Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucyjne zmiany w białostockiej policji

Urszula Bisz
Archiwum
Dochodzenia prowadzone mają być sprawniej i szybciej.

Reorganizacja

Reorganizacja

Zmiany w komendzie dla mieszkańców mają oznaczać to, że będą mogli czuć się bezpieczniej, bo policja będzie działać sprawniej. Dzięki ukierunkowaniu na konkretne problemy, policjanci będą mogli szybko ukrócić przestępczy proceder. Reorganizacja oznaczała w niektórych przypadkach inny zakres obowiązków policjantów. Nikt nie stracił na tym materialnie. Część funkcjonariuszy musiała wyjść zza biurek. Wydano ponad 500 decyzji o przesunięciu.

Zamiast wydziałów: kryminalnego, dochodzeniowo-śledczego i techniki kryminalnej powstał jeden - kryminalny. Dzięki temu dochodzenia prowadzone są sprawniej i szybciej. Już nie trzeba ustaleń między trzema naczelnikami trzech różnych pionów. Decyzje podejmuje jeden szef, który ma dwóch zastępców. Jest to szczególnie przydatne po zatrzymaniach podejrzanych. Policjanci mają niewiele czasu, by zebrać odpowiednie dowody, przesłuchać i doprowadzić zatrzymanego do prokuratury. Teraz, dzięki zmniejszeniu biurokracji, jest to łatwiejsze do wykonania.

To nie jedyna zmiana, jaką wprowadził Mirosław Zwada, białostocki komendant miejski policji. Od końca ubiegłego roku kieruje on Komendą Miejską Policji w Białymstoku, pod którą podlegają komisariaty białostockie i te położone w powiecie białostockim. Od początku kwietnia ich praca została zreorganizowana.

Poza nowym wydziałem kryminalnym utworzony też został wydział do zwalczania przestępczości narkotykowej. W pierwszych miesiącach swego istnienia miał już sukcesy. Największą ilość narkotyków policjanci odkryli pod koniec czerwca w czasie kontroli samochodu w rejonie Mężenina, a później w mieszkaniach podróżujących autem. Łącznie znaleźli u dwóch zatrzymanych mężczyzn 2 kg marihuany i 400 g amfetaminy.

Kolejny nowy wydział to patrolowo-interwencyjny. Został on wyodrębniony z grupy szybkiego reagowania i wywiadowców, którzy pracują po cywilnemu. Ci drudzy mają za zadanie obserwację. Gdy widzą coś podejrzanego i wymaga tego sytuacja, reagują sami lub wzywają mundurowych. Kolejnym wydziałem, który prawdopodobnie zostanie powołany od początku roku szkolnego będzie zespół do spraw nieletnich, który będzie działał przy izbie dziecka.

Dzięki przydzieleniu konkretnych działań szefom poszczególnych pionów komendant Zwada chce poprawić skuteczność ich działania oraz orientację dotyczącą danych zjawisk w skali miasta i powiatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna