Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reżyser Jan Jakub Kolski: Średniowieczne piwnice idealne do kręcenia "Wenecji"

him
Pałac w Jegławkach
Pałac w Jegławkach
Agencja Nieruchomości Rolnych rozstrzygnie w przyszłym tygodniu, czy film "Wenecja" Jana Jakuba Kolskiego realizowany będzie w pałacu w Jegławkach.

Pałac nad jeziorem

Pałac nad jeziorem

Pałac wzniesiono w 1848 roku w stylu neogotyku angielskiego dla rodziny Siegfried, w miejscu dawnej budowli krzyżackiej. Historia pałacu w Jegławkach jest właściwie nieznana, w literaturze pojawia się jedynie informacja, że został on zniszczony podczas najazdów tatarskich w połowie XVII wieku. Pałac położony jest nad jeziorem. Otacza go park. W pobliżu znajdują się zabudowania folwarczne z czasów budowy pałacu.

Pałac ten został wybrany z kilkunastu obiektów, które odwiedził reżyser w województwach warmińsko-mazurskim i pomorskim oraz Wielkopolsce.
Jegławki leżą w powiecie kętrzyńskim, w odległości ok. 20 km od Kętrzyna i Węgorzewa.

Scenariusz najnowszego filmu J. J. Kolskiego powstał na motywach opowiadań Włodzimierza Odojew-skiego. "Wenecja" opowiada o dorastaniu, miłości i odwadze. Akcja filmu rozgrywa się w 1939 roku, w niezwykłym domu, którego piwnica kryje w sobie świat największych marzeń.

- Rozmowy na temat realizacji filmu właśnie w pałacu w Jegławkach prowadził kierownik produkcji i scenograf z wojewodą warmińsko-mazurskim. W spotkaniu uczestniczył również dyrektor Oddziału Terenowego ANR w Olsztynie, do którego należy pałac. Goście przedłożyli wojewodzie m.in. scenopis z propozycją aranżacji wnętrz - mówi Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody.

Pałac w Jegławkach miał być w tym roku wystawiony na sprzedaż, jednak w związku z planowaną produkcją filmu, wojewoda zwróci się o przesunięcie tego terminu na rok przyszły.

Pałac wymagać będzie prac kosmetycznych, między innymi zmiany koloru elewacji. Wszystkie zmiany prowadzone będą w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Duża część scen kręcona będzie w piwnicach pałacu i - jak zapewnia reżyser - jegławskie podziemia są do tego idealne. - Jak podają źródła, zachowały się tu bowiem w bardzo dobrym stanie średniowieczne piwnice - dodaje Edyta Wrotek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna