Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renta rolnicza z KRUS. Komu przysługuje trwała, komu okresowa? Zobacz, na jakich warunkach przyznawane jest świadczenie

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Ubezpieczony rolnik, który stracił zdolność do osobistego prowadzenia gospodarstwa, w tym wykonywania czynności, uważany jest za niezdolnego do pracy. Kiedy trwale, a kiedy okresowo?
Ubezpieczony rolnik, który stracił zdolność do osobistego prowadzenia gospodarstwa, w tym wykonywania czynności, uważany jest za niezdolnego do pracy. Kiedy trwale, a kiedy okresowo? GettyImages/SARINYAPINNGAM
Praca w gospodarstwie rolnym niesie ze sobą wiele wyrzeczeń i często odbija się na zdrowiu. Co zrobić, gdy nie jesteśmy zdolni do wykonywania dalszych czynności? Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego może przydzielić rentę rolniczą. Warto wiedzieć, komu przysługuje ona na stałe, komu okresowo. Jak ją dostać? Jaka jest wysokość świadczenia w 2022 roku?

Renta rolnicza 2022. Nie dla każdego

Dzięki rencie rolniczej osoby, które nie są w stanie kierować swoim gospodarstwem, dostają wsparcie finansowe. KRUS ustala, czy świadczenie będzie stałe i okresowe. Starający się o nie musi jednak spełniać odpowiednie warunki.

Emerytury i renty rolnicze od 1 marca 2022 roku zostały poddane waloryzacji. Prezes KRUS ogłosił wtedy, że kwota rolniczej emerytury podstawowej wynosi obecnie 1084,58 złotych, co daje wzrost o 7 procent.

Dla kogo renta rolnicza? Okresy ubezpieczenia mają znaczenie

O rentę może starać się ubezpieczony, a więc rolnik lub domownik, który jest niezdolny do pracy, całkowita niezdolność powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu bądź w konkretnych okresach - nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów lub też podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres podany przez KRUS.

Ostatni punkt zakłada okres wynoszący co najmniej:

  • rok - jeżeli całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w wieku do 20 lat,
  • 2 lata - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 20 lat do 22 lat,
  • 3 lata - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 22 lat do 25 lat,
  • 4 lata - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 25 lat do 30 lat,
  • 5 lat - jeśli niezdolność ta powstała w wieku powyżej 30 lat; wymagane 5 lat powinno przypadać w okresie ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku o przyznanie renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy.

Prawo do renty rolniczej zakłada także podleganie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w innych okresach. Zalicza się do nich czas:

  • podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990,
  • prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.,
  • od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi (okresy składkowe i nieskładkowe, o których mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

- Okresów, o których mowa wyżej, nie zalicza się do okresów ubezpieczenia, jeżeli zostały one zaliczone do okresów, od których zależy prawo do emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów – przypomina KRUS.

Podczas przyznawania prawa do renty rolniczej, także jej wysokości, przyjmowane są okresy ubezpieczenia innego niż rolnicze. Co ważne, jeśli niezdolność do pracy spowodowana była wypadkiem lub chorobą zawodową, potrzebny jest jakikolwiek okres ubezpieczenia, który obejmuje dzień zdarzenia lub zachorowania. Kasa zaznacza, że warunkiem otrzymania renty rolniczej jest to, że niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym musi powstać w okresie podlegania rolniczemu ubezpieczeniu lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tego ubezpieczenia.

Rolnik niezdolny do pracy. Kiedy trwale, kiedy okresowo? Orzeka o tym lekarz rzeczoznawca

Ubezpieczony rolnik, który stracił zdolność do osobistego prowadzenia gospodarstwa, w tym wykonywania pracy, uważany jest za niezdolnego. Jeśli nie ma rokowań odzyskania zdolności do wykonywania czynności, mówimy o staraniu się o rentę trwałą, z kolei, gdy są takie rokowania, świadczenie przyznane będzie okresowo.

O niezdolności ubezpieczonego do pracy orzekają w postępowaniu orzeczniczym:

  • lekarz rzeczoznawca KRUS (I instancja)
  • lub komisja lekarska KRUS (II instancja), w wyniku odwołania się rolnika od orzeczenia lekarza rzeczoznawcy lub w wyniku wniesienia zarzutu wadliwości orzeczenia lekarza rzeczoznawcy przez lekarza regionalnego inspektora ds. orzecznictwa lekarskiego.

- Jeżeli osoba utraciła prawo do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy z powodu nieuznania tej osoby za całkowicie niezdolną do pracy w gospodarstwie rolnym, a w ciągu 18 miesięcy od dnia ustania tego prawa stanie się ona ponownie całkowicie niezdolna do pracy w gospodarstwie rolnym, to wówczas prawo do renty zostanie przywrócone – czytamy w warunkach.

Z kolei, jeśli osoba uprawniona do okresowej renty rolniczej chce uzyskać prawo otrzymywania tego świadczenia dalej, musi złożyć nowy wniosek z załączonym zaświadczeniem o stanie zdrowia przed upływem okresu przyznania pierwotnej renty.

Osoby, które pobierają rentę rolniczą i osiągną wiek emerytalny, z urzędu dostają emeryturę rolniczą, nie niższą niż dotychczas pobierana renta, jeśli spełniają warunek posiadania wymaganego okresu podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat. Istotne znaczenie ma tutaj wiek, w przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku przewidziane są konkretne warunki.

Źródło: KRUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna