Robert Lewandowski, Piotr Zieliński, Krzysztof Piątek... Polacy rozpoczęli strzelanie w nowym roku!

Tomasz Dębek
Lewandowski
Lewandowski ANDREAS GEBERT/AFP/East News
2021 rok zaczął się dla reprezentantów Polski bardzo obiecująco. Po dwie bramki w meczach ligowych zdobyli Robert Lewandowski i Piotr Zieliński, jedno trafienie dołożył Krzysztof Piątek.

Jeśli cały nadchodzący rok będzie dla reprezentantów Polski taki, jak jego pierwsze dni, to możemy nastawiać się na ciekawe mistrzostwa Europy. Tylko w Bundeslidze i Serie A Biało-Czerwoni zdobyli w miniony weekend pięć bramek oraz wywalczyli rzut karny.

Skutecznością znów błysnął Robert Lewandowski. Jego Bayern do przerwy sensacyjnie przegrywał 0:2 z Mainz, w drugiej połowie Bawarczycy odwrócili losy meczu. Duża w tym zasługa kapitana reprezentacji Polski, który zdobył dwie bramki i zaliczył asystę. Był to jego 56. dublet w rozgrywkach, pobił tym samym rekord Gerda Muellera. Umocnił się też w klasyfikacji Złotego Buta. Prowadzi z niewiarygodnym wręcz dorobkiem 19 bramek w 13 meczach (38 pkt). Drugi jest Białorusin Maksim Skawysz, który 19 trafień uzbierał w całym 2020 r., z powodu niższego mnożnika (1,5) ma tylko 28,5 pkt. To o pół punktu więcej niż Cristiano Ronaldo (14 goli).
PIERWSZY GOL ROBERTA LEWANDOWSKIEGO Z MAINZ [WIDEO]:

DRUGI GOL ROBERTA LEWANDOWSKIEGO Z MAINZ [WIDEO]:

Portugalczyk w niedzielę również zdobył dwie bramki, a jego Juventus pokonał 4:1 Udinese. 90 minut w bramce Starej Damy rozegrał Wojciech Szczęsny. Polak nie miał wiele pracy. Do pewnego momentu sprzyjało mu szczęście, rywale dwa razy obili poprzeczkę. W końcówce meczu popełnił jednak błąd, po dośrodkowaniu odbił piłkę przed siebie, gdzie czekał rywal ze skuteczną dobitką. Media oceniły go na „szóstkę”, ale w skali 1-10.

Polskim bohaterem weekendu w Serie A był zdecydowanie Piotr Zieliński. Pomocnik Napoli trafił do siatki Cagliari dwukrotnie: najpierw po mocnym uderzeniu zza pola karnego, później popisał się znakomitym przyjęciem piłki w polu karnym, a bramkarza pokonał technicznym strzałem.
PIERWSZY GOL PIOTRA ZIELIŃSKIEGO Z CAGLIARI [WIDEO]:

DRUGI GOL PIOTRA ZIELIŃSKIEGO Z CAGLIARI [WIDEO]:

„La Gazzetta dello Sport” przyznała pomocnikowi najwyższą ocenę w drużynie z Neapolu, „ósemkę”. „Był zdecydowanie najlepszy na boisku. Super mecz Polaka” - argumentowali dziennikarze.

Niezły występ zaliczył też Arkadiusz Reca, i to pomimo straty aż sześciu bramek z Interem Mediolan. Broniące się przed spadkiem Crotone strzeliło faworytom dwa gole, jednego z nich wypracował właśnie 25-letni Polak, który wywalczył rzut karny.

Z kolei Krzysztof Piątek po raz kolejny potwierdził, że znakomicie czuje się w roli dżokera. Po wyleczeniu kontuzji przez Jhona Cordobę napastnik stracił miejsce w podstawowym składzie Herthy. W meczu z Schalke 04 wszedł na ostatnie 12 minut, a już po dwóch cieszył się ze zdobycia bramki ustalającej wynik na 3:0. To jego czwarty gol w tym sezonie Bundesligi.