sportowy
  Reprezentacja. Kiedy Cezary Kulesza ogłosi nowego...

  Reprezentacja. Kiedy Cezary Kulesza ogłosi nowego selekcjonera? Media: Są dwa możliwe terminy

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gol24

  Reprezentacja. Kiedy Cezary Kulesza ogłosi nowego selekcjonera? Media: Są dwa możliwe terminy

  ©Sylwia Dąbrowa

  Reprezentacja. 31 grudnia zakończyła się współpraca PZPN z Czesławem Michniewiczem. Od tego czasu polska kadra pozostaje bez selekcjonera. Przed prezesem związku Cezarym Kuleszą intensywny czas, przed nim wiele tur rozmów, podczas których ma ustalić kto przejmie polską kadrę. Media informują, że decyzja zapadnie w dwóch terminach.
  Reprezentacja. Kiedy Cezary Kulesza ogłosi nowego selekcjonera? Media: Są dwa możliwe terminy

  ©Sylwia Dąbrowa

  Niemal powtarza się scenariusz sprzed roku. Styczeń 2022 również był okresem, w którym polska federacja drapała się po głowie i musiała wybrać nowego trenera po odejściu Paulo Sousy. Rok później od tych wydarzeń polska reprezentacja, która ma za sobą udany mundial zakończony na 1/8 finału, rozstała się z Czesławem Michniewiczem i pozostaje bez człowieka u sterów.

  Kto zostanie nowym selekcjonerem? Kandydatury polskie i zagraniczne


  Kto może poprowadzić Biało-Czerwonych?
  Na giełdzie nazwisk przewijają się kandydatury polskie i zagraniczne. Wśród tych pierwszych wymienia się Jana Urbana, Marka Papszuna czy Macieja Skorżę. Pierwszy wydaje się realnym kandydatem, którego wskazuje większość kibiców.

  Papszun obecnie prowadzi Raków Częstochowa i zmierza z nim w stronę mistrzostwa Polski. W rozmowie z Przeglądem Sportowym przyznał, że byłby to zaszczyt poprowadzić kadrę, ale zdementował plotki jakoby związek z nim się kontaktował w tej sprawie. Skorża natomiast podpisał kontrakt z japońskim Urawa Red Diamonds i przygotowuje się z nową drużyną do sezonu.

  Kto jeśli nie Polak? Z zagranicznych trenerów najgłośniej było o trzech kandydatach: Hervé Renard, Vladimir Petković i Roberto Martínez. Ten pierwszy prowadzi reprezentację Arabii Saudyjskiej od 2019 roku. Z arabską federacją jest związany kontraktem do 2027 roku i to może stać na przeszkodzie. Zdaniem portalu Weszło kluczowe w zatrudnieniu francuskiego szkoleniowca byłoby zapłacenie słonego odszkodowania federacji by Renard mógł związać się z PZPN kontraktem.

  Vladimir Petković natomiast od czasu zwolnienia z Girondins Bordeaux pozostaje bez zatrudnienia, choć wciąż jest na kontrakcie ekipy z Francji. Po spadku do Ligue 2 klub nadal wypłaca doświadczonemu szkoleniowcowi pensję w wysokości około 3,5 mln euro rocznie. Żyrondyści chętnie zeszli by z kontraktu trenera, który może potraktować pracę z Biało-Czerwonymi jako wyzwanie. W latach 2014-2021 odpowiadał za wyniki reprezentacji Szwajcarii.

  Ostatni z wymienionych to hiszpański szkoleniowiec Roberto Martínez. 49-latek rozstał się z belgijską federacją po katarskim mundialu, na którym Belgia nie wyszła z grupy. Trener poza rolą selekcjonera pełnił także funkcję dyrektora technicznego federacji by mieć wpływ na rozwój belgijskiej piłki.

  Tę kandydaturę popiera m.in. Łukasz Piszczek, który wypowiadał się o szkoleniowcu w samych superlatywach. - Jeśli taki trener, który ma doświadczenie w tworzeniu czegoś takiego jest wolny na runku, to dla dobra polskiej piłki powinniśmy zatrudnić takiego szkoleniowca - mówił były reprezentant Polski.

  Kiedy poznamy nowego selekcjonera? Są dwa możliwe terminy


  Kiedy możemy spodziewać się, że poznamy nowego szkoleniowca? TVP Sport ustalił, że Cezary Kulesza ma wkrótce się spotkać z prezesami wojewódzkich związków piłki nożnej. Głównym tematem rozmów ma być wybór następcy Michniewicza. Do spotkania ma dojść 12 stycznia. Nie ulega wątpliwości, że po rozmowach Kulesza może podjąć decyzję niezależną od konsultacji. Pozwala mu na to status w PZPN. Podobnie było przed rokiem, kiedy najwięcej głosów przemawiało za Adamem Nawałką, a prezes wskazał Czesława Michniewicza.

  Zdaniem mediów nazwisko trenera reprezentacji poznamy w okolicach 13-15 stycznia, czyli po zebraniu z prezesami wojewódzkich związków. Drugim terminem jest koniec miesiąca, 28-31 stycznia.

  Nie ma wątpliwości, że pod lupą związku jest jeszcze kilku selekcjonerów, o których nie było głośno. Ostatecznie nowego opiekuna kadry musimy poznać w tym miesiącu, bo już z końcem marca rozpoczynają się eliminacje do Euro 2024. 24 marca Polska zagra z Czechami na wyjeździe, a do 6 marca nowy trener ma ogłosić powołania na mecze z Czechami i Albanią, z którą zagramy trzy dni później.

  REPREZENTACJA w GOL24


  Więcej o REPREZENTACJA - newsy, wyniki, terminarze, tabele

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nowe centrum szkoleniowe Jagiellonii Białystok

  Polecamy

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Współczesnej za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Współczesnej za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Oferty białostockich deweloperów. Zapraszamy!

  Oferty białostockich deweloperów. Zapraszamy!