraż pozwoli więc na przeniesienie tam biblioteki, ale z czasem także GOUK-u.

To pierwsze takie miejsce w regionie, gdzie podróżni będą mieć możliwość skorzystania z zasobów czytelni, internetu czy najnowszej prasy, by urozmaicić sobie czas oczekiwania na pociąg czy autobus. Chociaż umiejscawianie bibliotek w centrach komunikacyjnych zyskuje popularność. Bibliotekę na dworcu można już odwiedzić m. in. w Warszawie, Wrocławiu czy Rumi.

Zobacz też: Uwaga! Wkrótce rusza akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionki będą zrzucane z samolotów (zdjęcia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna