Rewolucja energetyczna to wyzwanie biznesowe, polityczne i społeczne

Materiał informacyjny Forum Ekonomiczne Karpacz 2021
Udostępnij:
Jakie są główne wyzwania i szanse transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej? Odpowiedź na to pytanie można było uzyskać podczas zorganizowanego przez PKN ORLEN panelu na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Punktem wyjścia dyskusji zaproszonych gości była konstatacja, że przechodzenie w stronę gospodarki niskoemisyjnej nabiera zawrotnego tempa. Aby osiągnąć założenia „Zielonego Ładu”, konieczna jest współpraca rządów, instytucji finansowych, inwestorów, społeczeństw i przedsiębiorstw. Stwarza to wiele wyzwań, m.in. technologicznych czy środowiskowych, ale również otwiera szanse.

- Polska osiągnęła w ciągu ostatnich trzech dekad największy postęp, jak idzie o redukcję emisji dwutlenku węgla. Wciąż jednak potrzeba silnych zachęt do redukowania emisji zanieczyszczeń, kreowanych na poziomie europejskim – stwierdził Sławomir Żygowski, prezes GE Power sp. z.o.o.

Kluczowy wodór, ale...

Sławomir Żygowski zauważył, że turbiny gazowe w dużej mierze mogą przyczynić się do zerowej emisji dwutlenku węgla. - Naszym zdaniem w przyszłości to jednak wodór będzie odgrywał kluczową rolę w produkcji energii. Równocześnie należy pamiętać, że odnawialne źródła energii są wciąż zbyt zmienne. Do tej pory nie znaleźliśmy skutecznego sposobu np. na magazynowanie odnawialnej energii w wielkiej skali – mówił prezes GE Power, firmy reprezentującej w Polsce energetyczną część koncernu Alstom, który projektuje i dostarcza systemy dla sektora energetycznego.

Sieć biometanowni

Paweł Majewski, prezes PGNiG zauważył, że w kwestii produkcji wodoru i wykorzystania go jako paliwa nie mamy także jeszcze odpowiednich regulacji na poziomie polskim i europejskim. - Technologią sprawdzoną jest za to biometan. PGNiG i ORLEN Południe chcą zazielenić gaz ziemny. Mamy świadomość, że rola tego gazu sprowadza się w najbliższych latach do paliwa przejściowego - w perspektywie 10 lat zapotrzebowanie na niego będzie wyższe o 50 proc. Obie firmy planują więc powołanie spółki, która zainwestuje w rozwój sieci biometanowni – poinformował prezes PGNIG.

Cena transformacji dla firm i klientów

Jan Szewczak, członek zarządu PKN ORLEN ds. finansowych zauważył, że wyzwaniem transformacji energetycznej jest również zapewnienie spółkom produkującym energię odpowiednich dochodów, przy równoczesnym zapewnieniu dostępu do stabilnych cen energii dla odbiorców. _- Równie ważne jest niedopuszczenie do wykluczenia energetycznego przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju._– stwierdził Jan Szewczak.

Miliardy na inwestycje

Członek zarządu PKN ORLEN podkreślił, że właśnie dlatego koncern realizuje duże inwestycje, wartych miliardy złotych.
- Odpowiedzią PKN ORLEN na zmieniające się trendy są inwestycje w zero i niskoemisyjne źródła wytwarzania, m.in. huby wodorowe, czy przygotowywana inwestycja w morskie farmy wiatrowe. – dodał Jan Szewczak.

Przypomniał on również, że PKN ORLEN i Synthos podpisały porozumienie o współpracy, dotyczące rozwoju i wdrożenia zeroemisyjnych technologii jądrowych MMR i SMR. Jego realizacja wpisuje się w strategiczny cel koncernu, jakim jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku i zapewni poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Gaz zdrożeje, ale jeszcze nie wiadomo, o ile

Rafał Gawin, prezes Urząd Regulacji Energetyki, zabierając głos podczas panelu zauważył, że nie jest tajemnicą, iż źródła odnawialne opierają się na nowoczesnych technologiach. - Kluczem jest to, żeby infrastruktura sieciowa nadążała za transformacja energetyczną. Co trzeba zrobić, żeby sprzyjać rozwojowi infrastruktury energetycznej? Z pewnością inwestować w nowoczesne sieci przesyłowe – podkreślił Rafał Gawin.

Energetyczna rewolucja daje też szanse mniejszym przedsiębiorstwom

Dariusz Śliwowski, wiceprezes zarządu Operator Chmury Krajowej wypowiedział się na temat szans dla mniejszych, polskich przedsiębiorstw technologicznych, jakie niesie ze sobą rewolucja energetyczna.

- Miejsca do współdziałania dużych i małych firm, które chcą wykorzystać transformację energetyczną jest dużo. Pamiętajmy, że krajowa branża IT produkuje aż 8 proc. PKB. Większość rozwiązań informatycznych w branży energetycznej stworzyły właśnie polskie firmy. To pokazuje, że jest szansa, tylko trzeba ją umiejętnie wykorzystać – mówił Dariusz Śliwowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rewolucja energetyczna to wyzwanie biznesowe, polityczne i społeczne - Dziennik Bałtycki

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie