Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w urzędach pracy

Izabela Krzewska [email protected]
- Liczyłem, że z moim doświadczeniem i kwalifikacjami prędzej czy później znajdę zatrudnienie - mówi Marcin Rapucha
- Liczyłem, że z moim doświadczeniem i kwalifikacjami prędzej czy później znajdę zatrudnienie - mówi Marcin Rapucha A. Zgiet
Profilowanie pomocy dla bezrobotnych, indywidualny doradca - pośredniaki mają być skuteczniejsze

Marcin Rapucha wrócił do Polski po 5-latach pobytu w Anglii. W lutym, jako bezrobotny, zarejestrował się białostockim urzędzie pracy.

- Ludzie ostrzegali mnie przed powrotem do kraju. Ale ja się nie bałem. Z wykształcenia jestem mechanikiem samochodowy, mam doświadczenie i stosowne kwalifikacje, kategorie prawa jazdy B i C, uprawnienia na wózki widłowe. Wiedziałem, że sobie poradzę - mówi 29-latek.

Wczoraj otrzymał ofertę pracy w serwisie samochodowym. Nie każdy ma tyle szczęścia.

W woj. podlaskim zarejestrowanych jest 67558 osób bez pracy. Z tego aż 40749 to długotrwale bezrobotni. Właśnie wchodzi w życie nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która ma poprawić sytuację na rynku pracy. Bezrobotni wciąż mogą skorzystać z dotacji na założenie własnej działalności, stażu, czy pieniędzy na doposażenia stanowiska pracy. Nowe przepisy dają jednak urzędom dodatkowe narzędzia, które mają skutecznie wspierać zatrudnienie. Bony stażowe, bon na zasiedlenie, bon szkoleniowy, granty na telepracę czy pożyczki z Funduszu Pracy na utworzenie stanowiska pracy - tylko kilka z nich. Specjalne programy przewidziano również dla osób młodych do 30. roku życia i po 50. roku życia. Podstawowy instrument reformy to profilowanie.

- Niezwłocznie po rejestracji osobie bezrobotnej zostanie ustalony jeden z trzech profili pomocy do których są przypisane określone formy pomocy. - mówi Jolanta Tulkis z Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.

W pierwszej znajdą się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy a jedynie przedstawienia ofert pracy. W grupie drugiej wymagający wsparcia w postaci szkoleń czy staży. W trzeciej - bezrobotni zagrożeni między innymi wykluczeniem społecznym. Każdy zarejestrowany w urzędzie będzie od początku prowadzony przez tego samego doradcę klienta.

Ustawa zakłada też premiowanie urzędników za osiągane efekty. Nowe rozwiązania podobają się ekspertom.

- Te zmiany były potrzebne - uważa prof. Henryk Wnorowski, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzani na UwB. - Rozwiązanie problemu bezrobocia nie zależy jednak tylko od organizacji służb zatrudnienia, ale również koniunktury i liczby nowych miejsc pracy.

Zmiany będą wprowadzane sukcesywnie i zależnie od pieniędzy przyznanych z ministerstwa.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna